Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a magyarázata annak, hogy...

Mi a magyarázata annak, hogy egy nyelvben (például a magyarban) kialakulnak a magázódási formák, más nyelvekben (mint például a svéd) pedig nem?

Figyelt kérdés
2010. máj. 5. 22:16
 1/4 anonim ***** válasza:
62%
Tudomáson szerint csak a magyarban van magázódás. Nem tudom az okát,de valószínű,hogy régebben csak a magázódás létezett. A nagyurak hozták divatba a tegeződést, és később az egyszerűbb emberek is átvették. Ennyire elterjedt a szocializmusban lett.Régebben csak a családtagok,rokonok és nagyon jó ismerősök tegezték egymást. Ismertem olyan családot,ahol a legkisebb gyerek a nál 16 évvekl idősebb testvérét is magázta.
2010. máj. 5. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Csak a magyarban van magazodas ??? Szerintem ennek nezz utana... Eleg keves nyelvben nem hasznaljak.
2010. máj. 5. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
amennyire tudom több nyelvben is van magázódás. az angol esetében pl. szerintem az állandó egyszerűsítés és gyorsítási vágy végett nincs (bár lehet alapból sem volt, ezt nem tudom). a magyar nyelv eléggé bonyolult és hagyománykövető volt nagyon sokáig. a tisztelet megadásának formáját képezte a magázódás, ami mostanában főleg a külföldi hatások révén kezd elsikkadni
2010. máj. 6. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

félig off.

Nem a kialakulás annyira a kérdés, mint az eltűnés.


Svédeknél valóban tegeződnek, de volt magázódás.... ráadásul tegeződés mellett is gyakrabban használnak udvariaskodó formákat, mint mi.


Angoloknál meg valójában nem is a magázódás tűnt el, hanem a tegeződés, ugyanis a többesszám második személyt (you) magázódásra használták, amíg volt külön egyesszám második személy.


És hogy miért tűnik el? Mert feleslegessé válik... az angolok pl gyakorlatilag mindenkit magáztak, a tegeződés túl bizalmas volt nekik, úgyhogy le is szoktak róla.

Valószínűleg mi szép lassan a tegeződésre állunk át.

(Svédek kivételek, mert ők tudommal kb egyik napról a másikra álltak át közmegeggyezéssel a tegezésre)


Idézet egy cikkből:

"Jóslásokat igen nehéz megfogalmazni egy nyelv változásait tekintve, de tendenciákat meg lehet figyelni: a németek, osztrákok a magyar számára meglepő szituációkban is magázódnak, olyankor, amikor a magyar társalgásban nevetséges lenne (pl. két tizenéves között). Az oroszban bizonyos jelek szerint egyre terjed a magázódás. A spanyolban ezzel szemben majdnem mindenki mindenkivel tegeződve beszél - már ami a spanyolországi spanyolt illeti, mert az amerikai spanyol épp ennek az ellenekezőjét követi."

2010. máj. 6. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!