Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A római népgyűlések hogyan...

A római népgyűlések hogyan működtek?

Figyelt kérdés
A Comitia curiata, Comitia tributa, Comitia centuriata egyszerre létezett, vagy váltották egymást. Tehát az első a származásalapú Comitia curiata. Miután megjelent a Comitia centuriata, tehát vagyoni alapon hívták az embereket, a származásalapú népgyűlést többet nem hívták össze ülésezni? Vagy igen, és akár párhuzamosan is működtek, csak más kérdéskörrel foglalkoztak?

2017. máj. 7. 12:43
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Mindegyik egymás után jött létre, de működtek egymással párhuzamosan is.


A népgyűlés elég fontos volt, háború és béke kérdésében döntöttek, magistratusokat választottak és törvényeket szavaztak meg. A népgyűléseket mindig valamelyik curulisi méltóság, vagyis magistratus hívta össze (vagyis consul, praetor, aedilis, később pedig a néptribunus hivatalt betöltő személy). Törvényjavaslatot is csak ezek terjeszthettek elő, ami igazából azt jelentette, hogy a népgyűlés csak eldöntötte, hogy elfogadja-e vagy sem, amit az orra alá dugtak, önmagától nem kezdeményezhetett törvényt...


A köztársaság korában a comitia curiata jelentősége visszaszorult, igazából csak ceremoniális kérdésekben hívták össze (pl. amikor egy magistratust beiktattak), illetve családjogi kérdésekben. Az állam életében nem igazán volt szerepe.


A comitia centuriata azt jelentette, hogy vagyon szerint "osztályokra" osztották a lakosságot. Mivel ez a hadsereg felosztásával is megegyezett (és a hadsereget centuriókra osztották), ezért eszerint a centuriónként jelentek meg a népgyűlésen (fegyverben) a polgárok.


Namost, a teljes lakosságot felosztották 6 osztályra (1. volt a leggazdagabb és így tovább), és mindegyik classist centuriákra bontották fel. A probléma az volt, hogy a két leggazdagabb classisnak több centuriája volt együtt, mint a szegényebb háromnak összesen. Mivel mindegyik centuriának egy szavazata volt, ezért gyakorlatilag ha a gazdagok egyetértettek, akkor mindig ők győztek a szavazáson a szegényekkel szemben.


Ezért, amikor létrejött a comitia tributa, akkor az más elv szerint szavaztatta a polgárjoggal rendelkezőket, méghozzá lakóhely szerint osztották őket csoportokba. A körzeteket tribusnak hívták, és 35 tribusra osztották fel Róma területét (ebben a vidéki területek és a kikötő is benne voltak).


Itt is minden tribusnak szintén csak 1 szavazata volt, de itt is "csaltak" a gazdagok, mert úgy osztották fel a tribusokat, hogy a szegények kevesebb tribusban legyenek, mint a gazdagok, így itt is a gazdagok túlsúlya érvényesült a szavazásnál a szegényekkel szemben (a különbség, itt már nem az patrícius-plebejus ellentét volt a probléma, hanem a szegény-gazdag ellentét).


A köztársaság korában mindkét népgyűlés működött egymással párhuzamosan, a szavazás tehát centuriánként vagy tribusonént történt. Sokáig nyílt szavazás volt, Kr. e. 131-től viszont bevezették a titkos szavazást.


Egy törvény akkor lépett hatályba, miután kihírdették, majd leírták, és elhelyezték egy hozzáférhető helyre.

2017. máj. 7. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ajánlom Quintus Tullius Cicero: Hogyan nyerjük meg a választásokat című könyvét. Annak végén olvasható Németh György részletes tanulmánya a római választási és politikai rendszerről a köztársaság korában. Tényleg részletes, és érdemes elolvasni, a könyv maga pedig nem igazán vastag, nagy részét a tanulmány adja igazából.
2017. máj. 7. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!