Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van ennyi erkölcsi...

Miért van ennyi erkölcsi probléma a társadalmon belül?

Figyelt kérdés
2017. máj. 31. 10:47
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
60%

1. mert kitaláltunk egy, az élet története folyamán sosem létezett fogalmat, az erkölcsöt, amire nincs egyetemes genetikus emlékünk és programunk.

2. mert éppen az 1. miatt az erkölcs minden személynek, kultúrának, kornak mást jelent, így ezek találkozási területén mindig lesz különbség és ütközés köztük.


Kifejthetted volna bővebben a kérdést. Így nem egyértelmű, mire gondolsz és nem lehet fókuszáltan megválaszolni.

2017. máj. 31. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Egészen egyszerű, mert a "rosszaság" (nem tudom mi lenne a legjobb szó... bűn?) élvezetes. (Legalábbis rövid távon)

Ha lopsz magadnak valamit, ha haragszol valakire és jól megbosszulod, ha hemperegsz egyet a szomszéd nőjével, stb...

2017. máj. 31. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy társadalom "élete" az ott zajló történések, azaz az emberi kapcsolatok mikéntjének sorozata. Ezeket a kapcsolatokat a tapasztalat szabályozza, a rosszakat elveti, a gyümölcsözőket preferálja. Ezek közül egy jó néhány írásba foglaltatik, ez a jog, amely taxatíve rendszervbe foglalja a legkülönfélébb kapcsolatok rendszerét, beleértve a szankciókat is. Más része e tapasztalatoknak nincs lejegyezve, csak "tudják" az emberek (fontos: nem egyenként, hanem a csoport összessége, össztudása). Ezeket nevezzük erkölcsnek. Íratlan szabályegyüttesnek, amelyek betartása optimális helyzetben tartja a társadalmat. Itt a szankció a társadalom rosszallása "megvetése".


Stabil társadalmakban a viszonyok stabilak, az erkölcs szabályai alig változnak, tehát a túlnyomó többség ismeri őket. Nincs gond, a "renitenseket" a túlnyomó többség véleménye "bünteti". Instabil, vagy erősen változó társadalmakban az emberi kapcsolatok gyorsan változnak, tehát az erkölcs, az "optimális viselkedés" olyan mértékben alakul,amit a többség nem tud követni. Ekkor a kirívóan rendellenes viselkedés megítélése zavaros, nem egyértelmű, ami fokozza a bizonytalanságot. Továbbá azt eredményezi, hogy a deviáns viselkedést a társadalom nem szabályozza, mert nincs a túlnyomó többség által elfogadott norma. Ezáltal a deviancia elburjánzik.

Az "erkölcsromlás" valójában tehát a társadalom instabilitása, ahol sokféle csoport sokféle normát tart elfogadhatónak, nincs összecsiszolódottság, és ezért a kapcsolatok megítélése kaotikus. Ez lehetséges gyors fejlődés, vagy tudatos társadalomrombolás miatt, és ezek bármilyen keverékében.

Nálunk elsősorban a tudatos rombolás a fő ok.

2017. máj. 31. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
#2 igen, ez igaz az állatokra. Az ember képes gondolkodni, ezért van időérzéke. És így tudja, ami ma "jó", az holnap lehet "sokkal rosszabb". És ekkor mérleget von. Ha nem, az megfelel a gondolkodásképtelenségnek.
2017. jún. 1. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Így van, tudjuk hogy mi a jó és mi a rossz. Mégis gondolom te sem vagy tökéletes.
2017. jún. 1. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!