Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi lesz azzal a több százezer...

Mi lesz azzal a több százezer képzetlen emberrel akiknek meg fog szűnni a munkája az automatizálás miatt?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a gyári munkásokra, de idevehetem a sofőröket is, rájuk sem lesz szükség a jövőben. Rászabadul az országokra sok munkanélküli ember, akiknek muszáj lesz segélyt osztani, kérdem én megéri gépiesíteni az állam szempontjából?
2017. nov. 19. 12:19
 1/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

Egyrészt megéri mert pont a legmonotonabb, leg nehezebb, leg fárasztóbb munkákat lehet ezzel kiváltani.

A robotokat valakiknek üzemeltetni és karbantartani is kell majd.

Meg amit a robotok gyártanak azt meg is kell tervezni.


És ne feledjük hogy a szolgáltatási szektorban továbbra is emberek fognak kelleni.

Szóval egyrészt továbbképzéssel jelentősen csökkenthető lesz ez az embertömeg.

Meg egyéb emberi kézi munka igényes kreatív és művészeti ágak reneszánsza felvirágzása is következhet. Mikrovállalkozásokként.

A hagyományos úton történelmi mesterségek űzésével készült dolgok ma is így virágzik. (Pl sok család fesztiválokon árusítják saját portékáikat.)


Másrészt ne feledjük hogy a gyártásban a robotizáció rendkívüli minőségjavulást is hozhat a termékekben.

Ennek lehet előnye és hátránya is.


Viszont azt én sem tartom jó ötletnek hogy ész nélkül minden műveletet és pozíciót autómatizáljanak. Meg kell szabni egy határt erre, ahol az ember is ugyanolyan jót gyárt ott nem szabad kiváltani! Másrészt a sok robot sok energiát is fogyaszt ez sem túl jó.


Így nem tartom elképzelhetetlennek hogy a jövőben automatákat és robotokat is adóztassanak.

Vagy ha ez közvetlenül nem is megvalósítható a cégek adóját az elfogyasztott energia mennyiség is befolyásolhatná majd. (Ménél több annál magasabb adó kategória.)

Ez egyrészt hatékonyság növelésre ösztönzné a cégeket is hogy korszerűbb robotokkal dolgozzanak. Másrészt az emberi munkaerő alkalmazására is ösztönöz, hisz az ember nem fogyaszt energiát maximum fényre van szüksége hogy lássa mit csinál.

2017. nov. 19. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

"A robotokat valakiknek üzemeltetni és karbantartani is kell majd.

Meg amit a robotok gyártanak azt meg is kell tervezni."


A kommentednek főleg a végével értek egyet (robotadó), de ez szerintem sántít.

Egy két-háromszáz fős összeszerelő cég munkáját 5-10 minőségellenőr/karbantartó/technikus ellátja, tehát ez nem hiszem hogy jelentősen csökkentené a jelentőségét az elbocsájtásoknak. (arról nem is beszélve hogy már most ha több cég egymáshoz közel van egyszerűen vállalkozó lesz a szaki és simán ellát 2-3 fővel több gyárat is)

2017. nov. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
12%

Szerintem pont a képzetlen emberek járnak a legjobban. (Őket a legkönnyebb átképezni (betanitani)).

És szerintem a magasabb végzettségűeknek nagyobb a félnivalójuk. Mert ha eljutunk oda, akkor a mérnököket is kilehet majd váltani gépekkel. Akkor majd eljutunk arra a szintre, mint a Jetson család-ban volt. :)

A szolgáltató ipar lehet, hogy jó dolog. De lassan már nem fogod tudni eldönteni, hogy emberrel, vagy bot-al beszélsz.


A robotadó jó ötlet, azt hiszem már tervezik a bevezetését valahol.

Én azt a következőképen tudnám elképzelni:


Van egy munkaállomás, azon 10 ember dolgozik/24 óra.

A munkáltatónak 300 E forintjába kerül 1 dolgozó

Ez ugye a munkáltatónak 3 millájába fáj.


Jön az automatizálás. A gépre már egyetlen egy ember se kell. A munkáltató gondolná, hogy 3 millát spórolhat havonta.


Itt jönne a robot adó.

Annak a 10 embernek a "bérét" fizesse be, mint robodató. A pénz pedig egy "alapjövedelem" kasszába menne. Abból jutna "segélyre".


Az állam se károsulna és az embereknek is lenne pénzük, na meg szabadidejük.

2017. nov. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem fogják leváltani az embereket a robotok mert az èrtelmetlen húzás lenne. Azt kívánom, hogy aki több száz ezer millió embert akar így megbènítani, az ütközzön olyan akadályba amit nem tud megoldani. Ne csesszünk ki magunkal csak azèrt mert lehetősègünk lenne rá.
2017. nov. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Semmi. Volt már egy pár technológiai forradalom az emberiség történelme során, és soha nem lett tartós, tömeges munkanélküliség belőle. Ilyenkor átalakul a gazdaság, bizonyos szektorok kibővülnek (pl. szolgáltatás), illetve új iparágak alakulnak ki (hány informatikusra volt szükség mondjuk 30 évvel ezelőtt?). A gépekkel kiváltott munkahelyek megszűnése pedig egy folyamat, nem két hét alatt megy végbe. Aki attól fél, hogy 10-20 éven belül erősen vissza fog szorulni a szakmája, már most elkezdhet felkészülni, újat tanulni.
2017. nov. 19. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 EagleHUN ***** válasza:

5-ös nem egészen arra gondoltam amit leírtál. Nem elnyomni kell a fejlődést. A nagyon veszélyes, nehéz, monoton munkakörökben dolgozók még örülnének is ha messziről üveg mögül felügyelnék az egész folyamatot.


Nem gátat kell szabni a fejlődésnek, hanem ésszerűen átgondoltan szabályozottan csinálni.

Vagy amit írtam hogy olyan adórendszert kitalálni ami kontrollálja az egészet.


Sajnálatos módon ez biztosan nem Magyarországon fog bekövetkezni sőt élen sem fogunk járni ebben.

Az eddigi kormányok szemellenzős szűklátókörű politikája miatt itt mindig csak tűzoltanak a törvényekkel. Nem előre hozzák meg még mielőtt baj lenne, mert semmi előrelátásuk nincs. Hanem mindig utólag akkor amikor már nem lehet olyan jól leszabályozni és amikor már senki sem lesz elégedett a végeredménnyel. Utólag mindenkinek fáj...


Bocs ez már inkább politika tehát ez a része off.

De ha nem lesz váltás (azaz nem tűnnek el nyom nélkül az eddig hatalomra került emberek és pártok) akkor változás sem lesz itt, és szüntelenül vesztesei leszünk minden fejlődésnek. Örökké tartó lemaradásban mindentől és mindenkitől!

2017. nov. 19. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 EagleHUN ***** válasza:
7-esnek teljesen igaza van.
2017. nov. 19. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7 most magadnak adtál igazat? :D
2017. nov. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A Terminátor című film valamelyik részében az ő koponyájukon sétál a robot, miközben lövöldözik a még megmaradt emberekre....
2017. nov. 20. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!