Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A sok ókori Itália nép közül...

A sok ókori Itália nép közül mint például a szabniok, vagy az etruszkok miért a Rómaiak emelkedtek ki? Hogyan tudtak egy olyan államot létrehozni aminek számos öröksége még a mai modern világukban is megtalálható?

Figyelt kérdés

2018. júl. 15. 15:34
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Te magyarázhatnád el, hogy miért folytonos. Tessék, mond el hogy mitől folytonos!
2018. júl. 17. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

Szerintem is beszélhetünk folyamatosságról.

Maga a római birodalom is átesett komoly változásokon, volt királyság, köztársaság és császári időszak, de ez nem számít ebben a vonatkozásban.

A keletrómai császárságban még ilyen változások sem voltak és a kialakult ortodox keresztény egyház hagyományai is biztosították a folyamatosságot.

Egyszer történt csak komoly változás, amikor 1204 ben a 4. kereszteshadjárat Konstantinápoly elfoglalására szorítkozott és kialakították a latin császárságot, de 1261 ben sikerült visszaállítani a régi rendet, bár mint tudjuk korábbi fényét, erejét többé nem nyerte vissza és erősen hozzájárult a későbbi bukásához ez a megroppanás, de véleményem szerint a folytonosság ekkortól megint érezhető.


Az természetes, hogy a hosszú idő alatt komoly változások történtek apránként sok mindenben, de ez nem akasztja meg a folytonosságot, csupán az általam említett időszak, ami után minden ment a korábbi kerékvágásban, illetve próbálták azt amennyire lehet, folytatni.

Ha szerinted megszakadt valamikor a folytonosság, akkor szerintem az lenne a legjobb, ha leírnád, mikor és hogyan történt ez, mert lehetséges, hogy tévedek és neked van igazad.

2018. júl. 17. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

"Te magyarázhatnád el, hogy miért folytonos. Tessék, mond el hogy mitől folytonos!"


Aha. Ezzel bebizonyítottad, amit eddig is sejtettem, hogy valójában fogalmad sincs, mit jelent az, hogy kontinuitás. Csak tudnám, hogy akkor minek kell kötözködni, ha hozzá se tudsz szólni a témához, és csak a kötözködés kedvéért belém kötni, úgy utálom az ilyet!


És minek magyaráznám el? Én tudom, mi az, és ki is fejtettem az előző írásaimban a véleményem, különben is, én kérdeztem előbb, hogy ha annyira kötözködsz, és mindenbe belekötsz, amit írok, akkor magyarázd már el, légyszi, hogy mit értesz az alatt a fogalom alatt, ami miatt annyira vitatkozol velem.


Engem vádolsz parttalansággal, miközben te hozol ide nem illő példákat össze-vissza, ráadásul úgy, hogy még egyszerű fogalmakkal sem vagy tisztában...


Nem tudom, mit nem lehet érteni azon, hogy ha egy államban a főhatalom meghatározott rend szerint öröklődik, a legitim hatalomgyakorlásban nincs szakadás, az állami intézményrendszer folyamatosan működik, akkor az az állam folyamatosan létezik annak ellenére, hogy változik, ami természetes dolog (tessék, ezt jelenti :D). Konyhanyelven megfogalmazva: egyik császár követte a másikat, a birodalmi (állami) intézményrendszer pedig folyamatosan működött, azaz az állam léte nem szűnt meg.


Te azért kötözködsz, mert változásokon ment keresztül a birodalom, de valójában ez természetes dolog, minden állam változásokon megy keresztül, attól még, hogy 395-ben még latinul működött az adminisztráció, néhány száz évvel később pedig már görögül, attól ez még ugyanaz az állam.


Hiába mondasz mindenféle ide nem illő példát, hogy az üzbégek kit tartanak ősüknek, én nem népek történetéről beszélek, hanem arról, hogy egy állam folyamatosan működik-e vagy sem. De láthatólag te nem vagy képes felfogni a különbséget.


Pl. a perzsa népnek van egy történelme, ami kb. 2500 (vagy még több) éves. De ez nem azt jelenti, hogy a perzsa állam 2500 éven át folyamatosan működött volna, mert az Óperzsa Birodalom megszűnt, amikor Nagy Sándor meghódította, majd Nagy Sándor birodalma is megszűnt stb. Különbséget kell tenni egy nép története és egy adott állam között. A magyar nép is több ezer éves, de a mostan létező államunkat Szent István hozta létre. A nép az egy nép, egy állam meg egy állam.

2018. júl. 17. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
És nincs kedvem tovább rugózni a semmin, ha valami hozzáfűzni valód van, akkor légyszi kezdd azzal, hogy hol szakadt meg a bizánci állam folytonossága, ha már ebbe kötöttél bele.
2018. júl. 17. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Konkrétan el tudod mondani azt a folyamatos bizánci uralkodóházat ami olyan folytonos és legitim volt? Igazából már a Leonid háznál erőltetett a dolog, de a Herakliánusz GÖRÖRG háznál már teljesen megszakad, amit mellesleg ő maga erőltetett és szakított minden hagyománnyal. Már a jogrendszer sem működött tovább abban formában. Semmi, de semmi nem kapcsolta a valaha volt Rómához, csak a kimondott szó, hogy én azt vettem át. Innentől kezdve ezt bárki elmondhatja. Mondhatsz bármit, de mi különbség van e között és a között, hogy Dareiosz elmenekült, én vagyok a perzsa birodalom a továbbiakban? Achmenid ház megszakadt és ennyi. Jogos utód ház, mégis egy teljesen más hellenizált birodalomról beszélünk onnantól. Akárcsak Bizáncban. Mellesleg keress légy szíves rá, hogy mások mennyire tartják ezt jogosnak! Komolyan mondom. Nagyon sokan nem vélik ezt így. Ha rákeresel meglátod. Ez egy megszokott sztereotípia. Semmi rossz analógia nincs abban, hogy a legitimitás miatt bármire rámondjuk, hogy ezért vagyunk jogos örökösök.
2018. júl. 17. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, hogy milyen dinasztia uralkodik, attól, hogy egy dinasztiát felvált egy másik, egy állam működése nem feltétlenül szakad meg. Szerintem senki nem vonja kétségbe, hogy attól, hogy pl. nálunk az Árpád-ház kihalt, amit az Anjou-ház követett, attól a magyar állam a magyar állam maradt.


A többihez meg annyit, hogy attól, hogy változott a birodalom, ami természetes, és egy idő után semmiben nem hasonlított a 4. századi önmagára, attól még ugyanarról az államalakulatról beszélünk, a Keletrómai Birodalomról.

1000 év távlatából Magyarország sem hasonlít a Szent István-korabeli önmagára (nyelv, jogrendszer, hadsereg, kormányzás stb.), de senki nem kételkedik abban, hogy a Szent István idején létezett Magyarország ugyanaz az államalakulat, amelyben most élünk.

2018. aug. 24. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Nagy a baj. Volt egy Magyar királyság, volt egy Osztrák-Magyar monarchia, volt egy Magyar tanácsköztársaság, Magyar népköztársaság és most Magyar köztársaság van. Nem ugyan az az állam. Most ezt én mondom, de az itt élő emberek az asztalt vernék, hogy lehet ilyet mondani, ez az "idők kezdetétől itt van!" De más területen viszont ilyet kategórikusan nem jelentünk ki. Ki is javítjuk, ha valaki ilyesmit mond. Például középkorról beszélve valaki véletlen Olaszországot mondana, akkor a fejét leszedjük, hogy nem volt olyan. Csak Itália volt és azon belül hercegségek, köztársaságok, királyságok és a pápai állam. Ugyan ez Németország. Pedig láss csodát, ugyan az a nyelv és mindegyik azt mondja, ha megkérdezed, hogy folyamatos "jogutódlás" volt és több 1000 éve létezik az ország és a maga a nép ott! Ennél jobban tényleg nem lehet szemléltetni a dolgot. Ezek kész tények és pont ugyan az a helyzet.

Cicero: Minden ember hibázhat, de csak egy idióta ragaszkodik tovább hozzá.

2018. aug. 25. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
A legnagyobb baj, hogy Bizánc jogos utód mivoltát mindenki vitatta. Ne felejtsük már el, hogy a vandálok után nagyon hamar Itálián belül elkezdték összeszedni magukat az államok és mind jogos utódnak tartotta magát. Harcoltak is Bizánccal. Ott van a Német-Római császárság és elődje a Frank birodalom. Ők vitatták a legjobba. Itáliának pedig igaza volt, mert Bizánc konkrétan leszámolt a latin gyökerekkel. Római birodalomról beszélünk, aminek a bázisa a latinok és kultúrájuk. Pont, hogy abban van igaz folytonosság. Éppen ezért példa rá a többi ország, mint a németek is, mert ott van tényleges megszakadás nélküli nyelvi és kulturális folytonosság. Csak úgy mint Itáliában, hazánkban stb. Bizáncnál ez nincs meg. Annyira van mint az említett belső-ázsiai országokban
2018. aug. 25. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Illetve a folytonossággal az is baj, hogy Bizantium alapítása egy dolog, de miután áttették székhelynek Diokléciánusz tetrarchhizmus idejében és megalakult maga Bizánc, majd Constantinusz idejében konkrétan direkt különböztették meg így. Sokáig nem használták a Kelet-Római birodalom nevet. Szándékosan és pont az egyik sarkalatosság a vallás volt. 212-ig a bizánciak nem is kaphattak állampolgárságot és itt már az egész területről beszélünk és nem a városról. De ez a Direkt megkülönböztetés később is elő jött. Miután ők maguk sem vallották magukat annak gyakran a történelem során, akkor miért akarjuk mi ráhúzni. Csak akkor kellett magukra húzni, ha az adott időben ez kényelmes, vagy "kellemes" volt. Persze most is ezt csinálják sokan, többek közt nálunk is. De meg kéne tanulni objektíven hozzáállni a dolgokhoz és nem érzelmek alapján
2018. aug. 25. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!