Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ismertek erre illő fogalmat,...

Ismertek erre illő fogalmat, helytálló kifejezést?

Figyelt kérdés

Utólagosan kellene valamit kitalálnom arra, hogy a kérdőívemben miért úgy kérdeztem, ahogy.


Ön milyen nemű felső vezetővel dolgozna szívesebben?

- férfi

- nő

Csak ez a két válaszopció volt megadva. Nagy vonalakban annyi, hogy a témavezetőm kivetette velem a 3.opciót, hogy "mindkettő", viszont utólagosan már látni, hogy valami indokot kell találni, hogy miért így volt feltéve a kérdés. Egyesek szerint ez a kérdés diszkriminatív.


A megoldásra térve..

Arra gondoltam, hogy azt mondom, arra voltam kíváncsi ezzel a kérdéssel, hogy a embereknek milyen asszociációik vannak. Tehát döntéseiket úgy hozzák meg, hogy mit társítanak a felső vezető képéhez, azaz egy férfi, vagy nő ugrik-e be nekik. Illetve, tapasztalataikra alapozzák a döntéshozást, vagy éppen diszkriminatívak a nőkkel szemben. Az indoklás részben, ami a következő kérdés, ott leírta a többség, hogy miért azt a nemet választotta, tehát ebből nagy vonalakban leszűrhető, hogy ki miért.


Esetleg van valamiféle asszociációs kísérlet, aminek ez megfelel? Tudományosan megalapozott.

Kutatok a témában, de egyelőre még nem találtam...

Előre is köszönöm a segítséget!


2018. okt. 12. 00:57
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Remélem, érthetően fogalmaztam meg a problémát. Tehát ha diszkriminatívnak találnák ezt, akkor szeretnék valami tudományosan megalapozott választ, hogy miért nem az, és hogy tulajdonképpen mi is ez a kérdés.
2018. okt. 12. 00:59
 2/18 anonim ***** válasza:
Szóról szóra volt valahol nemrég ez a probléma.
2018. okt. 12. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Nem tudok így válaszolni, én olyan főnökkel dolgoznék együtt, aki jó vezető, és minden egyéb nem fontos.
2018. okt. 12. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 2*Sü ***** válasza:
68%

Hát eleve nem kivetetni kellett volna a harmadik opciót, hanem bővíteni. Pl.:

- Kizárólag férfival.

- Inkább férfival.

- Mindegy, de talán egy kicsit szívesebben dolgoznék férfival.

- Mindegy, de talán egy kicsit szívesebben dolgoznék nővel.

- Inkább nővel.

- Kizárólag nővel.


Ez nem csak azt árulná el, hogy merre billen a mérleg, hanem az is, hogy mennyivel billen a mérleg az egyik vagy másik irányba, kicsit, vagy nagyon.


Még jobb lett volna, ha két kérdésként lett volna feltéve:

Mennyire ért egyet azzal – 1-től 5-ig terjedő skálán –, hogy szívesen dolgozna női felső vezetővel?

Mennyire ért egyet azzal – 1-től 5-ig terjedő skálán –, hogy szívesen dolgozna férfi felső vezetővel?


Ez meg nem csak azt árulná el, hogy mennyire billen ki a mérleg, hanem azt is, hogy a kicsi és még kisebb súlyok vannak azon a mérlegen, ezért billen ki csak kicsit, vagy azért billen ki kicsit, mert nagy, és kicsivel nagyobb súly van rajta. Nyilván itt 25 lehetséges kombináció van, ami több információt hordoz, mint 6-7 választási lehetőség, még többet, mint 3 választási lehetőség, és még többet, mint 2 választási lehetőség.


~ ~ ~


Persze minden kérdőívnek van valami célja. A kérdés az, hogy az adott kérdés mennyire lényeges a felmérés szempontjából, és mennyire részletkérdés.


~ ~ ~


Viszont nyilván ezekről a kérdésekről elgondolkodni, elbeszélgetni a kérdőív kiküldése, véglegesítése előtt kellene, nem utána. Megindokolni egy elhibázott, vagy elkapkodott, át nem gondolt döntést kicsivel nehezebb, viszont annál etikátlanabb.


~ ~ ~


> Illetve, tapasztalataikra alapozzák a döntéshozást, vagy éppen diszkriminatívak a nőkkel szemben.


Egyébként nem értem, miért a nőkkel szemben lenne diszkriminatív a kérdés. Lehetne a férfiakkal szemben is az. Meg egy kérdés eleve nehezen tud diszkriminatív lenni. A válaszok lehetnek maximum diszkriminatívek, de még ez sem feltétlenül helyes olvasat. A férfiak és nők nem egyformák. Sőt nők és nők sem egyformák, illetve férfiak és férfiak sem egyformák. Lehetnek egyenrangúak, de nem egyformák, ne keverjük össze a kettőt. És lehet valós tapasztalatokon nyugszik, és helyesen felismert következtetés, hogy a nők vezető beosztásban valamiért kevésbé kedveltek. De ez is úgy az átlagra vonatkozik, nem egyes személyekre, mert lehet ennek ellenére egy adott nő kitűnő vezető, és egy férfi pocsék, elviselhetetlen vezető. És akkor mi van? Lehet más területen, vagy más szempontból meg a nők a jobbak általásosságban, és lehet, hogy nem a helyzet az, ami miatt a nők negatív diszkriminációját látjuk, hanem maga a szempontrendszer, az értékrend az, ami férficentrikus.


Pl. mikor a nők negatív diszkriminációjáról van szó, szinte mindig az a kérdés merül fel, hogy mennyivel keresnek többet a férfiak, illetve mennyivel gyorsabban lépnek előre a ranglétrán. De mi van, ha maga a vizsgálódási szempont férficentrikus? Mi van, ha a nők általánosságban más szempontokat tartanak fontosabbnak, pl. azt, hogy az adott munkahely mennyire stabil, vagy hogy mennyire stresszes. Mert pl. ismerek pár olyan nőt, akinek lehetősége lett volna magasabb pozícióba kerülni, de inkább maradt az eredeti pozíciójában, mert stabilabb állásnak tartotta így, és nem akarta magára vállalni a magasabb pozíció okozta magasabb stresszfaktort, rizikót. Mert valahogy arról meg nagyon kevés felmérést publikálnak, vagy nagyon nem veszik elő ezeket a publikációkat, ha vannak is, hogy pl. a két nem átlagosan hány évig dolgozik egy munkahelyen, hány évente vált munkahelyet, vagy mennyire érzi stresszesnek a munkáját. Pedig ez is fontos szempont, lehet még akár fontosabb is lehet, mint a fizetés nagysága. És lehet, hogy ebben meg a nők állnak jobban. Nem mondom azt, hogy így is lenne, csak azt, hogy lehet…, mert valahogy egyetlen ilyen felméréssel sem találkoztam – igaz nem is nagyon keresgéltem –, ami ebből a szemszögből, ez alapján az értékrend alapján vizsgálódott volna.


~ ~ ~


Visszatérve a kérdésre, hogy hogyan lehet átgondoltnak és indokoltnak beállítani egy olyan dolgot, ami a saját véleményed szerint is átgondolatlan és indokolatlan döntés volt? Akárhogy. Pl. mondhatod azt, hogy így gyorsabb volt a kérdőív kitöltése. De bármilyen érvet is hozol fel, te magad tudni fogod, hogy az az érv hazug lesz.

2018. okt. 12. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

Tisztaban vagyok vele, hogy maskepp kellett volna , de most nem az a lenyeg...mert ez nem vezet megoldasra.

A megoldason gondolkodom. Mivel nem szantam diszkriminativnak a kezdetektol sem, most valami magyarazatot kitalalnek ra. Ebben kertem volna segitseget.

Szerintem egyertelmu, hogy senki nem maga ellensege..en sem. Nyilvan megoldani szeretnem,mivel visszaforditani nem tudom.

Az asszociacio temajaban jartas szemely esetleg ha van valaki.....

2018. okt. 12. 10:13
 6/18 Wadmalac ***** válasza:

A mai világban idióta módon BÁRMIRE ráhúzzák a diszkrimináció fogalmát, ami akármilyen szempontból megkülönböztet egy bizonyos csoportot, nőket, kisebbséget, nemi identitást, politikai irányultságot, vallási csoportot.


Természetesen baromság, a megkülönböztetés és a HÁTRÁNYOS megkülönböztetés ég és föld.


Egyébként megmondaná valaki, hogyan lehet közvélemény-kutatásban diszkriminációt felmérni diszkriminatív kérdés nélkül?

2018. okt. 12. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

En sem gondolom diszkriminativnak, es megindokolni sem tudnam, hogy miert az.


Mindossze itt arrol van szo, hogy utolagosan szeretnek valami magyarazatot kitalalni, hogy miert epp igy kerdeztem.


Peldaul az asszociacio jutott eszembe. Hogy ha kimondom,hogy felso vezeto szemely, neugrik mindenkinek egy kep. Vagy ferfi vagy no, tehat mutatja; hogy mi inkabb az elterjedt gondolkodas a felso vezeto nemerol.....


Aki azt irta, hogy a gyors kitoltes indokot mondjam, szerintem tudna ennel kicsit meggyozobbet is mondani..de azert koszi a valaszokat!


Varom tovabbra is :)

2018. okt. 12. 10:46
 8/18 A kérdező kommentje:

Amit a fokerdesnel irtam: abszolut jogos, igy nem lehet diszkriminaciot felmerni, attol hogy ferfit valaszt az illeto.

Azt a kovetkeztetest nem vonnam le. Nem is tudom miert irtam oda.

2018. okt. 12. 10:53
 9/18 anonim ***** válasza:
Ne hazudozz, valld be, hogy elcseszted.
2018. okt. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

"Ön milyen nemű felső vezetővel dolgozna szívesebben?"

- én a "nemű" szót venném ki és 3.-nak a "mindegy" (legyintve)

1.ffi 2.nő 3.mindegy

Mert hát mindegy - és az opcióknál úgyis kiderül, milyen szempontra vagy kíváncsi.


[Titkos kérdőíven lehetne: kivel végeztetné az életmentő szívműtétet, akiknél azonos a szaktudás, tapasztalat:

1.férfi 2.nő 3. mindegy (gyanús, hogy ezen 100%-ban az 1. lenne nyerő)

De ez tényleg titok, ne mondd el senkinek]

2018. okt. 12. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!