Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ismertek erre illő fogalmat,...

Ismertek erre illő fogalmat, helytálló kifejezést?

Figyelt kérdés

Utólagosan kellene valamit kitalálnom arra, hogy a kérdőívemben miért úgy kérdeztem, ahogy.


Ön milyen nemű felső vezetővel dolgozna szívesebben?

- férfi

- nő

Csak ez a két válaszopció volt megadva. Nagy vonalakban annyi, hogy a témavezetőm kivetette velem a 3.opciót, hogy "mindkettő", viszont utólagosan már látni, hogy valami indokot kell találni, hogy miért így volt feltéve a kérdés. Egyesek szerint ez a kérdés diszkriminatív.


A megoldásra térve..

Arra gondoltam, hogy azt mondom, arra voltam kíváncsi ezzel a kérdéssel, hogy a embereknek milyen asszociációik vannak. Tehát döntéseiket úgy hozzák meg, hogy mit társítanak a felső vezető képéhez, azaz egy férfi, vagy nő ugrik-e be nekik. Illetve, tapasztalataikra alapozzák a döntéshozást, vagy éppen diszkriminatívak a nőkkel szemben. Az indoklás részben, ami a következő kérdés, ott leírta a többség, hogy miért azt a nemet választotta, tehát ebből nagy vonalakban leszűrhető, hogy ki miért.


Esetleg van valamiféle asszociációs kísérlet, aminek ez megfelel? Tudományosan megalapozott.

Kutatok a témában, de egyelőre még nem találtam...

Előre is köszönöm a segítséget!


2018. okt. 12. 00:57
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

Manapság rettenetesen elszaporodott ez a "diszkriminatív" dolog. Aki mondja, magából indul ki. Én tehát egy ilyen észrevételnél elolvasom az inkriminált szöveget, eldöntöm diszkriminatív-e, majd megállapítom az ítélkezőről, hogy ő diszkriminatív-e, és hazudik-e.


Mindig a célból érdemes kiindulni, mert az határozza meg az eszközt. Tegyük fel, hogy azt vizsgáljuk, a munkavállaló melyik nemre hogyan reagál. Ekkor a kérdést semmiképpen nem részletezzük, mert fölösleges információt hordoz. Ha a fokozatokra is kíváncsiak vagyunk, akkor előbb meg kell határozni, milyen mértékben, és aszerint kiválasztani a kérdéseket.

Két szempontra kell erősen ügyelni. Egy, a kategóriák legyenek egyértelműek és félreérthetetlenek, mert sokféle ember fogja olvasni, és magyarázkodásra nincs mód. Másfelől a kategóriák diszjunktak és teljesek kell, hogy legyenek, különben vagy zavaros választ kapunk vagy lesz aki nem tud válaszolni, mert az ő esete nem szerepel.


Mindent összevetve, mivel téged nem ismerlek, nem tudok tanácsot adni, de elmondom én mit tennék. Ha csak a munkavállaló reakciójára vagyok kíváncsi, akkor három opciót adnék: nő, férfi, mindegy. Ha a témavezetőm ezt diszkriminatívnak tarja, akkor magamban megkérdezném, miért kérte vajon. És ha tudok jobb opciót, szó nélkül témavezetőt váltok (nem ért a témavezetéshez). Ha nem, de kiveszi a harmadikat, megkérdezném tőle, mi ennek az oka. Ha nem ad választ, vagy ezt tartja jónak, gondolkodás nélkül témavezetőt váltanék, mert lövése sincs, miről beszél. Ha szimplán ellenzi a harmadik opciót, felhívnám a figyelmét, ez sérti a kérdőív teljességre vonatkozó feltételét. Sokan vannak, akiknek nem számít, férfi vagy nő a felsővezető. Én például kérdőív kitöltőként a kérdőívre ráírnám: rossz a kérdőív. Több opció nincs.

Van viszont egy fontos dolog. A római jog óta evidencia, aki cselekszik, bizonyít. Ő vette ki, neki kell indokolnia. Majd ha nem kiveszi, hanem indoklást kér, akkor azt egyfajta vizsgának tekintem, és a fent leírtakat válaszolom (egyértelmű, diszjunkt, teljes - minden más változat sérti e feltételek valamelyikét).

2018. okt. 12. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Hát az adott csoport nemekhez való viszonyulását tuti nem lehet jól mérni ezzel, mert kellene még legalább két (mindegy; nem tudom/nem válaszolok) opció. De ha a társadalmi nemek szerepével foglalkozol, vagyis hogy milyen elképzelései vannak az adott csoportnak a férfi és a női szerepekről, függetlenül ezen szerepek súlyától, akkor még használható is lehet. Pl. mondhatod, hogy téged az érdekelt, hogy milyen aszimmetria fedezhető fel a 'férfi' és a 'nő' elképzelése között (ebben a munkahelyi kontextusban), és így már nem annyira fontos hogy a válaszolók egy részének egyébként nem jelentős a vezető neme (és a mindegy opciót választotta volna) - de ha választani kell, akkor mégis milyen arányban böktek rá inkább a férfira mint a nőre (vagy fordítva). Ezzel együtt mondhatod azt is, hogy ezzel választásra "kényszerítetted" a kitöltőket, és így az esetleges, vélt normákhoz való igazodást is kiszűrted - magyarul, ha valaki nagyon modern gondolkodásúnak tartja magát, inkább rábökne a 'mindegy' opcióra, miközben lehet hogy valójában különbséget tesz férfi és nő vezetők között a nemük alapján, csak ezt kényelmetlen lenne bevallania. Így a kérdéssel elképzelhetőbbé teszed a szituációt, valós kontextust tudnak köré építeni a válaszolók, és jobban kijön belőlük az egyébként elnyomott véleményük/beidegződésük a nemekről, mint egy olyan kérdésnél, ami már a válaszlehetőségekkel elvontabbá teszi a szituációt.
2018. okt. 12. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:

A problema, hogy a kerdoiven mar valtoztatni nem tudok. Ez egy teny.

Ha nincs masfele magyarazat,akko4 meg nem tudom...sajnos par het,es le kell adnom az elemzessel egyutt.

2018. okt. 12. 12:29
 14/18 A kérdező kommentje:
Utolso! Koszonom szepen!!!
2018. okt. 12. 12:30
 15/18 anonim ***** válasza:

Például lehetne azt mondani, hogy te csupán le akartad ellenőrizni azt a sztereotípiát, hogy valóban van e társadalom részéről egyfajta diszkrimináció valamelyik szakmában valamelyik nem felé.

Úgy gondolom ezt, hogy például gazdasági, katonai vagy politikai fórum nem választana szívesen meg valamelyik nemből vezetőt magának, attól tartva, hogy a leendő beosztottjai nem fogadnák szívesen, nem lenne elég tekintélye, holott elképzelhető, hogy a tagság, a beosztottak egyáltalán nem törődnének a vezető nemével.

Végül is iskolaigazgató, gyárigazgató, miniszterelnök, kancellár, sőt hadügyminiszter is lehet nő és férfi is, lehet, hogy maga a nép kedvezően fogadja mindkettőt és jogszabály sem tiltja, csak a meglévő előítéletek miatt van valamelyik nem túlsúlyban, de ez csupán a kinevezők gondolatvilágában feltételezett diszkrimináció és te a kérdőívvel ennek akartál utánajárni, hogy ez az előítélet valóban létezik e a tömegekben.

2018. okt. 12. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Javaslom, olvasd el még egyszer, és próbáld megérteni a válaszomat.
2018. okt. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

javasolhatsz, de az akkor sem fog megoldásra vezetni. Nem így működik, hogy hipp hopp témavezetőt váltok. A dolgok sokszor nem úgy működnek, ahogy a könyvekben az le van írva. Kivetette velem az opciót, anélkül, hogy segítene most annak megindoklásában. Ez nem úgy működik, hogy kényszerítek valakit.

Az meg, hogy miért hagytam rá, hogy kivetette és nem erősködtem, az meg megint olyan dolog, hogy visszacsinálni nem lehet. Adtam a szavára.

Emiatt is írtam ki a kérdést, hogy az adott helyzetből kihozni egy elfogadhatót segítsenek, akiknek van ötlete.

2018. okt. 16. 16:46
 18/18 anonim ***** válasza:

Pedig a megoldás mindig te vagy. Ha időben felismered, befolyásolhatod. Ha nem ismered fel, utólag akkor sem fogsz tudni eredményesen magyarázkodni, ha itt kiváló ötletet kapsz. Amit itt meg kell érteni: elmondásod alapján a témavezető (az én fogalmaim szerint) témavezetésre alkalmatlan. Túlságosan arrogáns, lekezelő, miközben feladata a tanítás, irányítás. Ha itt kapnál (nem létező) kiváló javaslatot, akkor azt elő fogod adni neki, ő lesöpri, mond valami váratlant, nem fogsz tudni reagálni, ugyanott leszel.


Minden azon múlik, az adott pillanatban miként viselkedik az ember (ami viszont azon, mennyit tud, milyen az egyénisége). A viselkedést nem lehet percenként változtatni, még közvetlen segítség esetén se. Váratlan helyzetekben mindig az lesz, ami vagy.


A lényeg: a kérdőív három esetet követel, különben rossz, akár így vélekedik a tanár, akár nem. Ha ezt nem tudod kezelni, egyet tehetsz, elsumákolod. Vagyis mindent ráhagysz, az ellentmondásokkal nem foglalkozol, de annál jobban megjegyzed. ÉS ha jól lecsesznek egy adott esetben, boldogtalanul mondhatod: de hát a tanár úr a múltkor azt mondta, akkor most mi legyen? Én szeretnék megfelelni. - ez egyfelől megfelel az egyéniségednek, másfelől arra kényszeríted, önmagával vitatkozzon. Na ilyen ember nem nagyon akad. Tehát valamelyik utasítását szentesíti és békén hagy. Ha ez mégse következnék be, akkor hagyd ott nyugodtan. Ugyanis nála eredményt semmiképpen nem érhetsz el, legalább az idődet nem fecsérled.

2018. okt. 17. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!