Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Jogászok, a római jogot vagy...

Jogászok, a római jogot vagy a polgári jogot tartjátok nehezebnek?

Figyelt kérdés
Arra is kiváncsi lennék hogy pontosan mi szükség is van a római jogra,persze tudom hogy innen fakad az egész jog,de mire megyünk mi azzal hogy ezt tanuljuk?

2019. jan. 24. 00:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Bár használni sosem fogod, mégis a római jog az ami megalapozza az egész képzést, hiszen a mi jogrendszerünk is azon alapszik. Továbbá megtanít egyfajta gondolkodásmódra.

Fontos tárgy, de erre mindenki csak később jön rá igazán.

2019. jan. 24. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
És mmint tantárgyat ezt vagy a polgári jogot tartod/tartjátok nehezebbnek?
2019. jan. 24. 10:45
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Kinek melyik a nehezebb. Igazából ezt tudom mondani rá.

A Róma talán annyival nehezebb, hogy egyből az elején van, és mindenkit felkészületlenül ér.

2019. jan. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
32%

Én lattam a feleségem romai jog tankönyvét, nem sokkal vastagabb, mint egy középiskolás történelem könyv. Meg van benne egy csomó kép is. Soha nem értettem, miért fo.nak attól a 2-300 oldaltól. Az én anatómia könyvem ötször olyan vastag. Ha jól tudom elsőben szigorlatoznak belőle a jogaszok, talán ezért olyan félelmetes, meg sok latin kifejezést kell megtanulni, ami először nehéz, plusz még valóban egy fajta gondolkodásmódot is. Valószínűleg a “rómás”-nak van valamiféle szűrő szerepe is, sokan megbuknak belőle, és akik fennakadnak a szitán, azok szerint nyilván nehéz.

Szóval a polgári jog sokkal komolyabb dolog, amennyire tudom, az a jog sava-borsa, de polgári jog szigorlatra már rutinosabbak a jelöltek.

2019. jan. 24. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Lol hol láttál te 2-300 oldalas rj könyvet? Képekkel ráadásul :D

Maradjunk 7-800 oldalnál képek nélkül. És szerintem nem is megtanulni volt nehéz hanem elsajátítani azt a gondolkodás módot amit a jog használ. Ez a lényege a rómia jognak. Hogy hogyan jutottak el a nulláról, nem csak a kora legfejlettem jogrendszeréhez, hanem a kontinentális jogrendszer alapjához. Ehhez képest a polgári jog egy kész rendszer, amit csak meg kell tanulni és át kell látni. De a pj-hez szerintem hozzá se lehet kezdeni rj-nélkül, pont a történelmi és dogmatikai alapok miatt. Példának okáért a magánjog felosztása is a római jogban kezdődött. Olyan szempontból viszont a pj a nehezebb, hogy az nyilván egy hatályos jogrendszer része amit alkalmazni is kell tudni, ennél fogva sokkal "több" és részletesebb mint a római jog. Én azt mondanám, hogy a pj egy részletesebb és jobban kimunkált római jog. Egyébként én nagyon szerettem a római jogot, mind tanulni mind foglalkozni vele. Nem tudom, hogy te most tanulsz e rómát de szerintem csak később fog beérni, hogy miért is olyan fontos. Nekem kötelmi jognál esett le (egy évvel róma után), hogy ez most itt római jog nélkül gyakorlatilag nem létezne, vagy ha létezne is értelmezhetetlen lenne rj nélkül.

2019. jan. 24. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

2-300 oldalas római jog könyv az nem római jog könyv XD Igaza van az előzőnek, jó az 7-800 oldalasnak képek nélkül, szóról szóra az egészet.


Nem mindenhol van már szigorlat rómából, az ELTE-n például nincs. De így is nehéz attól még.

Van egy olyan tétel, hogy miért is tanulunk római jogot. Mivel minden európai jogrendszernek az alapját képezi, hiszen régen az volt az egyetlen ismert rendszer, minden arra épül. Ez jó bevezetés, segíti a jogászi gondolkodás kialakulását, átláthatóbb lesz a többi rendszer. Nem az a nehéz benne, hogy tanulj meg mindent, hanem érteni is tudni kell. Mert nem csak abból áll a vizsga, hogy elmondod a tételt, hanem belekérdeznek, van hogy felmondatnak veled jogszabályszöveget, vagy egy fennmaradt jogesetről kell tárgyalnod az oktatóval. Bonyolult egy rendszer volt, akkor alakult ki az egész, így nekik ez még nem nagyon volt rendszerezett.


Ezzel szemben a pj, ahogy az előző is mondta, már egy kész rendszer, amely nagy részben a római jogra épül, vagyis konkrétabban annak továbbélése. A pj nem nehéz, aki rendesen megtanulta a rómát, annak nem szabad hogy nehéz legyen, illetve mivel az az aktuális rendszeren alapszik, sok mindent már tudsz, de nem is gondolsz rá.


Az igazi mumus, talán a rómán kívül a PPJ (polgári perjog), mert ott szóról szóra kell szinte megtanulni a polgári perrendet, értelmezni, tudni minden egyes kis apróságot. Azon többet csúsznak, mint a római joggal, régen talán ez a kettő volt a szűrő, most már nincs ilyen, át lehet menni mindkettőn, csak kérdés hogy mikor.


Azt szokták mondani, a római jog dönti el kiből lesz jogász, a ppj meg hogy mikor.

2019. jan. 25. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
82%

4-es vagyok

Az utolsó mondást én is hallottam már.

Nem akartalak ám megbántani titeket a 2-300 oldallal, biztos tényleg vastagabb volt. Én orvosként nagy élvezettel lapozgattam, főleg azért, mert a törikönyveimre emlekeztetett. Mi az egyetemen teljesen elszoktunk a társadalomtudományoktól, ezért volt üdítő számomra. Szerintem voltak benne képek is!

Mondjuk kb. egyetlen fogalom maradt meg bennem, a “concubinatus”, jogász feleségemet egy ideig concubinata mea-nak szólítottam.

2019. jan. 25. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
És ha már ilyen jól összegyültünk,rátok is jellemző volt hogy utolsó percben kezdtetek el tanulni mindenre?
2019. jan. 25. 12:04
 9/14 anonim ***** válasza:
Ha az “utolsó perc”-et nem szó szerint érted, akkor igen. Bár volt olyan, hogy az utolsó percben SEM álltam neki a tanulásnak, mégis átmentem.
2019. jan. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
#5 Utolsó pillanatos tanuálst (értsd nálam: vizsgaidőszak) max töltelék tárgyakkal játszom el (jáb stb) de a fontosabb tárgyakat (mint a róma vagy polgár) mindig elkezdtem már szorgalmi időszakban. A pp meg valóban minden joghallgató rémálma, szóval ha a róma a mumusa valakinek, akkor jobb ha elkezdeni készíteni magát a rosszabb dolgokra :D
2019. jan. 25. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!