Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Manapság melyik az elfogadott...

Manapság melyik az elfogadott nézet az hogy személyiségünk öröklött vagy a környezet?

Figyelt kérdés

2019. febr. 5. 11:25
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Egyébként én azt hallottam, nem tudom mennyire igaz, hogy a nagyszülőktől nagyobb eséllyel örököl az ember bármit (tulajdonságok, betegségek, stb), mint a szülőktől.
2019. febr. 5. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"De én senkire nem hasonlítok"

Az is lehet, hogy a szüleid vagy nagyszüleid pont olyanok voltak gyerekkorukban, mint te most. Ők is változtak kicsit, te is változol még.

Amúgy én azt mondom, nagyobb részt a környezet határozza meg a személyiséget, az öröklött dolgok inkább csak hajlamok, amik vagy ki tudnak teljesedni, vagy nem.

2019. febr. 5. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Ha hasonlítanál mindenben, akkor ők lennél és nem te.

Egy embernek rettenetesen sok tulajdonsága van. Egyesek alapvetőek (pl. két láb, gerinc - bár mostanában már nem -, két fül stb.), mások fontosak (van nyelvérzéked, összeférhetetlen vagy, empatikus vagy stb.), megint mások kevéssé fontosak (haj, szemszín, szeplők, sima bőr stb.). Ha egy fontos tulajdonságban sok a hasonlóság (még ott sem teljes), akkor szokták mondani, e két ember ebben hasonlít.


Vannak öröklött tulajdonságok, amelyke mindenképpen kifejlődnek, a többsége azonban egyfajta hajlam. Az életmód, neveltetés dönti el, melyik fejlődik ki belőle. És szinte ahány ember, annyi életmód, annyi neveltetés. Még egypetéjű ikrek is csak "nagyon" hasonlítanak, de nem teljesen.

2019. febr. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Még magának a személyiségnek sincs elfogadott definíciója: ahány könyv, annyi definíció :)


Mindkettő hat rá, vannak genetikailag erősen meghatározott személyiségjegyek, pl. az extovertált/introvertált tulajdonság és vannak főleg a környezet által meghatározottak, pl. a becsületesség.


A mértékét (melyik hat erősebben) nem lehet számszerűsíteni, hiszen nehéz őket egy nevezőre hozni. Egy "anyám tiltja, hogy szőrtelenítsem a lábam" hatást hány bázispár DNS-eltérésnek feleltessünk meg?

2019. febr. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Wadmalac ***** válasza:

A legjobb példát erre a külön felnőtt egypetéjű ikrek adják.

Genetikailag azonosak, de teljesen más behatások közt nőttek fel.

A hasonlóságokat nem lehet százalékosítani, mert hát mit milyen súllyal számolj? Hány pontot ér, hogy húsz év múlva először találkozó ikrek ugyanolyan piros kockás inget viselnek? És az, hogy egyik hegedül, másik meg szobrász?


Mindkettő elgondolkodó, elmélázó fajta, de egyik hirtelen haragú, másik mint az aludttej...


Tényleg nem lehet annál jobbat mondani, mint hogy részben öröklött, részben környezeti. A kettő aránya nem határozható meg pontosan és még személyenként is eltérhet.

2019. febr. 6. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!