Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van -e értelme megkülönböztetn...

EagleHUN kérdése:

Van -e értelme megkülönböztetni a nukleáris-, vulkanikus-, illetve becsapódási- teleket?

Figyelt kérdés
Szóval van -e értelme külön vulkanikus télről vagy meteor becsapódási télről beszélni, miközben azt hogy nukleáris tél bárki megérti mit jelent. Én nem mondanám alapfeltételének hogy ténylegesen "nukleárisan" jött -e létre a katasztrofális esemény vagy más módon, mert az eredmény úgyis ugyanaz. Értsd nem a radioaktív szennyezésbe és besugárzásba, hanem a napfény szinte teljes hiánya miatti kemény fagyba és élelemhiányba halna meg kb mindenki. És ebből a szempontból azaz a hatásait tekintve a fenti három nagyjából azonos is (annyi alapfeltevés mellett hogy ugyanannyi lassan kiülepedő port vernek fel a magas légkörbe).

#tél #vulkán #nukleáris #becsapódás #értelme #megkülönböztetésének
2019. márc. 19. 20:09
 1/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ha más okból jön létre akkor van értelme. Sötét egy hétköznapi este miatt is lehet, ami nem azonos egy meteorbecsapódás okozta sötétséggel, nem lehet azonos néven illetni.


Egyébként is lennének bizonyos különbségek közöttük, nem lennének teljesen azonosak.

2019. márc. 19. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi #1


Többiek jöhet még miért igen miért nem.


Én kissé sutának érzem azt hogy "vulkanikus tél" és még sutábbnak hogy "meteor becsapódási tél" ... mégis kihasználja ezt így még ha logikailag és nyelvtanilag is ez a helyes?

(A vulkanikusat én is leírtam elküldtem válaszban aztán viszolyogtam rajta egy sort...nem tudom megmagyarázni miért. Talán egymástól túlságosan messze álló fogalmak...)

2019. márc. 19. 22:06
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Azért van értelme, mert más okozza, emiatt valamennyire más a lefolyása, hatásai. Például a vulkanikus hamu kicsit másként viselkedik a légkörben, mint a por, leülepedés után is másként fog erodálódni, a talajba mosódáskor más hatást fejt ki. A légkörbe kerülő gázok mennyisége, jellege is különbözhet. A nukleáris katasztrófára ugyanez igaz, bár ott pont a radioaktív szennyezés a legfontosabb.
2019. márc. 20. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A másik a pszichikai hatás, amikor a jövőről beszélünk, főleg az ember okozta nukleáris katasztrófa esetén. A becsapódásos és vulkanikus telet egyébként gyakran nem is különböztetik meg így, mármint nem illetik ilyen külön jelzős szerkezettel, inkább csak amikor konkrétan az okáról vagy valamilyen hatásáról van szó.
2019. márc. 20. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Végül is lehet definiálni olyan fogalmat, ami takarja mindhármat.

Csak ne hangozzon hülyén.

A hamu-tél elég béna.

2019. márc. 20. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha mindegy az előzmény és a különbségek, akkor miért nem egyszerűen csak globális tél? Esetleg globális sötét tél.

Ha nukleáris, én benne érzem a sugárzást is. Tehát a bunker-túlélők nem mehetnek ki élelmet keresni, és nem csak a hideg, vagy a por-hamu miatt. Minden kinti élelmiszer fertőzött.

Ha vulkanikus, akkor meg a gázok (kén-dioxid, stb.) miatt nehéz.

De vulkanikus- , vagy meteor-tél esetén lehet élelmet keresni.

Szerintem a túlélés szempontjából elég különbözőek.

2019. márc. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:

Ezek új szakszavak, természetesen hangozhat szokatlanul, részben az újszerűsége miatt, részben mert a tél fogalmához egyféle konkrét jelentést szoktunk kapcsolni, szokatlan az, hogy lennének különféle telek.


Ki használja ezt így? Nasa, régészek, stb. Ez új szóösszetétel és még azt is megkockáztatom, hogy később lesz rövidített változata (volcanic winter - v-winter...).


[link]


Wadmalac- hamu tél 😂

2019. márc. 20. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi az eddigi válaszokat, mindenkinek zöld ment.
2019. márc. 20. 21:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!