Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Csernobil esetében tényleg...

Csernobil esetében tényleg ennyire vakon voltak az ott élő emberek?

Figyelt kérdés

Oké, azt tudtam, hogy a vezetés kummantott Európa felé, de a most nézett sorozatban a tűzoltó nincs tisztában azzal, hogy mi az a radioaktív anyag meg a lakók is mennek megnézni a balesetet stb.

Ez komoly?

Én paksi lennék és valami elpukkanna, gondolkodás nélkül venném az irányt a széliránnyal szemben, aztán max kiderül, hogy nincs gáz és 2 nap múlva hazamennék.


2019. máj. 30. 10:59
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
61%

Én jártam egyetemre, és általánosban kitűnű voltam, de a radioaktivitásról én sem tanultam semmit. Max ha egy elemről tanultunk, akkor a tulajdonságai között bemagoltad, hogy radioaktív, de ez 13 évesen volt, és nem tudtad, mivel jár a dolog, mit is jelent.

Semmi egyebet nem tanítanak róla, pedig én már a rendszerváltás után tanultam.



Az az igazság, hogy pl. az utolsó válaszoló is legalább annyira vakon van, mint az akkori pripjatyi emberek. Remélem csak azért, mert nagyon-nagyon fiatal.


Az erőmű dolgozóinak tudnia kellett volna a dologról? Mármint a hatásáról, meg a működés technikájáról?

Ha majd kiléptek a nagybetűs életbe, és esetleg egy multinál fogtok elhelyezkedni, akkor rájöttök, hogy max annyiról tudtok, ami a saját munkakörötök, de hogy a többi osztály munkájáról, vagy a cég profiljának a valódi működésében nem lesztek szakmemberek soha, az hótziher.

Saját példa: energia-szolgáltatónál dolgozom, de irodai munkakörben. Amit nekem kell, azt tudom, meg úgy nagyjából azt, hogy mivel foglalkozik a cég.

De sem a szerelőink munkáját, sem a mérnökök munkáját nem tudnám elmondani, sem csinálni, mert nem értek hozzá, és ha kimennék egy esethez, nem tudnék ott mit kezdeni magammal, és nem tudnám, hogy ha az egyik drótot átteszem máshová, annak milyen következménye lesz.

Szerinted egy nukleáris erőműben ez nem hatványozottan van jelen?

De. Annyira okosnak gondolod magad, de szerintem nemigen tudnál egy általános iskolai kémiadogát sem megírni.

Most is csak azért vagy képben, amiért - már többen leírták - már van interneted, és az eset már megtörtént, így tudod, hogy ilyen egyáltalán létezhet.

De ha olyasmi történne a világban, ami eddig soha, akkor te se lennél tájékozottabb, mint az ott élők voltak akkoriban.

2019. jún. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

"Remélem csak azért, mert nagyon-nagyon fiatal...


De. Annyira okosnak gondolod magad, de szerintem nemigen tudnál egy általános iskolai kémiadogát sem megírni.


Most is csak azért vagy képben, amiért - már többen leírták - már van interneted, és az eset már megtörtént, így tudod, hogy ilyen egyáltalán létezhet."


Kedves előző!

Nem értem mi rosszat írtam, amin ennyire felhúztad magad.

36 évesen nem tudom mennyire számítok fiatalnak. És egy vegyész diplomával, 13 év szakmai gyakorlattal, egy bővített fokozatú sugárvédelmi bizonyítvánnyal bízom benne, hogy egy általános iskolai kémia dogát meg tudnék írni. Ha nem, az régen rossz.


Én 1989-ban kezdtem az általános iskolát. A kémia tanulmányaimat még később. De alap szinten tanultunk már radioaktivitásról. Legalább annyira hogy mik a főbb jellemzői a három féle sugárzásnak. Később kémia-biológia tagozatos osztályba jártam, ott az átlagnál bővebben, részletesebben is tanultunk róla. Egyetemen vegyész szakon pedig... nem is folytatom, hiszen szerinted úgyis "csak azért vagyok képben"... Csak annyit írok hogy az egyetemen sugárvédelmen is elmondták, hogy nagyon sok tapasztalatot a sugárzás-emberi test kölcsönhatásról pl a világháborús atomtámadásokkal, kísérleti atomrobbantásokkal, egyéb balesetekkel és Csernobillal kapcsolatban tudott meg az emberiség. Lehet hogy az, hogy már általános iskolában is hallottam sugárzásról, az Csernobilnak is köszönhető. Ez valamilyen szinten nyilván így van. De az atomhasadást már a 40-es években is ismerték, 45-ben már atombombát gyártottak, rengeteg kísérleti robbantás volt, 50 évvel később már egész sok ismeret volt, atomreaktorokból is rengeteg működött a világon. Ha már egy erőművet képesek voltak megépíteni, üzemeltetni, annyi ismeretnek bő 50 év alatt csak össze kellett volna gyűlnie, hogy a lakosságnak is (főleg mivel Pripjatyban leginkább az erőművi dolgozók és családjaik éltek) legyen fogalma arról, hogy egy atomraktorban radiokatív sugárzás van, ami nem épp egészséges. Ha a mikéntjét nem is értik, azt legalább tudhatták volna, hogy ha az aktív zóna szabaddá válik, nem megyek a közelébe, nem fogdosok meg semmit. Aki pedig konkrétan a reaktorblokkban dolgozik, legalább alapvetően ismernie kellene, hogyan nagy vonalakban működik egy ilyen erőmű. Nyilván a 80-as években a Szovjetunióban munkavédelem nem igazán volt.

Ezek szerint nem így történt és még a legtöbb ott dolgozó embernek,még vezető pozícióban is, fogalma sem volt, hogy mivel dolgozik. Ez mai aggyal nagyon furcsa. De nyilván így volt, ez tény. Ezt írtam eddig is, és úgy látom a kérdezőben is felmerült ez a gondolat. Nem értem ezzel mi a gondod...

Az irodai munkád nem igazán összehasonlítható egy üzemi, vagy akár labormunkával. Elhiszem, hogy azt sem tudod, hogy mit csinál a melletted lévő asztalnál ülő kollégád. Ha egy üzemben történik ilyen 2019-ben, az borzasztóan nagy baj. Sajnálom, hogy ennyire egysíkú és korlátolt a látásmódod. Ezt vagy belátod (az eddig megnyilvánulásodból erre kis esélyt látok), vagy elkezdesz velem hadakozni és osztod az észt, hogy mindenki hülye, csak te vagy helikopter.

2019. jún. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Itt egy kicsit bonyolultabb tàrsadalmi probléma volt: Aki Pripjatyban lakhatott az egy elég megbecsült helyzetet jelentett az ott lakok szàmàra. A boltokban mindig volt àru, ellentétben màs vàrosokkal, az ovodàk az iskolàk és a vàros nagyon felszerelten müködött. Ez szintén nagyon nehéz helyzetet teremtett. Nagyon nehéz volt a mérnököknek a kommunista vezetéssel együtt dolgozni hisz egy atomerömüre nehezen alkalmazhato a kommunista ideologiàk, ezen felül tul nagy elvàràsok voltak velük szemben. Mindennek tökéletesen és jol kellett müködnie.

Ezen felül volt még egy probléma, az ott lakok a teljes Szovjetuniora nézve is meglehetösen sok pénzt kerestek. Emiatt egyetlen hiba elég volt, hogy poziciojàt megélhetését, megbecsülését elveszitse, és mehessen Szibériàra dolgozni.

Ezen felül a kommunista demagogia azt sugalta ez a legbiztonsàgosabb, legkorszerübb atomerömüvek egyike akàr a vilàgra nézve. Azt meg kevesebben tudtàk, hogy a reaktor fedelének betonozàsa nagyon nem volt sikeres.

Ha tudtak is a sugàrzàsrol - mert elvben tanulniuk kellett akkor is ök teljesen màs tipusu meghibàsodàsra gondoltak, ha valaki sejtette is, akkor azt is tudhatta mekkora probléma lehet belöle. Valakinek a munkàt el kell végeznie. A tüzoltosàgra befuto beszélgetés és a reaktorban készült felvételekben egyszerü tüzesetet jelentettek. Nem robbanàst. Azt, hogy a vilàg legnagyobb atombalesete történt, azt meg még ekkor a vezetöség sem tudta.

Napokkal késöbb nagyjàbol tudta a vezetöség mi is történt, de igyekeztek eltitkolni az un. likvidàtorok elöl a valodi veszélyeket. Voltak akik ennek ellenére tudtàk mi folyik ott. De a likvidàtoroknak dolgozni kellett. A zonaleolvadàs soràn visszamaradt rendkivül sugàrzo anyag ha vizzel talàlkozna belàthatatlan következményekkel jàrt volna. Elérhette volna a kritikus tömeget akàr pàr 10 killotonnàs, vagy màs becslések szerint pàr megatonnàs robbanàs is történhetett volna, vagy beszennyezhette volna a Dnyeppert, és utobbi esetben hàt a következmények belàthatatlanok lettek volna.

2019. jún. 17. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Én nem gondolom, hogy egysíkú vagy korlátolt lennék.

Az erőműben sem csak fizikusok dolgoznak, ezt nem akarod megérteni!

Ott is volt mindenféle karbantartó, lakatos, takarító, gazdaságis, bérszámfejtő. A szakszemélyzet csak egy töredéke a létszámnak.

A családjaik meg miért is kéne, hogy értsenek a szakmához? Főleg ha nem tanították nekik?

Azt biztosan tudták, hogy veszélyes üzem, mert biztos nem szaladgáltak bent gyerekek.

De ennél többet ha akartak volna, sem tudhattak volna, mert minden titkos volt, abban az időben még amerikai ügynököktől meg amerikai robbantástól féltek.


Te meg ugye bevallod, hogy azért értesz hozzá, mert ezt tanultad. OK, akkor meg tudnád írni azt a dolgozatot, meg azért tanultad, mert ilyen szakos osztályba jártál.

De így meg minden más. Te ezért értesz hozzá, de más meg nem járt ilyen szakos osztályba, és nem is kell tudnia!


Véleményem szerint az erőmű sem volt más, mint a multi, ahol én dolgozom. A működését az a néhány tíz ember tartotta kézben, akinek ez volt a dolga. A többi meg csinálta a saját dolgát.

Nem életszerű, hogy mindenki értsen hozzá és tudja a működés módját. Ehhez kőkemény, komoly, több éves képzéseken estek át, te meg itt elvárod az egyszerű emberektől, hogy értsék. Ne haragudj, és ne sértődj meg, mert nem ez a célom, de itt nem én vagyok korlátolt, hanem te.

2019. jún. 17. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Nem tértem ki rá, mert az előttem szóló is említette, hogy meg sem fordult a fejükben, hogy ez megtörténhet. Kb. mintha neked azt mondanák, hogy Magyarországon kitört egy vulkán. Te meg bizonygatnád, hogy az nem lehet, mert itt nincs is vulkán.

Na ők is ezt hitték, hogy ez a robbanás fizikai képtelenség.

Szó is van róla a filmben. Még az ott dolgozó is azt hiszi, hogy bombázzák őket.

A vezetés állandóan azt szajkózta, hogy mennyire biztonságos minden. Miért ne hitték volna el? Nem volt még példa az ellenkezőjére.

2019. jún. 17. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

"Saját példa: energia-szolgáltatónál dolgozom, de irodai munkakörben. Amit nekem kell, azt tudom, meg úgy nagyjából azt, hogy mivel foglalkozik a cég.

De sem a szerelőink munkáját, sem a mérnökök munkáját"

Hát, ez érdekes felállás.

2019. jún. 17. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Ez így normális.

Ha mindenki más munkáját pontosan tudnám és el tudnám végezni, akkor az összes munkakörre alkalmas lennék.

Meglenne a végzettségem és be lennék tanítva mindenre.

Van kb 300 féle pozíció a cégnél, az lenne a fura, ha ez így működne...

Szerintem te sem dolgoztál még ekkora multinál.

2019. jún. 17. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Végülis igazad lehet, elvégre lehetsz egy gázszolgáltatónál pénzügyi tervező, oszt akkor marhára messze állsz a nyomástól és a csövezéstől.

Én csak az elektromosságot ismerem, ott azért az ötöde sincs annak a háromszáznak, de máshol lehet.

2019. jún. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Nagyon keveset tudtunk ezekről akkoriban. Az volt hogy van a jó atom ami nem veszélyes és áramot termel és van a rossz atom ami atombomba és pusztító mint hiroshima. Tehát itt Magyarországon se tudtuk mi az a radioaktív sugárzás, a jód, cézium és a többi izotópok. Azt mondták hogy odaát gond van az atommal és jónapot, majd megoldják. Tehát van egy atom ami olyan amilyen és gond van vele ami nem lehet annyira vészes mint egy atombomba.
2019. júl. 7. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!