Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A tervezett elavulás elmélete...

A tervezett elavulás elmélete mennyire valós?

Figyelt kérdés

Logikusnak nagyon is az a profitszerzés maximalizása érdekében. De ilyet nyilvánosan egy vállalat sem fog beismerni.


Pedig elég könnyen megfigyelhető hogy az új kütyük alig tartanak pár évet, míg a régi termékek időtállóbbak voltak.


Jó kérdés ha ez valós akkor az etikátlansága miatt a kormányok miért nem lépnek fel?


2019. jún. 20. 10:58
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
8-as rávilágított arra is, hogy a fejekben létezik a "ciki" meg a "mit szól a Mari néni" fogalma, és az emberek emiatt is igénylik az állandó változást akkor is, ha értelmetlen...
2019. jún. 20. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Értelmetlen?

Miért lenne értelmetlen?

Volt olyan mobilom, amelyik kisebb táska méretű volt, a formája otromba, Motorola típusú volt, persze, hogy lecseréltem, amikor jöttek a zsebbe rakható készülékek.

Aztán volt, ami több szabványt tudott, meg nagyobb volt a térereje, vagy nem kellett az erkélyre menni vele, vagy az antennáját hajtogatni, elavult lett a tudása, a formája is egyúttal.

Annyira nem volt drága, pláne, hogy régi kuncsaftoknak a szolgáltatónál nagyon olcsón meg lehetett venni, volt, amit tök ingyen be lehetett cserélni, volt, hogy negyedáron odaadták, miért ne cseréltem volna ki, pláne, hogy a drágábbakra volt is pénzem akkoriban.

A kocsijaimat is cserélgettem, azt mondjuk azért, mert tartós bérletre vettem őket, úgy lehetett rajta visszahozni valamit, meg nem vártam meg a három évet vele, hogy legyen még ára, amiért eladhatom, így mindig új autókkal jártam egy időben. Ahogy lejárt a lízing, már cseréltem is.

Na, azok nem avultak el, legalább is nálam nem.

2019. jún. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Alex Fly ***** válasza:
100%

Valós. De nem teljesen ugyanúgy, ahogyan arra az átlagember gondol...

Az tény, hogy voltak ilyen esetek is. Emlékezetes példa erre a Philis esete: amikor még félvezetőgyártással is foglalkoztak, volt pár ígéretes fejlesztésük, sok eszközben megtalálhatóak voltak az általuk gyártott IC-k. Köztük egy integrált tápvezérlő áramkör. Gyakorlatilag egy komplett stabilizált tápot integráltak egyetlen lapkára -ezt rengetegen használták. Csakhogy volt egy tulajdonsága: kb. 5 év használat után elkezdte lassan növelni az áramot/feszültséget, amíg végül megsütötte magát. De addigra az általa táplált készüléket is tönkretette...

Ez egyértelmű.

A másik reakció, hogy régebben inkább megjavították az emberek a dolgaikat, manapság cseréik. Ennek az az oka, hogy a gyártó próbál minél költséghatékonyabban termelni, ezért egyre jobban integrálja az alkatrészeket. Míg régen pl. egy televízió pár száz pontosan definiált alkatrészből állt és a kapcsolási rajz alapján be lehetett határolni és kicserélni a meghibásodott alkatrészt, addig ma már gyakorlatilag egyetlen chipbe integrálták az egészet. Javíthatatlan...

Aki pedig 10 évre tervezi a mobilját, az elfelejti, hogy a hardver csak egy része a rendszernekb a fontosabb a szoftver. És ha a frissebb rendszerhez nem jut hozzá, akkor az egyre fejlettebb OS-t igénylő alkalmazások nem fognak működni. Hiába van itthon egy tökéletesen működő P200-as laptopom, mivel az utolsó hasznáható oprendszer a WinMe, gyakorlatilag használhatatlan. Még egy weblapot sem tudok vele megnézni a neten, mivel arra a rendszerre nincs olyan böngésző, amely ismerné a ma általánosan hasznát technológiákat. Ugyanez a helyzet a mobilokkal is: a Play áruház megszüntette a JB támogatását, így KitKatnál régebbi rendszerre nem tudsz appot letölteni. A meglevők pedig frissítés hiányában nem fognak működni... Lehet, hogy a teljesítménye még évekig bőven megfelelne, csak éppen nem lehet mire használni...

A számítástechnikában is ugyanez folyik, pl. a legutóbbi Windows update után elnéult a hangkártyám. Természetesen driverfrissítés lenne a megoldás, de a Creative-re nem lehet számítani. Egyelőre még sikerült moddolt meghajtóval megszólaltatni, de senki nem garantáljab hogy ez a jövőben is így lesz. Aki nem ássa bele magát ebbeb az viszont már most kihajíthatja a ma is felsőkategóriának számító kártyáját...

Ezen esetekben valóságosan működik a tervezett avulás, de sok esetben nem a gyártó a bűnös, hanem a piaci verseny és a jelenlegi gatdasági környezet...

2019. jún. 20. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
Azért egy normálisabb karóra egy emberéletet is kibír.
2019. jún. 21. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!