Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar nyelv hogyan maradt...

A magyar nyelv hogyan maradt fenn, amikor az ország lakossága többször is teljesen kicserélődött?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom, hogy a Kárpát-medence lakossága eleve jóval meghaladta a honfoglaló magyarok számát (nagyjából 9:1 arányban), később pedig még inkább változott az etnikai arány a háborúk és járványok következtében, olyannyira hogy a mai magyarság genetikailag már nem is határolható el a környező népektől. Lényegében a szlávokkal, germánokkal, keltákkal, görögökkel és törökökkel rokon genetikailag a magyarság, az uráli és a belső-ázsiai népekkel egyáltalán nem.

Akkor mégis mi volt az a folyamat, ami a magyar nyelv fennmaradásához vezetett?

A bolgárok elvesztették eredeti csuvasos türk nyelvüket szláv környezetben. A frankok szintén elhagyták germán nyelvüket a latinizált gallok között. Ugyanez elmondható a hispániai gótokról. A germán nyelvű varégok (ruszok) szintén váltottak szláv nyelvre, miután megalapították Oroszország elődjét. Később még a kelet-európai mongolok is elvesztették eredeti nyelvüket és türk nyelvű tatárok lettek.

Bárhol, ahol a hódító elit létszáma magasan alulmaradt a helyi lakosság létszámával szemben, ott nem a hódítók nyelve maradt fenn. A genetikai eredmények pedig igazolják, hogy a magyar hódítók kevesen voltak és nem igazán hagytak nyomot genetikailag a Kárpát-medencében. Az Árpád-házi királyok is a kezdetektől szláv és germán feleséget hoztak maguknak, a lovagok és nemesek között szintén sok volt az "idegen" származású, de telepesek is érkeztek szerte Európából a királyság fennállása során, valamint évszázadokig idegen hatalmak megszállása alatt állt, nem is volt hivatalos nyelv a magyar.

Akkor mégis hogyan jött az, hogy mi magyarul beszélünk?


2019. júl. 8. 14:20
 1/7 anonim ***** válasza:
59%
Nyelvében él a nemzet, pedig a nyelvével senki sem nemzett.
2019. júl. 8. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Hány százszor akarod még kiírni dzt a kérdést?
2019. júl. 8. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem tudom, külföldi oldalakon is láttam ezt a kérdést, ezért érdekel a válasz.
2019. júl. 8. 15:46
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Általában fokozatos volt a népességcsere. De voltak kivételek.
2019. júl. 8. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Erre én is csodálattal tekintek. Nyilván van valami a magyar nyelvben (aminek a mibenlétére még nem jöttek rá), ami egy többféle nyelv választását, megtartását lehetővé tevő környezetben a magyart emeli ki. Persze nyilván változott a magyar nyelv is az évszázadok során (a kiejtést, a dallamot stb.) tekintve.
2019. júl. 9. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
77%

A magyar a világ legszebb, legkönnyebb és legkifejezőbb nyelve.

Nálunk már egészen kis gyerekek is könnyedén megtanulják...

:)

2019. júl. 9. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Hoztál néhány példát arra, hogy a kisebb számú hódítók nyelve elveszett, és beleolvadtak a meghódított alaplakosságba. Erre tényleg rengeteg példa van, ott van a germán hódítás a római birodalom bukásánál. Pl. a vizigótok germán törzse rátelepült a romanizált hispán lakosságra és száz éven belül a vizigót nyelv és etnikum teljesen felszívódott. Ennek az volt az oka, hogy a vizigótok megszerezték a földek nagy részét, és beházasodtak a földek másik nagy részét birtokló eredeti, romanizált vezetőrétegbe. De hasonló történt sokkal később, amikor a normannok meghódították Angliát. De azt látni kell, hogy ezeknél a példáknál a hódítók kb. 100-200 ezren vannak (de még ez is nagy szám), a meghódítottak pedig milliós nagyságrendű és egységes nép, kialakult társadalmi renddel, államisággal. A hódítók ennek a rendszernek a felső rétegébe asszimilálódtak be.


A honfoglalásnál viszont a Kárpát-medencében nem volt egy egységes, milliós nagyságrendű etnikum, főleg nem egy kialakult társadalom, államiság, igazából hatalmi vákuum volt. A peremterületeken voltak államok (frankok, bolgárok, morvák stb.), de ezeket a magyarok elsöpörték. Azt kell látni, hogy jelen esetben a hódítók rendelkeztek szilárd, kialakult társadalmi rendszerrel rendelkező népességgel (vezető réteg, szabad katonák, rabszolgák stb.), a meghódítottak pedig főként alsóbb rétegek voltak, nyelvileg nem voltak egységesek, és nem voltak sokkal többen a magyar törzsek létszámánál. Így a Kárpát-medencében a letelepülő magyarok asszimiláltak, főleg, miután megindult a társadalmi átalakulás, a nomád törzsi rendszer lebomlása és a földesúri társadalom kialakulása, amibe a meghódított (főleg szláv) elemek be tudtak illeszkedni, mert ugyanúgy rengeteg szláv jobbágy sorba került, mint a korábban szabad katonaként jobbágy sorba lesüllyedő magyar. Azt is látni kell, hogy 100%-os soha nem volt ez az asszimiláció, azaz soha nem volt olyan, hogy mindenki magyarul beszélt, de erre a feudális világban nem is volt igény.


Egyébként egy népnek a története és egy nyelv története az két különböző dolog, a magyar nyelv történetének semmi köze ahhoz, hogy aki beszéli, milyen genetikai háttérrel rendelkezik. Semmilyen összefüggés nincsen, mert a nyelvészeti kérdések tárgyalásánál teljesen irreleváns, hogy hogyan keverednek az ezt beszélő népek, amik egyébként mindig keverednek, a világ bármely pontján. Az angol nyelvet is kik beszélik ma? Mert nem a történelmi angol germán nép, hanem szászok, kelták stb.

2019. júl. 9. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!