Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ikrek esetében létezhet a...

Ikrek esetében létezhet a teljesen azonos génkészlet?

Figyelt kérdés

Az világos, hogy az egypetéjű ikrek anyai génkészlete azonos, hiszen egyetlen petéből fejlődtek ki, de tudtommal két spermium termékenyítette meg a petét, így az apai gének nem teljesen azonosak, bár nyilván az is nagyon hasonló lehet, hiszen ugyanattól az embertől származnak.

Lehetséges e, hogy mind az apai, mind az anyai gének teljesen azonosak legyenek, vagyis csak fejlődési rendellenességről legyen szó?

A valláskritika rovatban tettem fel egy ilyen 'sziámis' kérdést és ott vetődött fel bennem, hogy a közös vérkör miatt talán szükséges lehet, hogy a teljes szervi, szervezeti egységhez lehet, hogy kell ez a minden szempontból való egyezőség, mivel a sziámi ikrek összenőve annyira egy egységet alkotnak, hogy teljesen tolerálják egymás, akár a legcsekélyebb mértékű különbözőséget elkerülve, hogy talán a génjeik is pontosan ugyanazok, vagyis csak egy spermium felelős a megtermékenyítésért és valójában duplikátumként fogantak meg.

Az most mellékes, hogy a valláskritika rovatban a lélek fogalmát pedzettem, hogy mi a helyzet a sziámi ikrek szétválasztása előtt, meg után a lélekkel. Nem vagyok vallásos, csak érdekelt ez a vonatkozás, miképpen vélekednek erről a hívők, de műszaki ember létemre érdekelni kezdett, hogy az egypetéjű ikreknél, főleg az összenőtt sziámiaknál lehet e teljes azonosságról beszélni?



2019. aug. 19. 09:51
 1/9 A kérdező kommentje:

Az megvan, hogy a kétpetéjű ikrek esetén akár a nem is változhat, hiszen azt az anyai kromoszómák szabják meg, ami két pete esetén lehet másfajta.

Egypetéjű ikreknél a gyermekek neme azonos, de ha két spermiumról beszélünk, akkor ott már fellép a különbözőség, vagy van olyan lehetőség, hogy a spermium is teljesen ugyanaz?

2019. aug. 19. 10:02
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Amit leírtál az a kétpetéjű ikrek története, leszámítva hogy “az anyai génkészletük” sem azonos mivel két eltérő petesejt termékenyül meg. A kétpetéjű ikrek genetikailag csak annyira hasonlóak mint két különböző terhességből származó testvér.

Egypetéjű ikrek esetében egy hímivarsejt termékenyít meg egy petesejtet, ami később kettéválik így két önálló élet veszi kezdetét. Ebből fakad hogy születésükkor elméletileg megegyező a genomjuk.

2019. aug. 19. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Kétpetéjű ikreknél a nem lehet eltérő, de ez nem a petesejten múlik ami csak X-kromoszómát hordozhat hanem azon hogy a hímivarsejt X vagy Y-kromoszómát hordoz-e.
2019. aug. 19. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"de tudtommal két spermium termékenyítette meg a petét, így az apai gének nem teljesen azonosak, bár nyilván az is nagyon hasonló lehet, hiszen ugyanattól az embertől származnak."


Rosszul tudod. Polispermia gát miatt ez egyrészt lehetetlen, másrészt ez nem így működik. Nem tudom hol olvastál ilyet, de ez már középiskolába is tanítják szerintem, hogy az egypetéjű ikrek esetében a petesejt kettéválik. És igen, az ő génkészletük teljesen azonos

2019. aug. 19. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, bevallom nagyon régen tanultam erről és eddig valahogy kívül esett az érdeklődési körömön, rosszul tudtam azt a keveset is, amit tudni véltem, de akkor szerencsére most ezt korrigáltam.

Tehát azonos a genom.

2019. aug. 19. 10:49
 6/9 A kérdező kommentje:

Ráadásul rosszul is írtam, mert azt tudtam, hogy a férfitől függ a gyermek neme.

Elnézést.

2019. aug. 19. 10:50
 7/9 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Egypetéjű ikreknél is csak papíron azonos a genom. Egy-egy sejt DNS-ével az élete során annyira sok minden történik, hogy a saját két sejted genomja sem feltétlenül azonos. Arról nem is beszélve, hogy például az adaptív immunrendszer sejtjei kifejezetten sportot űznek abból, hogy átrendezgetik a DNS-üket, mert az ő műfajukban a nagyszámú változatok vezetnek a hatékony védekezéshez a kórokozók ellen. Gyakorlatilag egy mini evolúciót bonyolítanak le egymás közt.


Inkább úgy pontosabb fogalmazni, hogy az egypetéjű ikrek genomja kezdetben azonos.

2019. aug. 19. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A lényeget már megválaszolták előttem.

Kiegészítesnek kíváncsi vagyok mit írogattak a valláskritikában :)


Ha az ikerpárnál egyszerűen közös vérkör van embrionális szinten, ez semmiféle problémát nem okoz. Ha külön agyuk van természetesen két öntudatról van szó, esetleg közös reflexes idegrendszerrel.


Az érdekesség akkor kezdődik, amikor szétválaszthatatlanul összenőtt az agyuk, méghozzá agytörzsi vagy akár thalamikus szinten is (!). Hensel testvérek pl.


Itt egy-egy oldalt tudnak irányítani a lányok, és az agykérgeik a thalamuson keresztül összenőtt. Ez nagyon izgalmas és feszegeti az öntudat határait már, viszont a leírás alapján egyértelműen két személyiségről, két öntudatról vam szó. Egyszerűen csak alsóbbrendű azonnali kommunikációra képes a két agy. Ha jól tudom, pl a látóterük megosztása is érdekes... viszont egymás gondolatait nem látják.


Ehhez kérgi összeköttetés kéne, mint a corpus callosum 2-300 millió axonja egy normál ember agyában.


Pont volt erről is nemrég egy kérdés. Azoknál akiknél átvágják ezt epilepszia miatt, a jobb és bal agyféltekük kissé külön életet kezd élni. Van amikor összeveszik a két kéz pl, "alien hand szindróma" esetén.

Kismértékben mindenkiben két "én" lakozik, a jobb agyféltek teljesen néma pl, így az mindig a racionális, végrehajtó félteke az agynak. Átvágáskor olykor nehezen működik a kooperáció.

Thalamikus szinten és más kisebb pályákon viszont marad kommunikáció.


Ahogy Hensel ikreknél is...


Elképzelhető azonban kérgi szintű összenövés is, akkor akár egymás gondolatait is láthatnák, vagy nem is lenne külön öntudatuk.

2019. aug. 19. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Rettenetesen érdekes ez, mostantól fogok vele foglalkozni.

A valláskritika rovatban főleg a lélek kérdése merült fel, bár én arra tettem fel valójában a kérdést, hogy Isten hibázhat e a sziámi ikrek összenövésével, mert a dogmák szerint az életet ő adja.

Nem vagyok vallásos mellesleg, de tessék, ha érdekel valakit:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallaskr..

2019. aug. 19. 12:13

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!