Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Hold vonzása miért csak a...

A Hold vonzása miért csak a víztömegre hat?

Figyelt kérdés
Hatalmas víztömeget képes megemelni de a porszemekre nincs semmi hatással vagy bármi egyébre?
2019. aug. 22. 20:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésében tett állítás nem igaz.

Nyilván hat másra is.

2019. aug. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Én is így gondolnám logikusan, csak más jelenségre nincs példa. Például valamiféle domb képződése laza homok esetében, vagy az avar összegyűlik vagy mittudomén bármi más mint csak a víz.
2019. aug. 22. 20:34
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A víz könnyen elmozdul, a talaj nehezebben.

Avarból nincs sehol sem olyan nagy mennyiség, hogy feltűnjön.

Bár nem tudom, hogy jártak-e tudósok a sivatagokban, hogy megmérjék a homokjárást.

2019. aug. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Volt már a kérdés!

Mozog a talaj is, természetesen.

Csak az sokkal kevesebbet.


Más bolygóknál is hasonló a helyzet.

2019. aug. 22. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Pontosan én is a sivatagokra gondoltam, ha valahol akkor ott jelentkeznie kell láthatóan, mérhetően de nem találtam róla semmit.
2019. aug. 22. 20:58
 6/12 dellfil ***** válasza:
100%

Az árapályerő nem csak a víztömegre, de minden anyagi tömegre hatással van. A Föld kérge is mozdul, de csak pontos mérésekkel vehető észre. Az óceánok tengerek vize (mert folyadékok, mondanom sem kellene!) nyilván "látványosabban", nagyobb mértékben mozdulhat el. Lásd, apály, dagály. Ugyanez a földkéreggel is megtörténik sokkal-sokkal kisebb kitéréssel. És pont e különbség miatt lehet észrevenni. Mármint az apály-dagály jelenséget. Egy teljesen óceánnal borított Földön is lenne, de nem vennéd észre. Épp úgy pl. mint az óceán közepén hajókázva sem veszed észre az apály-dagály változást. :)

Az, hogy mennyire nem csak a folyadékokra hat, álljon itt:


[link]


dellfil

2019. aug. 22. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 dellfil ***** válasza:
100%

"...de nem találtam róla semmit."

Sajnos igazad van. Szerettem volna belinkelni neked, hogy a földkéreg mekkorát mozdul, de normális linket ilyen rövid idő alatt - míg érdemes válaszolnom - nem leltem.

NEM írom le a szavakat amelyeket most éppen hangosan mondok, mert törölnék a kommentemet... :D (Ugyanis szerepel benne a teremtő, és némely szexuális vonatkozás.)


dellfil

2019. aug. 22. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az árapály az hat mindenre, így a vízre, talajra és még a levegőre is.


A víz esetében a víz mozgékonysága miatt látványos a hatás, de konkrétan a levegőbe felemelni azt sem tudja a Hold vonzása.


Ugyanígy hat a talajra is és még mérhető is, de felemelni még porszemet sem tud, mert nem akkora erőt fejt ki. Összevetve a talajra és a vízre gyakorolt hatását, mindkettőn csak könnyít, tehát egyiket sem emeli a levegőbe, különben körülményes lenne meginni még egy pohár vizet is. Csak könnyít rajtuk. Viszont a víz mozgékonyabb mint a talaj, és egy kicsi erőhatásra is megindul. Nézd meg mennyire mozgékony a víz, ha egy nyugodt vízfelületbe dobsz akár csak egy kicsi tárgyat is, elkezd mozogni, hullámzani. A talajra is csak ennyi mértékben, de azon centiméterekben mérhető a megemelkedés és csak speciális eszközökkel. Mert ugye az hat az egész vidékre, így hiába mész arrébb, a talaj egyes területeit ugyanúgy emeli és nem látsz belőle semmit. Műholdakról mérhető a jelenség.


A levegőre, a légkörre is van hatása az árapálynak és műholdakkal meg is mérték. A légkör esetében km-es púpokat csinál. Részben a hatása mozgatja vízszintes irányban is a légkört, mert úgy - a vízhez hasonlóan - az is könnyebben mozdul el. És részben mérhetően megemeli, de főként a légkör legfelső rétegeiben mérhető a hatás, ahol már szinte vákuum van és nagyon ritka a levegő.

2019. aug. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 sadam87 ***** válasza:
100%

A Föld kéreg is elmozdul a Hold és a Nap árapályerejének hatására (az alábbi wikipedia link alapján akár fél métert is), csak ezt nyilván nehezebb közvetlenül megfigyelni, hiszen mi is vele mozgunk.

[link]

[link]

[link]

Plusz egy jó hosszú értekezés a jelenségről, ha valaki többet akar róla olvasni (amit én bevallom, nem tettem meg):

[link]

2019. aug. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Mint dellfil is írta, az óceán közepén már nem lehet észrevenni a dagályt, ugyanígy a talaj emelkedését sem lehet észrevenni, mert az egész viszonyítási környezetet is emeli. Tisztázza még az is a jelenséget, hogy csak könnyít mindenen, tehát nem konkrétan megemeli. Épp ezért a víz és a légkör is oldalirányba tud jobban mozdulni. A légkör oldal irányú mozgásaiban is jelentős szerepe van az árapálynak.
2019. aug. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!