Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elektron és proton ütköztetése...

Elektron és proton ütköztetésekor mi történik?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy ilyesmiket csináltak-e például a CERN-ben. Valószínűleg igen. Mi lesz velük? Összeütköznek, megsemmisülnek és lesz belőlük sok energia?

És egyáltalán miért nem történik meg ilyen a természetben gyakrabban?


2019. aug. 27. 13:00
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ahogy a két részecskét közelítet egymáshoz, a köztük fellépő taszítóerő nagyobb lesz az elektromos töltés vonzerejénél, cak energiabevitellel tudod őket összekényszeríteni.

Például ütköztetés.


Nem vagyok magfizikus, de szerintem a kimenetel az ütközési energiától függ. Biztos van olyan sebesség, aminél összeolvadnak neutronná és foton lép ki. De biztosan van olyan is, ami szétdobja a proton kvarkjait.

2019. aug. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
55%

Attól függ, milyen sebességgel ütköznek.

Normál ütközésnél összetapadnak, lesz belőlük egy hidrogén atom.

Ha az elektron belemegy az atommagba (nagyon nagy sebességnél), akkor a mag elnyeli, atommag változás történik, a mag instabil lesz és bomlani fog valahogy.


Igen nagy sebességnél szétverheti az atommagot, bár szerintem egy protont nem igazán lehet elektronnal szétverni.

2019. aug. 27. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az elektron szóródhat a protonon. Ez a szórás lehet rugalmas vagy akár rugalmatlan is. Az előzőekben már írták, hogy bizonyos rugalmatlan szórás esetén a proton kvark alkotókra eshet szét, ezek utána gyorsan hadronokká alakulnak (általában pionná).

Előadás ppt:

[link]


Ebben a cikkben olvashatsz róla esetleg még:

[link]

2019. aug. 27. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"Igen nagy sebességnél szétverheti az atommagot, bár szerintem egy protont nem igazán lehet elektronnal szétverni."


Hát elméletileg csak energiaszinttől függ. Ha elég nagy energiával lövöd bele, simán szétszedheti. Már maga az energiamennyiség is (ha elegendően nagy), amit az elektron közöl ütközéskor a protonnal.

Az esetleg más kérdés, hogy a természetben szokott-e, tud-e ilyen történni, figyeltek-e már meg ilyet vagy sem.

2019. aug. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Azért mindkettőnek van még néhány tulajdonsága, és ezek állapotától szintén függ az eredmény. A töltések taszítóereje rendkívül kis távolságokban rendkívül nagy tud lenni, ezért is függ számos tényezőtől az eredmény. A tényleges ütközéshez rendkívül hatalmas energia kell.

(a sokféle lehetőségre egy szemléletes hasonlat: jöhet a föld felé egy borzasztóan gyors szatelit. Ha földsugár irányban közelít, garantáltan becsapódik. Ahogy ettől eltér a pályája, egyre kevésbé fog becsapódni, végül legfeljebb egy kis gellert kap. valahogy így az elektronnal is)

2019. aug. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!