Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor az Antaktiszon fák...

Amikor az Antaktiszon fák nőttek, ugyanott volt a kontinens mint ma?

Figyelt kérdés
2019. szept. 19. 17:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
24%
Nem. Logika: ha ugyanott lenne, akkor most is nőhetne rajta fa. Ha nem nő rajta fa az elhelyezkedése és klímája miatt, akkor a fák csak úgy lehettek rajta, hogy máshol helyezkedett el a kontinens.
2019. szept. 19. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
52%

Nem egészen, csak egy része. A kontinensek is mozognak évente néhány centimétert.

A kréta korban:

[link]


Bővebben:

[link]

2019. szept. 19. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
66%

Jóval északabbra volt.

[link]

2019. szept. 19. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%

2-es lehet elírtál valamit? Úgy írod, hogy "Nem egészen, csak egy része." és a kép szerint már lényegében a mai helyén van az Antarktisz. Vagy csak én értem félre. 3-as meg, mondjuk okés a gif, de az nem jelöl semmiféle éghajlati tényezőt, csak a kontinensek mozgását, azon nem lehet elhelyezni az Antarktiszi növényzet idejét.


Nagy általánosságban a Föld inkább melegebb mint hideg bolygónak tűnik az eddigi kutatások alapján. Voltak hideg és jeges periódusok, de mégis inkább a meleg a jellemzőbb.


Az Antarktisz az már 150-100 millió éve van körülbelül ott ahol ma, de az alakja az formálódott utána, és már akkor is meleg volt és erdős terület. 50 millió éve még növényekkel tarkított terület volt, és 50 millió éve kezdődött a mai jeges időszaka. De még 25 millió éve is voltak néhol erők az Antarktiszon.


Lényegében az Antarktisz amikor északabbra volt, akkor is meleg vidék volt, és még a délre kerülése után is meleg volt, egészen 50 millió évvel ez előttig.

2019. szept. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Nagy általánosságban a Föld inkább melegebb mint hideg bolygónak tűnik"

Igen, a mostani állapothoz képest igaz, tekintve, hogy most egy jégkorszakban, annak egy interglaciális időszakában vagyunk.

[link]


Amúgy a számok korrektek. Az Antarktisz kb. 180-150 millió éve szakadt el Afrikától, 125 millió éve Indiától (ami nagy utat tett meg a mai helyéig), 100 millió éve Ausztráliától, és ekkora már a déli pólus környékén volt, szinte a mai helyén. 35 millió éve szakadt el Dél-Amerikától. Az Ausztráliától és Dél-Amerikától való távolodás (a tőlük elválasztó óceán szélesedése) egy fontos időszak, mert az Antarktisz körüli körkörös áramlás ekkor kezdte elvágni tőle a melegebb áramlatokat. Kb. 38 millió éve már megkezdődött a jegesedés (bár még 18 millió éve is voltak tundraszerű területek növényekkel), és 13,8 - 3 millió éve időszakban érte el lassan a mai jégvastagságot, területileg nem egyenletesen.

Az Antarktisz lehűlése nem csak a pozíciójától függött, hanem a szén-dioxid szint változásától és egyéb hatásoktól is, ezeket valójában még mindig kutatják.


[link]

2019. szept. 20. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Még egy cikk (angol):

[link]


"About 130 million years ago Gondwana really began to disintegrate, with India and South America-Africa departing. The links between Australia and Antarctica remained very strong until about 55 million years, when Australia began moving north quickly, allowing Antarctica to become isolated for the first time since animals evolved. At about 30 million years the Antarctic Circumpolar circulation evolved, the Southern Ocean began to circulate around the southern world, and the modern Antarctic environment evolved."


A lényeg, hogy elsősorban nem az Antarktisz dél felé mozgása, hanem pl. Ausztália leszakadása és északra mozgása volt az egyik fő tényező a lehűlésben, mert akkor keződött (és Dél-Amerika leszakadásával erősödött fel) a földrész körüli tengeráramlás.

2019. szept. 20. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:
78%
Ne hagyjuk már ki a föld tengelyének elvándorlását sem. A sarkok valami 30 fokkal odébb voltak. A mai Antarktisz valahol olyan klímaterületen volt, mint ma mondjuk Szibéria déli része.
2019. szept. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Wadmalac, jogos. Van ehhez valamilyen forrás, okosodás céljából? :)
2019. szept. 20. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Mondjuk felmerül bennem két kérdés:

- Arréb volt a forgástengely pólusa, rendben, de mihez képest? Mármint milyen koordinátarendszer szerint, merthogy azóta már semminek a pozíciója sem ugyanaz, nincs viszonyítási pont.

- A tektonikus lemezek vándorlását többféle módszerrel lehet visszakövetni, pl. mágneses "ujjlenyomatok", kőzetminták vagy jégminták, élővilág diverzitása (földrészek közötti kapcsolatok megléte/megszűnése) vagy alkalmazkodása a klímához, stb. Egyrészt szerintem ezek mind az akkori állapot (pl. sarkok helyzete) szerint értelmezendők, másrészt annyira valószínűleg nem is pontosak a modellek, csak egy nagy valószínűségű közelítés.

2019. szept. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:

A viszonyítási pontot azt tudják számítani akkor is, ha közben változások vannak, nyilván a viszonyítási érték a jelenleg használt koordinátarendszer.


Wadmalac - kicsit pontosítanék, de szerintem csak lazábban írtad, másnak viszont új lehet. A Föld tengely nem igazán vándorol, illetve félreérthető ez a rá használt kifejezés, ez, hogy vándorol, mert nem a Földön belül vándorol, hanem a Földdel együtt. Tehát ugyanott van a forgástengely koordinátája, de a precessziónak nevezett módon a Földdel együtt imbolyog ez a forgástengely. 26 000 évente ír le egy kört, és ahogy most a sarkcsillag felé néz, máskor meg másik csillag felé.

2019. szept. 20. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!