Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom eldönteni egy...

Honnan tudom eldönteni egy elemről a Mengyelejev rendszerben, hogy az most milyen halmazállapotban fordul elő a természetben?

Figyelt kérdés

Pl a H2 miért gáz, a lítiumtól lefelé a főcsoporton belül pedig miért szilárd?

És a jód miért folyékony?



2019. okt. 6. 12:00
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"milyen halmazállapotban fordul elő a természetben"

Az semmi, de hogyan tudod eldönteni, hogy egyáltalán elemi állapotban előfordul-e a természetben?

Például a szilícium (a földkéreg leggyakoribb eleme) nem fordul elő elemi állapotban a természetben.

Szóval biztosan azt akarod kérdezni, hogy a természetben milyen halmazállapotú egy elem?

2019. okt. 6. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez elég sok mindentől függ, de van benne tendencia. Ha lefelé mozgunk a periódusos rendszerben, akkor valószínűbb, hogy szilárdabb lesz.
2019. okt. 6. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Na jó, amire most rájöttem: ha alacsony az o.p. (pl H2 vagy Cl2 mert keves vegyertekkel jatszanak) akkor gáz, ha többel, pl szén, szilícium vagy Alumínium akkor inkább szilárd.

Minnél inkább lentebb van mondjuk az első focsopiban , annal jobban reagál ergo nagyobb az elektronnegativitás és jobban alakít ki ionos kötéseket, ezért vegyületeik (pl halogenidek) ionosak és fémesek


De hogy önmagukba hogy fordulnak elő azt nem tudom ...

Pont amit az első kérdezett

2019. okt. 6. 14:22
 4/6 anonim ***** válasza:

Milyen hőmérsékletről beszélünk?

A természetben az egyenlítőn más hőmérséklet van, mint az Antarktiszon. Szobahőfok érdekel?

2019. okt. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Ja bocsi

Igen, szobhő

2019. okt. 6. 19:20
 6/6 anonim ***** válasza:

A teljes periódusos rendszerhez képest nagyon kevés elemmolekula formájában előforduló elem létezik.


Ami most eszembe jut:


oxigén: O2 alakban oxigén gázként találkozunk vele standard nyomáson és standard hőmérsékleten. Magas légkörben O3 alakban ózonként.


nitrogén: N2 alakban nitrogén gázként stand. hő, stand. nyomáson.


hidrogén: hidrogén gáz H2 alakban.


arany, ezüst: nem szeretnek reakcióba lépni normál körülmények között, így könnyen találni őket a megfelelő lelőhelyen tiszta állapotban (ha jól tudom).


Esetleg még a szén, de az nem abiotikus módon tud feldúsulni az adott talajrétegben, hanem szervesanyagokból kerül oda. A szervesanyagokban pedig nem található meg az elemi szén.


A nemesgázoknál szerintem értelmetlen "egy atomos mulekulákról" beszélni. Azok atomok és kész.


De az, hogy mesterségesen szétválasztod az adott vegyületeket felépítő elemeket, és az elemekből felépülő anyagi halmazok halmazállapotát vizsgálod, az már más kérdés.


Én az elektronegativitást se gondolom úgy hogy egyedüli rendező elv lenne a halmazállapotok tekintetében.

A fluornak baromi nagy az elektronegativitása, mint ahogy a klórnak is. De a klór mellett egyel előforduló kén már szilárd halmazállapotú ugyanolyan körülmények között, és nem gáz.


Vagy pl a higany és a bróm a két egyedüli elem, ami elemi halmazban folyékony halmazállapotú standard körülények között, mégis eléggé messze van az elektronegativitásuk.

2020. febr. 14. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!