Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csont mennyi idő alatt porlad...

Csont mennyi idő alatt porlad el? - Sok marhacsontom van és gondoltam kerti díszt csinálnék belőle.

Figyelt kérdés

Vettem egy telket, és van rajta egy nagy halom marhacsont (a régi tulaj még a kommunizmusban vágóhídon volt valami vezető).

Szóval van úgy 2-3 m3 marhalábszár (velőscsont félbevágva), nem igazán tudok vele mit kezdeni (elásatnám, de a kijövő föld is felesleges), szóval felhasználnám kerti dísznek, pl. támfal, vagy gyalogjárda... tudom, morbidul hangzik :)


Kérdés, hogy félig a földben mi lesz vele - szétbomlik, szétfagy, szétrepesztik a gyökerek...?

(Régebben földmunkával foglalkoztam, sokszor találtunk ló csontvázat, ami már barna volt, légbuborékos, és kézzel szét lehetett morzsolni, azt nem tudtuk mennyi idős.)


2019. okt. 15. 20:02
 1/5 anonim ***** válasza:
Találtak neandervölgyi ősember csontvázakat is, pedig ők nem 10 éve haltak ki. Amúgy biztos nagyon szép lesz a gyalogjárda marhacsontból.:)
2019. okt. 15. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Porózus, tehát szerintem a szétfagyás veszélye fennáll.

A fosszilis csontok nem sok megfagyó őszi esőt láthattak, azért "úszták meg".

2019. okt. 16. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Minden képlet között a legtartósabb a csontszövet, különösen a tömött csont, melynek alakja évekig, sőt évszázadokig megtartott. Szabad levegőn, az atmoszféra behatása alatt egy-két év alatt, porhanyós humuszban gazdag talajban néhány év, sírokban legkorábban 18-25 év alatt porhanyós lesz, töredezik, repedezik, de ez is függ a temető talajától és a talajvíztől."

[link]


Az ősi leletekhez:

"A fosszilizáció ritkán fordul elő, mivel az élőlények legtöbb része nem sokkal a halál után bomlásnak indul. Ahhoz, hogy egy szervezet fosszilizálódjon, rövid időn belül le kell fagynia vagy ki kell száradnia, illetve üledékbe, gyantába vagy más, a test külvilágtól való elzárására alkalmas anyagba kell kerülnie (például egy tófenékre). A fosszíliáknak többféle fajtája létezik és a fosszilizációs folyamat többféle módon is végbemehet."

[link]

2019. okt. 16. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat - támfal kivitelezhető ötletnek tűnik (gondolom 30 évet gond nélkül kibír).


Járda meg valószínűleg kőből lesz (csont nem elég sima, és töredezne).

Erről az egyik szomszéd telek jut az eszembe, ahol azbesztes eternitcsőből van a járda... úgy levágva gondolom 20-30 centi darabokra, na az morbid, ahogy a kerekek parlasztják az azbesztport, és gondolom vágják is a gumit, meg az ember lábát :)

2019. okt. 17. 15:21
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
Szerintem jelentőse növelheti a csont kültéri túlélését, ha átitatod színtelen lakkal. Jó hígra bekevert lakkba áztatod pár órára, majd levegőn kiszárítod, esetleg átcsiszolod kicsit.
2019. okt. 18. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!