Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire biztonságos rádiumos...

Mennyire biztonságos rádiumos órát viselni?

Figyelt kérdés
1950-es évekből való gyártmányról van szó. Geiger Müller számlálóval megmérve az előllapján kb 20uSv/h -t, hátlapján 0.5uSv/h-t mutat. Ezek normális értékek? Lehet tőle valami bajom? (A méréseknél a GM csövet közvetlenül az órához tartottuk.)

2019. okt. 23. 21:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok fizikus, radiológus se hasonló, de a egy átlagos ember szervezete normál esetben egy nap alatt 10 uSv sugárzást nyel el és ha jól értem, az óra óránként ennek a dupláját bocsátja ki? Azaz egy nap alatt a normál napi adag 48szorosát kapnád (óránként a kétszeresét)? Ha ez így van, akkor én biztosan nem hordanám - még akkor se ha csak az előlapján van a 20uSv/h.
2019. okt. 23. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Az "u" a uSv-ben mikrot jelent? Mert akkor a 20uSv/h kb ugyanaz a sugárzás ami a nemzetközi űrállomáson tartózkodókat éri. Egy nap alatt kb annyi sugárzás ér mint 1.5 doboz cigaretta elszívásától. Annyi, mint ha óránként kétszer készítenének röntgen felvételt az állkapcsodról a fogorvosnál. Én nem hordanám :D

Régen, amikor nem ismerték a különböző sugárzások élettani hatását, szerettek mindenbe rádiumot tenni, csak mert miért ne :P

2019. okt. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
92%

1es vagyok, csak annyit fűznék hozzá a témához 2es után, hogy annyira nem ismerték a radioaktív sugárzás élettani hatásait, hogy Las Vegasban (még mielőtt a kaszinók városa lett volna és csak egy kisváros volt a sivatag szélén) a lakók rendszesen kivonultak az atomrobbantásokat nézni, mert milyen jól néz ki a gombafelhő. (forrás: Bill Bryson - The Life and Times of The Thunderbolt Kid)

Meg rádiumos festékes edényeket is készítettek, mert milyen szépen világít a sötétben. Az ezeket festő nők meg a festés közben rendszeresen megnyalták a rádiumos ecsetet és hát szegények hamar meg is haltak. Ekkor jöttek rá, hogy valam nem stimmel.

2019. okt. 23. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Továbbá számít a sugárzás fajtája is. A rádium bomlása során alpha sugárzást bocsájt ki, de némi gamma is van benne. A kívülről érkező alpha nem valami veszélyes, már egy papír lap vagy néhány cm levegő is jól elnyeli (vagy az óra hátlapja). A gamma sugárzás már rosszabb, az átjut az órán és el tud nyelődni a viselő kezében, de könnyedén át is mehet rajta. Viszont a rádiumos órákba sokszor volt más radioaktív anyag, ami gamma és béta sugárzást is bocsájthat ki. De ha nincs is benne, a rádium leányelemei egészen biztosan ott vannak. A béta sugárzás is át tud jutni az órán, és szinte biztosan elnyelődik a viselő kezében.
2019. okt. 23. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Az én kedvence esetem a Radithor és Eben Byers esete.

Eben több féle rákba halt bele egyszerre a Radithornak köszönhetően. A belső alpha sugárzás a lehető legrosszabb fajta, de a rádium leányelemei is egyre nagyobb mértékben voltak jelen a szervezetében, így halála után is egyre csak nőtt a testéből érkező sugárzás.

2019. okt. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Ha korán akarsz halni, szenvedni betegségektől az a te dolgod. Energiaitalt sem kellene innod [link]
2019. okt. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
22%

Ha arra gondolsz, hogy a hátlapján csak töredéke a sugárzás, és ez van a karodon - ez csak kis részben igaz.

Ha felveszel egy inget, pulóvert, kabátot, akkor konkrétan a karodhoz szorítod a sugárzással telített levegőt.

(Ha zsebóra, akkor is hasonló a helyzet.)

2019. okt. 24. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
0%
Teljesen. Semmi bajod nem lesz tőle, de ha fosol, sokan megveszik!
2019. okt. 25. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsó hülyeséget ír! Ilyen mértékű sugárzás, olyan hatással van az emberi szervezetre, mintha másfél óránként kapnál egy tüdő röntgent, ami nem egészséges.

A Panerai cég, a második világháború során rádiummal festett órákat adott a német hadsereg katonáinak. Ezek voltak a Panerai Radomir órák. Ezek viselésébe 2 ember biztosan belehalt. A radium nem egy jujj de jó dolog. Nagyon káros az emberi szervezetre. Szerintem inkább ne hord!!!

Azt hiszem az 1920-as években mikor a rádium még újdonságnak hatott, és nem ismerték a veszélyeit, akkor történt meg a rádium lányok esete. Egy ora gyártó cégben, a számlapokat a hölgy munkatársak rádium festékkel festették, mindenféle óvintézkedés nélkül, ráadásul az ecsetet még meg is nyalták így még több radioaktív anyag került a szervezetükbe, melynek nyomán szörnyű kínok között haltak meg szegények.

A rádium festéket, talán a 80-as évek végén tiltották be végleg, a káros hatásait ekkor tudták már ténylegesen bizonyítani. Ekkor jöttek létre a Seiko Lumibrite, és a svájci Luminova festékek, melyek nem, vagy csak nagyon kis mértékben sugároznak, mely az emberi szervezetre nem ártalmas. Most is gyártanak radioaktív tricium gázzal töltött kis 1-2mm vastag üveg csöveket, melyeket az órák számlájára tesznek, és nagyjából 30-évig világít tőle az órád, 15 év a felezési ideje. A tricium , olyan kis sugárzást bocsált ki, melyet a kis hajszálnyi vastagságú üvegcső amibe beletöltik, már felfogja. Ilyen órák például A Vostok Europe orák. (Mondjuk én nem hordanék ilyet, egyrészt nem szeretem a radioaktív dolgokat, másrészt pedig hiába kiváló minőségű, és elképesztően szép órákat gyárt Vostok Europe, ha batár nagyok.)

A rádiumnak, most fejből mondom, talán 1600 év a felezési ideje, és ha még az óra nem is világít a sötétben, az nem jelenti azt, hogy a rádium már nincs jelen, ugyanúgy ott van, csak a benne lévő festék anyag kopott le, de ettől még ugyan úgy, stabilan sugároz. Én nem hordanám. Amúgy milyen márkájú óráról van szó?

2019. okt. 25. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

8.vagyok.


Milyen márka? Lehet, hogy azonnal tudok rá vevőt! Tölts fel képeket!

2019. okt. 25. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!