Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden idegsejtben szemcsés...

Minden idegsejtben szemcsés DER van? És a szemcsés miért jobb az idegsejteknek mint a sima?

Figyelt kérdés

2019. nov. 6. 23:47
 1/4 anonim ***** válasza:
21%
A sima állandóan csúszkálna benne és csiklandozná.
2019. nov. 6. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
88%

Nincs szemcsés DER meg sima DER. A "szemcsés" amúgy is igazából "durvafelszínű", innen a "D" betű a nevében. A simafelszínű pedig "S". Mindkettő az endoplazmatikus retikulum (ER) altípusa (DER/SER). Vagyis a "sima DER" az "simafelszínű durvafelszínű endoplazmatikus retikulum" lenne, ami nyilván értelmetlen, hiszen vagy sima, vagy durva.


Minden sejtben mindkettő van, de az arányuk lehet hogy eltér. A durvafelszínű (vagy ahogy nevezed szemcsés) arról kapta a nevét, hogy a mikroszkóp alatt úgy néz ki, mintha homokszemeket szórtak volna szét rajta. A homokszemek igazából riboszómák, azaz fehérje gyártó egységek, hozzátapadva az ER-hez. Vagyis a DER az egy olyan ER, ahol épp aktív riboszómák gyártanak fehérjéket, a SER pedig olyan ER, amihez nincsenek riboszómák tapadva. A DER-en csak exprotra és plazmamembránba szánt fehérjék termelődnek.

Ha a riboszómák elengedik az ER-t, akkor megint SER lesz. Vagyis ha a sejt jobban rákapcsol a fehérjegyártásra, akkor lehet hogy a megnő a DER aránya, azaz ami eddig SER volt, az mostantól DER lett a hozzákapcsolódó extra riboszómák miatt, ha meg visszavesz, akkor a DER helyett SER lesz. Illetve amelyik sejttípus aktívabban termel exportfehérjéket, ott a DER aránya minden bizonnyal nagyobb. De valamekkora DER és valamennyi SER minden sejtben van. Idegsejtekben is van mindkettő.

2019. nov. 7. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Az ilyenkor engem mindig nagyon érdekelne, hogy kik, és miért pontozzák le az olyan válaszokat, mint a 2. Egy teljesen korrekt alapos válaszról van szó, ehhez képest jelenleg 32%-on áll, miközben reakció rá egy szál sincs. Na mindegy...



Két apró pontosítást fűznék azért hozzá, de ezek a válasz lényegét nem érintik:

1. " DER-en csak exprotra és plazmamembránba szánt fehérjék termelődnek."

Valóban elsősorban ezek képződnek itt, de azért néhány más fehérje is (pl a lizoszómák enzimei).

2. "Ha a riboszómák elengedik az ER-t, akkor megint SER lesz."

Bár valóban átalakulhatnak egymásba, amennyire tudom, ez nem ennyire egyszerű. A SER alakja (kerekded, csőszerű membránhólyagok) és funkciója (lipid szintézis) is eltér a DER-étől. Illetve a riboszómák csak a protein szintézis idejére kötődnek a DER-hez, utána leválnak (persze jellemzően nyilván nem az összes egyszerre).

2019. nov. 7. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"Az ilyenkor engem mindig nagyon érdekelne, hogy kik, és miért pontozzák le az olyan válaszokat, mint a 2. Egy teljesen korrekt alapos válaszról van szó, ehhez képest jelenleg 32%-on áll, miközben reakció rá egy szál sincs. Na mindegy..."


Szerintem még ők maguk se tudják. :D


Egyébként köszönöm az értelmes válaszokat, hála nektek végre megértettem!

2019. nov. 7. 22:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!