Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van, hogy egyesek...

Miért van, hogy egyesek részben jobb-, részben balkezesek, -oldalasak?

Figyelt kérdés
Velem is így van, össze-vissza csinálok mindent bal kézzel, jobb kézzel, jobb lábbal, bal lábbal, stb. Ez mire utal? Nem utal ez valami betegségre?

2016. okt. 13. 19:02
 1/3 Wadmalac ***** válasza:

Nem, ez sima kétkezesség. Nekem is ez van. Simán megszokás alapon válik szét, mit csinálok jobb-bal kézzel-lábbal. Sok dolog mindkettővel egyformán megy, általában olyan dolgok, amiket már nem egész kisgyerek koromban tanultam, pl. szerszámok használata. Az írás jobb kézen rögződött, asztalitenisz, tenisz, biliárd, kés használata bal kéz. Ollót mindkét kézzel használom, darts-nál váltogatom a kezem, csavarhúzó, villáskulcs, fűrész, reszelő, ásó, kalapács stb. is kétkezes, lábtenisz is mindkét lábbal egyforma. Mobiltelót a szövegírásnál is, kávéscsészét, cigit is dobálom kézből kézbe.

Nekem az a fura, hogy más ezt gyakran nem tudja megtenni.

2016. okt. 14. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nálam ez másként van egy kicsit, én vagy jobb kézzel csinálok valamit, vagy ballal, stb., nem tartom magam kétkezesnek, bár jó lenne. Nálam elég érdekesen oszlik ez meg. Jobb kézzel csinálom a precizitást igénylő, alapvető dolgokat, ballal a kevésbé azt, inkább erőt igénylő dolgokat, amihez nem kell nagy ügyesség. Emellett ballábas is vagyok alapvetően, és a többi testrészem is balos, azt hiszem (pl. szem, fül).
2016. okt. 14. 11:11
 3/3 Wadmalac ***** válasza:

Ilyen is van, az alapja ugyanaz, mint nálam. Szerintem nem is lehet arról beszélni, hogy valaki születésekor csak jobb- vagy balkezes, hanem mondjuk mindkettőre van egy hajlam, egyikre esetleg erősebb. Van, akinél mondjuk ez a hajlam pl. balkezességre erős, van, akinél csak picit erősebb, mint jobb kézre. Van, akinél 50-50%.

Aztán ennek megfelelően alakul ki később, mennyire lesz valamelyik keze-lába ösztönösen vagy megszokásból "járatosabb".

A lényeg, hogy ez nem betegség. Legfeljebb annyira, mint hogy valaki imádja a káposztafőzeléket, más meg rá sem tud nézni. :)

2016. okt. 14. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!