Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen bizonyíték (ok) utalnak...

Milyen bizonyíték (ok) utalnak arra, hogy az univerzum lapos?

Figyelt kérdés
Vagy esetleg valószínűsíthető, hogy lapos ? Egy TV műsorban ezt állították.
2019. nov. 21. 21:39
1 2 3
 11/30 Wadmalac ***** válasza:
70%

"Még szerencse, hogy ezen az oldalon tudós emberek ezrei ismerik a teljes igazságot, akiknek nincs TV-jük."

Van Tv-jük. Csak nem tekintik szentírásnak az összes xart, ami ott ömlik, hanem sok-sok forrás összevetésével szűrik ki a hülyeséget.

Mert hülyeség még lektorált anyagban is előfordul.



Egyébként és még soha, sehol nem hallottam olyan állítást, hogy az univerzum lapos.

És szerintem ott sem az hangzott el, hanem valami absztrakciós bemutatása lehetett annak a teóriának, hogy a világegyetem ugyanúgy határtalan, de véges méretű, mint egy lufi felülete és ehhez a teret esetleg síkként ábrázolták.


Hasonló félreértés lehet, mint amikor nemrég itt az oldalon valaki félreértette a gravitáció benyomódó gumilapos szemléltetését.

2019. nov. 22. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
47%
lapos és ultra 8K
2019. nov. 22. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 A kérdező kommentje:

Vizsgáljuk meg a Tv műsor hitelességét.


Adva van egy akármilyen nemzetközileg elfogadott tudós.

Lehet ez matematikus, fizikus, vagy kozmológus, szóval bármilyen szakterületről is érkezzen az illető.


Ezen tudóst felkérik egy TV műsor vezetésére.

Kérdésem, hogy vajon a műsor érthetősége esetleg show jellege kedvéért hülyét fog e magából csinálni és olyan dolgokat mond a műsorban, ami nem állja meg a helyét a mai tudományos ismereteink tükrében ?


Nézzen mindenki magába. Ha téged kérnének fel egy TV műsor ba, Te nem a legjobb szaktudásodat vennéd elő ? És az most teljesen mindegy, hogy főzésről, vagy papírcsákó hajtogatásról szól a műsor, vagy éppen kozmológiáról.

Nem egyszer tapasztaltam már, hogy az itteni "tudósok" lehurrogják a TV műsort. Alapból ha TV, akkor az ki van lőve. Nem is érdekli őket, hogy ki is volt az a TV-ben , aki ezt vagy azt nyilatkozta.

Ha épp egy NASA tudós nyilatkozik , az akkor is csak blődség lehet. Kérdés, hogy a "HITELES" forrás honnét szerzi be az információkat ? Nem lehet, hogy éppen a NASA-tól és annak tudósától ? Talán éppen ugyanattól , aki a tv-ben is nyilatkozott.

2019. nov. 22. 10:13
 14/30 anonim ***** válasza:
71%

#14, A tudósok a műsorokban előre megbeszélt, megírt szövegeket mondanak el. Főleg ha a személyes véleményüket, elméleteiket is közlik. Te meg beszopod mint tudományos tény.


...és igen, pénzért plusz hírnévért a legtöbben bármilyen marhaságot elmondanak egy TV műsorban vagy újságírói interjúban.


6 év kutatói pálya után és sok magyar, USA professzorból kiindulva, az interjúkban sokszor a magánvéleményüket közlik, brutális csúsztatások és víziök mellett.


Sokan pofátlanul közölnek olyan eredményeket amik egyáltalán nem is alaposan alátámasztottak.


...de még a hivatalos konferenciaelőadásokon is kamuznak, hypeolnak és nyomják a marketingdumákat. Főleg ha egy tudós mögött még a cége is ott van ami kutatási eszközöket gyárt.


Nincs ezzel semmi gond, mert még a legnagyobb USA szakmai konferencia SEM peer reviewed. Azaz senki nem ellenőrzi, hogy mit viszel ki! Nincs kontroll, nincs lektoráció. Max kiröhögnek, vagy hitetlenkednek.

2019. nov. 22. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 Wadmalac ***** válasza:

Hm, tény, hogy megszólalhatnak emberek, aki még a saját szakterületükön is tudnak zöldséget beszélni.

De azért inkább az a tipikus szakértői hiteltelenség, amikor egy bizonyos területen szakértő ember MÁS területről mond ki médiavéleményt és az égetően hülyeség, mégis elkezdenek rá hivatkozni a laikusok, fanatikus konteósok stb.

2019. nov. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 Wadmalac ***** válasza:
53%

Közben privátban megtalált valami troll és elkezdett hülyézni, mert hogy márpedig lapos a világ.

Na ez a baj, hogy a nagy szólásszabadság megakadályozza a hülyeség terjedését a neten és a laikus "átlagember" is megeszi gyakran, nem csak a retardáltak.

2019. nov. 22. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 Wadmalac ***** válasza:
53%

"megakadályozza a hülyeség terjedését"


helyett megakadályozza a hülyeség terjedésének korlátozását

2019. nov. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
100%

Meg azt is tudjuk, hogy a komoly tudósok lehet nem csinálnak magukból hülyét a TVben, interjúkban... még ha el is mondják a saját elméleteiket.


De!


A TV-ben semmi garancia nincs rá, hogy mindenki ilyen. Sőt sokszor azok a kutatók nyilatkoznak nagy hévvel, akik sikertelenek a publikálásban, viszont jó a dumájuk és felszívta őket az "ismeretterjesztő" médiaipar.


Egyszerűen csak utána kell nézni van-e mögötte publikáció.


Egy TV-be vagy interjúra elmegyek, csinálok pár eyecandy videót, animációt meg mondok pár hangzatos dolgot a kutatásról (még ha csak hipotézis is)


Egy peer review cikknél nagyon komoly bizonyítékat, modelleket kell bemutatni amit a szakterület bírálói szétszednek. Visszadobhatják, kikukázhatják, vagy újracsináltathatják az egészet. Van hogy 1 év mire megjelenik mondjuk a Nature lapban, addig kell csiszolni az anyagot. Van hogy soha nem jelenik meg mert nem működik!


Ellenben egy TV műsorba nagyszerűen előadhatom. Még csak hülyét se csináltam magamból, mert ez csak egy hipotézis és ennyi.

2019. nov. 22. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 A kérdező kommentje:

A következő személyeket a saját szakterületükön hitelesnek gondoljátok ?


Vágó István

David Attenborough

Stephen Hawking


Mindegyik csinál(t) tv műsort , nem is keveset.

Hihetek nekik ?

2019. nov. 22. 11:36
 20/30 anonim ***** válasza:
50%

Ezeket a tv műsorokat is fenntartással kell kezelni.

Akárcsak az egyetemi diákat. Vagy a Wikipédia oldalakat (még akkor is, ha könyvből "idézik", egyik tanárunk 1évig hadakozott, mert rosszul idéztek a könyvéből, de valami okos mindig átjavította)


A tv műsor sem arra való, hogy tudományos szempontból korrekt legyen, hanem hogy szórakoztasson.

Sok egyetemi előadás sem a tudományos korrektséget tűzi ki célnak, hanem pl a látásmód átadását, vagy érdeklődés felkeltését, vagy a gyakorlati alkalmazhatóságát.

Nem mindegy, hogy matematikusok analízis előadását nézed, vagy pl a gépészekét, teljesen más a cél..


Még mindig nem értem mit nem értesz.

2019. nov. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!