Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki leírná, hogy matematika...

Valaki leírná, hogy matematikailag pontosan mit jelent ez a kérdés és a válaszok?

Figyelt kérdés

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..



Nagyon szeretem a valszámot és érdekelt is, mi ez, meg mi a válasz rá, de sem a kérdést, sem a válaszokat nem értem teljesen.

Gondoltam nyitok ennek egy topikot, nem akarom az ottani kérdés alatt rontani a levegőt az értetlenkedésemmel. :)


Persze vannak részletek amiket értek. Pl. eseménytér, val változó, elsöfaju hiba stb ezeket a fogalmakat mind értem. De valahogy nem áll össze a kép, min megy a vita.


Valamit biztos félreértek, mert ahogy én értelmezni tudom a kérdést, úgy triviális a válasz, szóval gyanítom nem arról van szó, amire gondolok.


Köszönöm a segítséget.


2019. nov. 27. 19:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
A 12.hozzászólásban letisztul sztem, semmi garancia az oszlopok tartalmára .
2019. nov. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy neked tiszta, de most akkor itt konkrétan mi a szám, mi a val változó benne, mi milyen eloszlású. Stb.

Aki érti ezt az egészet, valahogy leírná nekem a matematika nyelvén?


Alapból azt sem értem, hogy most minden pont egy val változó, vagy minden pont egy generált fix szám?

2019. nov. 27. 21:07
 3/15 anonim ***** válasza:
31%

"A 12.hozzászólásban letisztul sztem, semmi garancia az oszlopok tartalmára ."


Ilyenkor csapok a homlokomra, de nem azért hogy ja tényleg hanem, hogy mire nem képes az emberi elme. Vajon hány félképpen lehet félreérteni ?(!) Az a hozzászólás jó, de nem ez nem igaz, hogy semmi garancia az oszlopok tartalmára. Az oszlopokra hogy van e "garancia" az a konkrét paraméterezéstől függ.


Inkább több választ írok, nem kezdem "Ádám és Évától".


Úgy van értelme a kérdésnek, ha valószínűségi változókra vonatkozik. Amúgy is ha van valami randommal kapcsolatos valszámos kérdés akkor alapértelmezetten valószínűségi változóknak és nem fix számoknak tekintjük. Az eseménytér egy konkrét elemét tekintve persze, hogy konkrét fix számok vannak, ez triviális.


"most akkor itt konkrétan mi a szám, mi a val változó benne, mi milyen eloszlású. Stb"


Ebből úgy tűnik, hogy arra számítottál, hogy konkrétan adottak a valószínűségi változók. Meg konkrétan adott az eloszlás is. Nem. Ezek is paraméterek. Soronként egyenletes eloszlásúak lehetnek ez az ami rögzített tulajdonság, meg rögzített a [0;1]×[0;1] négyzet a síkon. Ezek közül milyen lehetséges esetek lehetnek a kérdésre vonatkozóan azt tárgyaltuk.


Vagyis szakszerűbben a kérdés :

A síkon a descartes koordinátarendszerben [0;1]×[0;1] ponthalmaz által alkotott négyzet melynek minden pontja egy olyan valószínűségi változó, hogy minden sorra igaz, hogy egyenletes eloszlású. Diszkrét esetbe véges sok pontból áll a négyzet, ekkor egy mátrixnak is megfeleltethető. Folytonos esetben kontinuum végtelen sok pontból áll és a sor és oszlop fogalmát általánosítanunk kell.

Általánosított sor, röviden sor ([0;1]×[0;1] négyzetre vonatkozóan) : minden olyan ponthalmaz mely az x tengellyel párhuzamos szakaszt alkot.

Általánosított oszlop, röviden oszlop ([0;1]×[0;1] négyzetre vonatkozóan) : minden olyan ponthalmaz mely az y tengellyel párhuzamos szakaszt alkot.

Mi garantálja, hogy oszloponként vagy egy "szabályos" görbe mentén szintén egyenletes lesz az értékek eloszlása?


A lehetséges eseteket leírjuk, hogy milyen eloszlásfüggvények lehetnek hogy soronként egyenletes eloszlású legyen. Nem nekiesünk felírni a végtelen sok eloszlásfüggvényt, hanem esetekre bontjuk. Lehet olyan hogy a teljes négyzetre vonatkozóan egyenletes eloszlású. Lehet olyan hogy nem, de soronként mégis.


Érthető?

2019. nov. 28. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 dq ***** válasza:
6%
Nem, nem érthető, még mindig teljes sületlenség.
2019. nov. 28. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Még mindig nem tiszta.

Ezt egy picit részletesebben kifejtenéd, ha megkérlek?


"minden sorra igaz, hogy egyenletes eloszlású"


Milyen értelemben egyenes eloszlású egy sor?


Úgy érted minden sor egy végtelen dimenziós valószínűségi vektorváltozó, melynek minden koordinátája egyenes eloszlású?

Vagy hogy tekintsek erre, hogy a "sor pontjai"?


Vagy halmazként tekintsek rá?

Akkor mi a definíciója egy val. változókbol álló halmaz eloszlásának?


Köszi a segítséget és bocs az értetlenkedés miatt. De én ezt tényleg nem értem.


A "sor eloszlása" és az "oszlop eloszlása" az nem egy matematikai objektum. Szerintem. Legalábbis ilyet nem ismerek.

2019. nov. 28. 19:42
 6/15 anonim ***** válasza:
Bocsi, fogalmi zavar volt, a fogalmak "jogtalan" használata volt.
2019. nov. 28. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Jó, de akkor most mi van?

Írja már le valaki egy igazi matematikai modellel, könyörgöm. :(

2019. nov. 28. 23:34
 8/15 anonim ***** válasza:
31%

Legalábbis ez, ahogy én értelmeztem. (A kérdező azóta írt, ahhoz a poszthoz, nem feltétlenül egyezik a matematikával amiket írt hozzá enyhén szólva.)



A sor és oszlopok definícióját nem írom le még egyszer, az rendbe van szerintem. A diszkrét meg folytonos esetben hogy mik a pontok úgyszintén. A négyzet minden pontja felvesz egy random számot. A random generátor igazságos, nincs súlyozva, az értékek egymástól függetlenek. (Külön nem lenne kikötés, de egyszerűség kedvéét csak véges sok érték közül vehessen fel értéket minden pont.) Oly módon legyen ,hogy folytonos esetben soronként lévő értékek az egyenletességi hipotézisnek megfelelően legyenek 1 valószínűséggel. Igaz e hogy oszlopokra is így lesz, ha a sorokra ez igaz vagy valamilyen szabályos görbe mentén? Diszkrét esetbe meg értsd jól! Gondolkodtató feladat megfogalmazni, egy kis házi feladat.

2019. nov. 29. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Nem, egyáltalán nem lett tiszta semmi.

Csak az kezd tiszta lenni, hogy az eredeti kérdező és te is halandzsázol.


Ezek milyen összefüggésben állnak egymással?

Mindkettőt te írtad:

"Úgy van értelme a kérdésnek, ha valószínűségi változókra vonatkozik. Amúgy is ha van valami randommal kapcsolatos valszámos kérdés akkor alapértelmezetten valószínűségi változóknak és nem fix számoknak tekintjük."


"A négyzet minden pontja felvesz egy random számot. A random generátor igazságos, nincs súlyozva, az értékek egymástól függetlenek."


Akkor most mit vesz fel?


Könyörgöm írd már le valamilyen egzakt matematikai modellel, mert ez így minden csak nem matematika.


Ugye tudod, hogy a val. változó egy speciális függvény?

A "random felvett szám" pedig egy minta, az egy konkrét érték.

Nem lehet valami egyszerre konkrét érték és egy speciális függvény is.


Ha pedig val változókról beszélsz, amik spec. függvények igazából, akkor mégis hogyan értelmezhető az a sok maszlag a lehetséges kimenetelekről? Meg 0 eséllyel bekövetkező eseményekről?


Légyszives legalább egyszer tisztázzuk le pontosan miről beszélsz.

2019. nov. 30. 13:31
 10/15 anonim ***** válasza:
52%
A 85%-os minėl többet ír, annál tisztább, hogy nem tudja, mi a val.változó, diszkrėt, folytonos, eloszlád szavak jelentėse.
2019. nov. 30. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!