Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudok én, mint ateista...

Hogyan tudok én, mint ateista analitikus gondolkodó, bebizonyítani azt egy vallásos embernek hogy az evolúciónak tudományos alapjai vannak? Hogyan tudnám megnyerni a vitát, milyen bizonyítékokra van szükségem?

Figyelt kérdés

2019. nov. 28. 19:42
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
92%
Sehogy. Úgyis azt fogják mondani, hogy csak belemagyarázás, és egyébként is Jézus a válasz mindenre.
2019. nov. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
87%

Többnyire teljesen műveletlen az a vallásos, aki az evolúciót kétségbe vonja, ha valamilyen részinformációról úgy véli, hogy alátámasztja a saját hitét, ahhoz makacsul ragaszkodik és újra, meg újra azzal fog előhozakodni, mert nem érdekli, hogy megcáfolják, neki az a rendezettség klappol és csak fújja a magáét, hogy intelligens tervezés, nem hajlandó leállni.

Kár ezzel foglalkozni, elvakult embereket nem lehet meggyőzni.

2019. nov. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Sehogy nem tudod. A vakhit lényege a "vak hit": bármilyen állítás, érv, bizonyíték ellenére is vakon elhiszi amit a vallás alapjai lefektetnek neki, és alárendeli magát annak, hogy "ez így van, mert ezt mondták, és azért van így, mert nekik is ezt mondták". Ezt a kitekert szemléletet nem fogod semmivel feloldani.


Én mondjuk nem is a majmokkal meg emberekkel érvelnék, hanem a jelennel. Hogy az evolúció most a folyamatában is megfigyelhető, mert egyes állatok úgy alkalmazkodnak az emberi hatásokhoz vagy globális változásokhoz, hogy az végül beépül a génjükbe, és ezt örökítik tovább. Azaz "isten" nem tudta a teremtéskor beletenni, mert akkor nem tudták még az erőművek telenyomni szén-dioxiddal a légkört. És itt jön a vakhit: aki erre is azt mondja, hogy akkor nyilván "isten" az elmúlt pár évtizedben teremtett ilyen új tulajdonságú állatokat, akkor rájössz, hogy rájuk kell hagyni. Maximum odaszúrod, hogy biztos ezért nem ért rá a holokauszttal vagy terrorizmussal foglalkozni, mert épp új állatokat tervezett.

2019. nov. 28. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 2*Sü ***** válasza:
100%

A vallásosság egy eléggé tág fogalom. Egyrészt vannak vallások, amikkel nem összeegyeztethetetlen az evolúció működése. De még a keresztény hívők között is vannak, akik a teremtéstörténetet szó szerint, vannak, akik metaforaként értelmezik, ez utóbbi nem hogy nincs ellentétben, hanem nagyon is összhangban van az evolúcióval is, meg az univerzum fejlődésével is.


A kérdés az az, hogy a hívő mennyire képes analitikusan, racionálisan gondolkodni. Meg tudja-e érteni, hogy pontosan mi a tudomány szerepe? (Nota bene a természettudományok működőképes modellt alkotnak a világról. A modell nem feltétlenül az igazság, de a modell összhangban van, ekvivalens az igazsággal.) Meg tudja-e érteni a tudományos módszertan mibenlétét, a tudományos módszertan egyes kritériumainak indokoltságát, okát, logikáját? Mert a legtöbbször ez az ami hiányzik. Ha ez megvan, akkor viszont már relatíve könnyű a dolog, onnan már csak az evolúció modelljének kialakulását, fejlődését jelentő főbb tudományos kutatásokkal, eredményekkel kell megismertetni. Illetve másik oldalról el kell magyarázni az evolúció tudományos értelemben vett lényegét (mutáció, természetes szelekció, stb…), illetve el kell oszlatni a még az ateisták között sem ritka félreértéseket (pl. az evolúció nem fejlődést jelent a szó tökéletesedés, jobbá válás értelmében, az evolúciónak nincs célja, kitűzött iránya).

2019. nov. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
89%
leginkább sehogy. egyrészt a vakhit miatt, másrészt aki ezt visszautasítja, annak valószínűleg olyan hiányosságok vannak a tudásában, amit nagyon nehéz lenne megtalálni, és rengeteg munka lenne elmagyarázni.
2019. nov. 28. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 lali24 ***** válasza:
100%

elég, ha elárulod, hogy az evolúciót a vatikán is elfogadja.

(az eredet, az már más kérdés, de az evolúció nem is foglalkozik az eredet kérdésével)

2019. nov. 28. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
66%
Te nagyon tévedésben vagy, mert például vallásos emberként én egy tudományos analitikus egyéniség vagyok és elfogadom az evolúciót olyannak amilyen jelenleg a tudomány szerint azzal a kis különbséggel hogy a teremtés nem csupán egy véletlen semmi műve.
2019. nov. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 lali24 ***** válasza:
74%

az evolúció nem foglalkozik a teremtés kérdésével.

(amint, azt már említettem :))

2019. nov. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Ajánlani tudom Szabó Szabolcs: Pszichologika c. művét!

[link]

A főtétel (nulladik tétel) vonatkozik a fent vázolt vitára.

2019. nov. 28. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

A fanatikus vallásost úgy se tudod meggyőzni.

"Úgy èrzèkeli te támadod a hitèt!

2019. nov. 28. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!