Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudósok motivációja valójába...

A tudósok motivációja valójában a hatalom? A tudomány és technológia csupán pótcseleékvés?

Figyelt kérdés

A tudósok egy része azt állítja, hogy, a „kíváncsiság” vagy az „emberiség érdeke” motiválja őket. Azonban könnyű észrevenni azt, hogy ezek egyike, egyik sem lehet fő mozgatójuk. A „kíváncsiság” például egyszerűen abszurdum. A legtöbb tudós olyan magasan specifikált témákban kutat, amelyek nem tárgyai a normális kíváncsiságnak. Például, egy csillagász, matematikus, vagy rovarszakértő kíváncsi az izopropil-trimetiletán tulajdonságaira? Természetesen nem. Csak egy kémikust érdekel ilyesmi, és csakis azért, mert az ő pótcselekvése a kémia. Ugyanez a kémikus érdekelt egy új bogárfaj megfelelő osztályozásában? Nem. Csakis az entomológust hozza lázba, mert az ő pótcselekvése az ízeltlábúak tanulmányozása.


Ha a kémikus és a rovarszakértő komoly erőbefektetéssel kéne, hogy előteremtse a fizikai szükségleteit egy számára érdekes, ám nem tudományos módon, magasról tenne az izopropil-trimetiletánra, meg a bogarak rendszertanára. Képzeljük el, hogy pénz hiányában nem tud továbbtanulni, és a kémikus pálya helyett kénytelen biztosítási ügynökként elhelyezkedni. Ez esetben nagyon érdekelné a biztosítás-biznisz, viszont nem foglalkozna az izopropil-trimetiletánnal. Akárhogy is, nem normális az a befektetett idő,- erőmennyiség, amelyet a tudósok puszta kíváncsiságuk kielégítésére fordítanak. Magyarázatuk motivációikra („kíváncsiság”) egyszerűen nem állja meg a helyét.



Az „emberiség érdekében” érv sem jobb. Néhány tudományos kutatásnak (archeológia, összehasonlító nyelvészet) semmi elképzelhető köze nincs az emberi faj jólétéhez. Sőt, kifejezetten veszélyes lehetőségeket is rejt a tudomány. Ennélfogva az e szakterületen működő tudósok csak ugyanúgy lelkesednek munkájukért, mint a vakcinák kifejlesztői vagy a légszennyezés tanulmányozói.


Vegyük dr. Teller Ede esetét, aki nyilvánvaló személyes részt vállalt a nukleáris erőművek promotálásában. Talán szerepvállalása az emberiség megsegítésébe vetett olthatatlan vágyából eredeztethető? Ha igen, miért nem „humanitárius” akciókban élte ki magát? Ha annyira humanitárius, miért fejlesztette ki a hidrogénbombát? Mint ahogy sok más tudományos kutatás, itt is felmerül a kérdés: valójában a nukleáris erőművek mennyiben szolgálják az emberiség érdekeit? Az olcsó villamos energia ellensúlyozza a keletkezett veszélyes hulladékot és a baleset állandóan fennálló veszélyét? Dr. Teller csak egy oldalát látta a kérdésnek. Egyértelmű, hogy részvállalása a nukleáris fejlesztésekben nem az „emberiség érdekében” történik, hanem azon személyes beteljesülés okán, amit munkájának gyümölcse eredményez


Ugyanez általában elmondható a tudósokról. Lehetséges pár ritka kivétel, ugyanakkor fő motivációjuk nem a kíváncsiság, sem pedig az emberiség szolgálata, hanem, hogy érvényesíteniük kell hatalmukat: van céljuk (egy tudományos probléma megoldása), ehhez erőfeszítés szükséges (kutatás), amivel elérik a célt (megoldás). A tudomány ekképpen

pótcselekvés, hiszen a tudósok főként a munkájuk során érzett beteljesedésért dolgoznak.


2019. dec. 4. 12:44
1 2 3 4 5 6
 51/60 anonim ***** válasza:
81%

#50 (09:04) - fogalmad sincs az IQ tesztek mibenlétéről, hisz ont az a lényeg, hogy a lehető legtanulatlanabb ember is képes legyen a tanultakhoz hasonlóan teljesíteni a feladatokat.


Az IQ tesz csak a vizuális pszichomotorikus képességeket méri, esetleg az akusztikusakat, ha olyan a kérdéses teszt specialitása.


A jó minőségű IQ tesztet nem lehet megtanulni, mert soha nem kaphatod ugyanazt a feladatot. A típusfeladatokat sem szabad felgyakorolni, csak hozzá kell szokni a tesztírás stresszes és időkorlátos körülményeihez, meg a feladatok értelmezéséhez.


Általában csak korlátozott mértékben lehetséges gyakorlással javítani a teljesítményt, és ez helyes tesztelési módszereknél maximum +20 pontot jelenthet.


Az IQ teszten elért eredmények nagyon erősen korrelálnak az élet gyakorlati nehézségei megoldásánál felmutatott szellemi alkotókészséggel.

2023. máj. 24. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/60 A kérdező kommentje:
Ted Kaczynski pár napja elhunyt. Béke poraira, zseniális lángelmét vesztettünk el.🙏🏻
2023. jún. 14. 18:13
 53/60 Szervizmérnök úr ***** válasza:
66%

Kérdező láthatóan el sem tudja képzelni, amikor valaki egyszerűen csak szereti a szakmáját.

Nem szeretnék rosszindulatú embereknek táptalajt biztosítani, de említhetném példának Rusvai Miklóst is, aki egy kiváló Ember, nagybetűvel.

2023. júl. 10. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/60 anonim ***** válasza:
65%
Kérdező - látom megint kiemelted! Tulajdonképpen még mire vársz választ?
2023. aug. 14. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/60 Szervizmérnök úr ***** válasza:
72%

Nem biztos, hogy ő emeli ki, szerintem vannak random kiemelések is, amit csak az itteni szoftver intéz. Ezt lehet érzékelni olyan esetekben, ami életszerűtlen, hogy a kérdező ugyan minek emelné ki?

Túl régi stb. egyszerűen értelmetlennek látszik, különféle okból.

2023. aug. 15. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/60 anonim ***** válasza:
76%

A tudósoké a megismerés vágya.

A hatalomé, hogy felhasználja az ismereteket a saját céljaira. Lásd, atomenergia.

2023. okt. 26. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/60 anonim ***** válasza:
87%
Úristen, a kérdező a természetes intelligencia.
dec. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/60 anonim ***** válasza:
21%
sóhaj
febr. 27. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/60 anonim ***** válasza:
77%
Te csak ne itt sóhajtozz, mert a végén még azt hiszi a kérődző, hogy érdemes volt ismét kiemelnie a kérdést.
febr. 27. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/60 anonim ***** válasza:
53%
:-) kár, hogy nem lehet kikapcsolni, hogy én ne lássam ezt. csak a kérdezőnek menjen mindig egy értesítés, amikor épp nagyon alszik mindig.
febr. 27. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!