Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol lehet vegyi anyagok...

Hol lehet vegyi anyagok biztonsági adatlapjához hozzájutni?

Figyelt kérdés
Ingyenes online változat érdekelne, akár angol nyelven is.
2010. júl. 19. 19:06
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Ömlesztve többszáz vegyületéhez sehol.Egyes gyártók adatlapjain vannak vegyületeké pld a Reanal lapjain.
2010. júl. 19. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Általában a gyártóktól, gyártók honlapjairól. Magyar nyelven elég kevés ilyet fogsz találni, ha angol is megfelel, akkor MSDS-ként keresd.
2010. júl. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Silber ***** válasza:

Az általánosságban előforduló, egyszerűbb vegyületek esetén ez a lista bőven kielégítheti az igényeidet:

[link]

2010. júl. 19. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm, az MSDS jó lesz, így könnyen megtalálom.


Köszönöm a magyar nyelvű listát is, bár nekem ez nem lesz jó, kozmetikumokban levő vegyületek érdekelnének. Ezeket például nem láttam a listán, pedig eléggé elterjedtek:


Sodium Laureth Sulfate,

Sodium Lauryl Sulfate,

Ammonium Laureth Sulfate,

Ammonium Lauryl Sulfate.


Nagyon durva anyagok, és szinte minden kozmetikumban, ami habzik, megtalálhatók :(


A biztonsági adatlapjuk szerint például kerülni kell a bőrrel való érintkezést...

2010. júl. 20. 00:35
 5/17 anonim ***** válasza:

pedig ezek nem durva vegyületek ám;)

csak angolul vannak leírva

próbáld magyarul keresni


Sodium Laureth Sulfate = Nátrium- laurilszulfát.

Kb. ez az a csodás Ultraderm nagyhatékonyságú kéztisztító


Ez egy nagy szénatomszámú alkohol szulfonátjának Na-sója

Nem kell betojni az angol neveket láttán;)

Ezek mind anionos tenzidek.

2010. júl. 20. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

"A kozmetikumokban alkalmazott szulfátoknak a bőrre és az egészségre gyakorolt hatását tekintve

négy nagyon veszélyes képviselője van:


- Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

- Sodium Laureth Sulfate (SLES)

- Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)

- Ammonium Laueth Sulfate (ALES)


Az SLS-ről már régóta köztudott, hogy mennyire mérgező és veszélyes vegyület, nem véletlen, hogy az ÁNTSz-nél nyilvántartott veszélyességi biztonsági adatlappal is rendelkezik. Az SLES az SLS alkoholos változata, amely igaz, hogy enyhébb hatású, viszont a kísérletek szerint rákkeltő nitrózaminokat képezhet a szervezetben.


Miután a fenti két vegyület veszélyessége a szakmán kívül is nyilvánosságra került, a kozmetikai cégek egy része - félve a tudatos vásárlók okozta forgalomcsökkenéstől - lecserélte a szulfát tenzideket ammóniumos változatra, amelyek csak nevükben különböznek, de ártalmasságukat tekintve nem maradnak el szódiumos (nártiumos) társaiktól.


Rákkeltő, bőrizgató, nyálkahártya károsító, mérgező hatásukon kívül súlyos kárt okoznak a szervezetnek azzal a funkciójukkal is, hogy a bőr és a szervezet első számú védelmi vonalát - a bőrfelszíni emulziót - kíméletlenül és maradéktalanul leoldják a bőrről, megfosztva ezáltal a bőrt immunrendszerétől. Ezen vegyületek "áldásos" tevékenységének köszönhető az a bizonyos száraz, húzódó érzés, a bőrallergiák nagy része, a korai bőröregedés és a - sajnos már csecsemőkorban is jelentkező - ekcéma."

2010. júl. 20. 11:29
 7/17 A kérdező kommentje:
Tanulságos belenézni ezekbe a biztonsági adatlapokba.
2010. júl. 20. 11:32
 8/17 A kérdező kommentje:

például:


[link]

2010. júl. 20. 11:34
 9/17 anonim ***** válasza:

ma 00:52 vagyok


Vegyész vagyok, nem állítom azt hogy az MSDS lapokban csakis marhaság található, de erősen el van túlozva.

Nem kell ezeket 100%-osan elhinni. Sokszor kb olyan méretekre találják ezeket ki, hogy több kilós mennyiséget kell megenni belőle.


Én pl. nem értem hogy mitől lesz rákkeltő a Na-ion

ha ez így lenne alaposan megnézhetnénk magunkat.


A biztonsági adatlapokat csak feltétellel szabad elhinni;)

2010. júl. 20. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Az egyes vegyületek önmagukban lehet, hogy sokkal veszélyesebbek, mint néhány közülük összekeverve. Plusz azért a felsoroltak a kozmetikumokban nem hinném, hogy % nagyságrendben megtalálható dolgok.
2010. júl. 20. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!