Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol lehet hozzájutni nátriumhoz?

Hol lehet hozzájutni nátriumhoz?

Figyelt kérdés
Pl iskolák szertárában milyen eséllyel van?
2009. szept. 3. 20:17
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Iskola kémia szertárában szerintem 100 százalék hogy van.(3 évig kémia szertáros voltam) Ugyanis tananyag általánosban be kell mutatni hogy lehet elvágni,meg hogy lebeg a viz tetején és hogy ég el.. Ugyanis a nátriumot petróleum alatt kell tartani.


De miért kell neked Nátrium? Nagyon veszélyes anyag ám!!!

2009. szept. 3. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Jaja, nátriumot ne akarj te. Veszélyes, nem gyakorikérdéseken kérdéseket feltevő kezébe való ;)
2009. szept. 3. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Azért, mert feltettem a kérdést, miért kéne olyan bénának lennem, hogy ne tudjam kezelni a nátriumot?:D Egyébként nem vagyok annyira laikus a témában, mint a kérdés feltevése sejteti, jól tudom, hogy hogyan reagál vízzel, hogy petróleum alatt tartják, meg ilyeneket. Csak épp a nátrium nem olyan dolog, amit a sarki boltban árulnak a kenyér meg a tej közt, szóval hozzájutni bonyolultabb, mint vigyázni arra, hogy ne okozzon bajt. :D
2009. szept. 3. 21:04
 4/8 anonim válasza:
Kémia szertárban.
2009. szept. 3. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A legtöbbhöz, igény szerint, szabadon úgy lehet hozzájutni, hogy otthon gyártod.


Fogsz NaOH-t (azt azért egyszerűbb és olcsóbb beszerezni, mint magát a nátriumot), felolvasztod (320 fokon már elolvad) és elektrolizálod. Az egyik elektródnál kiválik a fémnátrium. Mielőtt nekirontasz a kísérletnek, el kell döntened, hogyan veszed ki a 320 fokos olvadék alján kotyogó fémnátrium gömböket, és hova teszed őket gyorsan, hogy ne érjenek se levegőhöz, se vízhez.


A hideg nátriumot olaj alatt tartják, de értelemszerűen nem fogod olajba dobálni a forró nátriumot. Dobáld inkább olvadt viaszba.


Ha nem tudsz NaOH-t szerezni, azt meg konyhasó vizes oldatának elektrolízisével tudod gyártani, sok gürcöléssel és rossz hatásfokkal.


Mindezek, amikről meséltem, veszélyes műveletek veszélyes anyagokkal, úgyhogy elsősorban nem ajánlom, hogy csináld.

2009. szept. 4. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Az otthoni előállítást, ahogy tanácsoltad is, passzolom, nincs laborcuccom hozzá, a konyhában a gáztűzhelyen 320 fokos tömény, maró nátrium-hidroxidot elektrolizálni meg nem egy jó ötlet. De azért köszi az infót. :D
2009. szept. 4. 09:28
 7/8 anonim ***** válasza:
A fémnátrium legalább olyan veszélyes, mint a forró NaOH, ugyanis már a levegő nedvességtartalmával is azonnal reakcióba lép. Ha esetleg leesik, vagy megreped az üveg, amiben tartod és lefolyik róla a petróleum, máris kész a lakástűz.
2009. szept. 4. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

[link]


Amúgy írj nekik. Mondjuk nem hiszem, hogy küldenének.

2009. szept. 4. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!