Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nagy hőkapacitásnak mindenké...

A nagy hőkapacitásnak mindenképp a velejárója a rossz hővezetés?

Figyelt kérdés

2019. dec. 16. 06:39
1 2
 1/11 EagleHUN ***** válasza:
41%
Nem.
2019. dec. 16. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 EagleHUN ***** válasza:
69%
Sőt. A víz például elég jó hővezető miközben nagy a hőkapacitása is.
2019. dec. 16. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%

A hőkapacitás azt adja meg, hogy az anyagnak fajlagosan mennyi energiát kell felvennie, hogy 1 fokkal felmelegedjen. A hővezetés pedig kb. azt, hogy ez a hőmennyiség milyen gyorsan "áramlik" az anyagban. A kérdés jó, de nincs köztük kötelezően összefüggés.

A két fogalom pl. a hődiffúziós tényezőnél kapcsolódik össze.

[link]

2019. dec. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Már csak azt nem értem, hogy a víz miért jó hővezető? Gondolok itt a tavak befagyására: először a legfelső vízréteg hűl le, s mivel a víz sűrűsége 0-4 fok közt a legnagyobb, ez a lehűlt vízréteg a tó aljára süllyed.


Ha jó hővezető a víz, akkor nem kéne gyorsan lehűlnie az egész tónak, mikor jön a tél?? Mert pont hogy rétegesen történik a víz lehűlése, lassan.

2019. dec. 17. 00:24
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"a víz miért jó hővezető"

Minden relatív. Azért mondják jó hővezetőnek, mert a levegőnél jobb hővezető. (Ld. pl. 15 fokos levegőn, vagy 15 fokos vízben ücsörgés.)

2019. dec. 17. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Pont azért nem egyszerre fagy meg a tó és egyéb természetes élővíz mert magas a hőkapacitása, "tartja a hőt" egyszerűen nem tud olyan gyorsan és annyi hőenergiát leadni a környezetének hogy elég legyen a teljes matéria halmazállapot-változásához.
2019. dec. 17. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már világos :)
2019. dec. 17. 20:19
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"Köszönöm a válaszokat, most már világos :)"

Dehogy világos. EagleHUN és #3 helyes válaszokat a sárgaföldig húztátok le pedig korrekt mindegyik.

TELJESEN két különböző alapjelenségről van szó: a hőkapacitás a kémiai kötés energia TÁROLÁSI képességét, a hővezetés pedig a halmazban lévő részecskék ELMOZDULÁSI képességét jellemzi.

A kettőnek lehet köze egymáshoz, de nem szükségszerűen, de ezt már leírták...

2019. dec. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"a hőkapacitás a kémiai kötés energia TÁROLÁSI képességét jellemzi"


Igen, épp emiatt írtam ki a kérdést:

Vegyük például, mikor egy tó felszínét a Nap melegíteni kezdi: A napsugarak a legfelül lévő vízmolekulákat érik, amelyek kötései elnyelik a Nap energiáját. És mivel elnyelik, nem adják azonnal tovább a lentebb elhelyezkedő vízmolekuláknak, tehát a lentebb lévő vízréteg hőmérséklete egyelőre nem fog emelkedni.


Én így képzelem el az egészet, és emiatt vetődött fel bennem, hogy a hővezetés és hőkapacitás egybefügg. Hibáztam valahol? És van olyan anyag, amely felszíni molekulái szintén jól elnyelik a hőt, miközben tovább is adják a többi molekulának??

2019. dec. 17. 22:23
 10/11 anonim ***** válasza:
77%

"És van olyan anyag, amely felszíni molekulái szintén jól elnyelik a hőt, miközben tovább is adják a többi molekulának?"

(Az elnyelés más mint a tárolás, és nem erről volt szó.)

Ez ellentmondásra vezet: amely vegyület jól TÁROLJA az energiát az NEM VEZETI tovább. Tehát a válaszom: nem, nincs ilyen anyag.

Persze én is tévedhetek, ha cáfolni tudok az engem is érdekel... :)

2019. dec. 17. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!