Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a bizonyíték, hogy az...

Mi a bizonyíték, hogy az univerzum gyórúlva tágúl? Nem lehet csak mérési hiba?

Figyelt kérdés
2020. jan. 21. 15:52
1 2
 11/15 Barnabas333 ***** válasza:
15%
Lehet majd lassulva fog, csak még tart az ősrobbanás energiája...és nem vagyunk túl a holtponton.
2020. jún. 13. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Akkor ezek szerint nem is valószínű, hogy gyorsul a tágulás üteme. Lehet hogy lassul, ahogyan reális lenne


Mennyiben változtatná meg ez a jelenlegi fizikáról/univerzumról kialakult képünket?

2020. jún. 26. 15:06
 13/15 anonim ***** válasza:
62%

Maguk a mérések pontosak, egyöntetűek, de az esetleg elképzelhető, hogy valamilyen relativisztikus, kozmológiai, stb. hatást nem ismerünk, és emiatt hibásan értelmezzük a mért adatokat. Például ott van a fénysebesség állandóságának kérdése, hogy az univerzum tágulásával változik-e lassan az értéke.

Szóval a szkepticizmus jogos, de az eredményeket akkor is érdemes tudományos alapon kétségbe vonni. Ha ez nem megy (nekem sem), akkor egyelőre fogadjuk el, és majd idővel talán újabb eredmények újabb fényben tüntetik fel az eddigi méréseket.

2020. jún. 26. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Elméletek vannak a lehetséges folytatásokra, azaz az univerzum jövőjére nézve, ezek vannak összefoglalva ezen az ábrán:


[link]


Ahol a vonalak összeérnek, ott tart az univerzumunk jelenleg.


Amit látni kell, hogy van egy kritikus "pont" (vonal), amit ha átlépünk, az univerzum tágulni fog, ha viszont nem érjük el, akkor az univerzum tágulása megszűnik és zsugorodni kezd. Ez az ábrán a zöld színű vonal.


Most tegyük rá az ábrára a mérési adatokat:


[link]


Látható, hogy az univerzumunk (ez utóbbi ábrára vonatkoztatva a színeket) vagy a narancs vonalon vagy a kék vonalon van, ergo biztos, hogy az univerzumunk a jövőben tágulni fog. - A mérési adatok inkább a narancs vonalra illenek rá, azaz vélhetően gyorsulni fog a tágulás üteme.


Nem tudom, hogy a sötét anyag, sötét energia ügyében hol tartanak most a fizikusok, de az első ábrából talán sejthető, hogy ha sikerülne meghatározni a pontos tulajdonságait, akkor az beilleszthető lenne az elméletbe és kiderülne, hogy a narancs-kék közül melyik vonalon vagyunk pontosan.

2020. jún. 28. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Közben megtaláltam, amit kerestem, ezek pont a kérdésről szólnak:

https://www.youtube.com/watch?v=ba-3DjEZcS0


Kicsit bővebben, mélyebben ugyanez:

https://www.youtube.com/watch?v=zMlmf08Yjf4

2020. jún. 28. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!