Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik a zero-gravitác...

Hogyan működik a zero-gravitációs parabola repülés?

Figyelt kérdés
Több videóban láttam, hogy parabolikusan repülnek és mikor a parabola tetejére érnek pár tíz másodpercre szinte nulla a G erő. Valaki eltudná magyarázni, hogy ez hogy működik? Mitől lesz ott hirtelen zero gravity?
2020. jan. 24. 01:16
1 2
 1/11 dq ***** válasza:
100%

Szabadesés (vagy: hajítás) közben a test nem érzékel rá ható gyorsulást.

Le lehet vezetni, hogy minden mechanikai kísérlet ugyanúgy zajlik le konstans gravitációs mezőben szabadon mozogva (zuhanva vagy parabolapályán repülve) mint a mélyűrben, ezért: n e m l e h e t érzékelni, legalábbis mechanikai eszközökkel biztosan nem, és nagyon úgy tűnik hogy semmi mással sem.

Ezeket a rendszereket, amelyekben nem lehet gyorsulást kimutatni, és amelyekben ugyanaz minden kísérlet eredménye, inerciarendszereknek nevezzük.


[link]

[link] (ez máshogy definiálja, nem tekinti zuhazó lift vagy az eldobott labda rendszerét inerciarendszernek)

2020. jan. 24. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Így van. A zéró G-s repülés az eldobott kő parabola-ívét követi.

Pontosabban nem is az itt a Földön eldobott kőét, hanem ugyanilyen nehézségi erő mellett VÁKUUMBAN eldobott kőét, hogy még a légellenállás is ki legyen küszöbölve a szabadesésből.


Pontosabban

2020. jan. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 TappancsMancs ***** válasza:

Próbáld ki kérdező. Egyszerű kísérlet. Fogj egy nem törékeny tárgyat a tenyeredben. Majd ejtsed le a kezedet olyan sebességgel, hogy a tárgy alig érjen a tenyeredhez. Épp csak hajszálfinoman érjen hozzá a tenyeredhez.


Na ugyanezt kell elképzelni csak repülővel és vízszintes mozgás közben.

2020. jan. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 TappancsMancs ***** válasza:
És a zéró gravitációt idézőjelben kell csak érteni, mivel a gravitáció az ilyenkor is hat a testre, hiszen pont ezért is esik lefelé a kísérleti test. Viszont emberek esetén hasonló érzetet és helyzetet hoz létre, mint a világűrben a 0 gravitációban tartózkodás.
2020. jan. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Viszont emberek esetén hasonló érzetet és helyzetet hoz létre, mint a világűrben a 0 gravitációban tartózkodás."


Nos, ott sincs nulla gravitáció. A helyzet ugyanaz, szabadesés, valamilyen gravitációs hatás szerint, ami valamilyen sebességgel valamilyen pálya mentén történik.

Az ISS sem lebeg, hanem körbeesi a Földet.

2020. jan. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, végre értem hogyan működik. Nézegettem ilyesmi videókat, nagyon királynak tűnik a "lebegés". :D
2020. jan. 29. 12:55
 7/11 Wadmalac ***** válasza:

Én is szívesen kipróbálnám, mondjuk nem reggeli után. :D


Ilyen rövid időre faca dolog lehet, de hosszabb távon van ám nyűgje a nulla G-nek dögivel.

2020. jan. 29. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 TappancsMancs ***** válasza:

Igen Wadmalac, azért is írtam így, hogy - és a félreértés elkerülés végettkiemelem ami lényeges is benne.


"Viszont emberek esetén HASONLÓ ÉRZETET és HELYZETET hoz létre, mint a világűrben a 0 gravitációban tartózkodás."

2020. jan. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 dq ***** válasza:

Szélcsatorna van Budapesten.

Talán szabadesős gép (felvisz egy oszlopon magasra, majd "leejt") van a búcsúkban/mozgó vidámparkokban, nem tudom. A Budapesti Vidámparkban volt, amíg be nem zárták.

2020. jan. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Wadmalac ***** válasza:

#(: Hát tulajdonképpen nem hasonló, hanem AZONOS érzés, fizikailag is azonos a kettő.

Ami minimális különbség van, az csupán az, hogy a Földhöz közelebb a fejedre meg lábadra ható gravitáció eltérése kicsit nagyobb, de ez tutira érezhetetlen különbség, egyáltalán a fej-láb vonzás eltérése, nem még hogy ennek mértéke magasság szerint.


A zéró G repülés élménye tökéletesen azonos az ISS-en érezhető súlytalansággal.

Csak rövidebb.


:)

2020. jan. 29. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!