Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A középkorban milyen nagy...

A középkorban milyen nagy kiterjedésűek lehettek az erdők azon a helyen, ahol laktok, éltek?

Figyelt kérdés

Elsősorban vidékek helyzetére vagyok kíváncsi. Találok olyan oldalt, ahol a középkori Magyarország erdőségeit is megemlítették, illetve felmérték területeinek nagyságát?

A mai erdőterületek jóval kisebbek, mint akkor voltak.

Miért érdekel ez engem? Összehasonlítást szeretnék csinálni, milyen nagyban csökkent így az erdőségek az adott területen...



2020. febr. 2. 21:39
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
A II. világháború pusztításairól ne is beszéljünk. A felvidék hegyes-erdős területeink lényegesen kevesebb légi támadás, bombázás volt mint az iparilag, közlekedésileg fontosabb területeken. Ez első sorban a Duna vonal folyamatos légibombázást jelentette, a Felvidéken a Dunától távol eső területeken leginkább az ipar városok voltak érintve (pl. Kassa, Miskolc), illetve a zalai olajmezők. A Tisza vonala kevésbé volt érintve. Ezek a területek jobban megúszták ezt is.
2020. febr. 3. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

Sőt, már találtam olyan térképet is a helyről, ahol élek, amin fel vannak tüntetve ez erdőségek, földterületek nevei (amolyan népies megnevezésekre kell gondolni). Bár ez már a 19. századból való, de sokat elárul ez is.


A II. világháború idejében a jelenlegi Magyarországnak csupán 12%-a volt erdő (ez ma ugye eléri a 18-21%-ot). Felvidéknek jelenleg 40%-a erdőség. Amilyen ütemben zajlik a fakitermelés, erdőirtás, és a természeti katasztrófák is idetartoznak, akkor ez a százalék ahhoz képest még szép.

Itt azt veszem észre, ha kivágnak egy területet, nem ültetik azt be, hagyják, hagy nője be a gaz. Északabbra nem tudom, milyen a helyzet, s azt sem, Magyarországon is így van-e...

2020. febr. 3. 12:55
 13/13 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Ha összehasonlítjuk a Felvidék és a mai Magyarország területének domborzatát, akkor látható, hogy a Felvidéken jóval nagyobb kiterjedésben vannak hegyes-völgyes területek, amik nem voltak termőterületté, szántófölddé alakíthatóak, így jobban megmaradhattak az erdőségek. Magyarországon-főleg az ötvenes években- sok mocsaras területet is lecsapoltak, hogy termőterületeket alakíthassanak ki. Így számos vizes élőhely szűnt meg.

Na igen a fakitermelés... De a középkorban koránt sem volt olyan jelentős mértékben jelen, mint manapság, az erdőknek volt ideje regenerálódni.

Ma Magyarországon tudtommal elég jól és szigorúan szabályozott az erdőgazdálkodás.

2020. febr. 3. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!