Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A középkorban mikor még több...

A középkorban mikor még több tápanyagot tartalmaztak a gyümölcsök-zöldségek, az ízük is jobb lehetett?

Figyelt kérdés
tehát pl. finomabb volt egy alma, vagy erőteljesebbek a fűszerek aromái (ha csak néhányat is használtak itthon kevesebb kellett belőle stb.)
2018. jan. 31. 16:12
 1/10 anonim ***** válasza:
45%
Kiváló ízük volt. Gyermekkoromban a 80-as évek elején a paradicsom és a paprika annyira finom volt, hogy lehetett enni sima zsíros kenyér mellett és nagyon jó íze volt. Ma meg :(
2018. jan. 31. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
54%
Most is ua. Íze van h ha nem a tescobol szerzed be, pl tescos koktél parinak van olyan íze mint ami nálunk szeptemberben terem óriás paradicsom, vagyis ma is vannak jó ízek, csak egy telek és trágya kell meg permetszer mentesen kell csinálni
2018. jan. 31. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%

A középkorban sok zöldség, gyümölcs genetikai okokból nem volt olyan finom, mint később. A legjobb ízt a középkor után érték el.

A murok lila volt

[link]

A görögdinnye már édes volt, de nehezebben ehető, ahogy a késő reneszánsz festmény mutatja

[link]

De például a barack addigra már édes és nagyobb lett, 1600 körül már volt finom barack, igaz, inkább Kínában ismerték.

2018. jan. 31. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
63%

"Kiváló ízük volt. Gyermekkoromban a 80-as évek elején..."


640 éves teccik lenni?

2018. jan. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A gyümölcsök és zöldségek sokféle változáson mennek át az idők során. Egyesek természetes változások, másokat az ember idéz elő. Közülük egyeseket jól, másokat rosszul. Tehát ne akarjunk általános megállapításokat tenni. A festmény sem mértékadó, míg nem tudjuk, mit akart a művész ábrázolni. Rengeteg torz ember szerepel a festményeken úgy, ahogy nem néz ki ember. De meggyőzőbb, ha másik festő képét nézzük meg a korból. Aki másképp festett. Jobban a maihoz hasonlót.


És igen, a génmanipuláció kétélű. Egyfelől nagyon hasznos. Másfelől, ha nem tisztáztuk a pontos hatást, nagyon káros is lehet. A génmanipuláció elleni (okos) tiltakozás nem minden génkezelés, hanem az ellenőrizetlen, vagy nem megfelelően ellenőrzött esetek ellen.


A mai gyümölcsök közül jó néhány lehetne ugyanolyan ízes, de ez több munkát igényel. A benyomás azért alakul ki, mert a piacot ellepi az igénytelen és olcsó tömegárú, amely seízű is persze. De ugyanazt lehet kiválóan is csinálni.

2018. febr. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
35%
#4. Nem. Negyvenegynéhány éves, jó karban lévő. Alsó tagozatos számtantudás elég a kiderítéséhez.
2018. febr. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
67%

"A középkorban mikor még ..."


"Gyermekkoromban a 80-as évek elején..."


"Miként az eb megtér a maga okádására, úgy a bolond megkettőzteti az ő bolondságát."

2018. febr. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ugyanolyan finom minden ma is, mint a 80-as években, csak gyerekkorban az ízeket még sokkal intenzívebbnek érzi az ember. Felnőttkorban az embernek romlanak az érzékszervei, emiatt mindent fel kell turbózni, hogy ugyanazt a hatást elérd.
2018. febr. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem teljesen igaz. Részben igen, mert jelenleg a nagytermelők eltúlozzák a nitrogén használatát, plusz rengeteget öntöznek, így a termények szövetei lazábbak lesznek, a sejtek nagyobbra nőnek, sokkal magasabb lesz a víztartalom. Vagyis, kb. ugyanaz lesz az eredmény, mint ha egy ismert ízű üdítőitalhoz még vizet keverünk.


A dolog másik része:

A '80-as években azok a fajták voltak elterjedve (még Ny-E-ban is bizonyos mértékig, de nálunk meg főleg), amik kiváló ízűek voltak. Mivel a szelektálás egyik legfőbb irányvonala - a kinézet mellett - az íz javítása volt.

Az utóbbi években Ny-E-ban a nemesítés során az íz egyáltalán nem tényező. Ha véletlenül jó ízű lesz, az jó dolog, de ha nem lesz jó ízű, hát ez van, majd ezt eszi a nép.

Már a magyar nemesítésnél se annyira fő cél a jó íz, de egy bizonyos mértékig még odafigyelnek azért.

Viszont a nagytermelők gyakran nálunk sem a magyar fajtákat használják, hanem a nagyüzemi módszerekkel sokkal nagyobb termést adó, sokkal ellenállóbb, és sokkal jobban tárolható külföldi fajtákat. A nép azt is ugyanúgy megveszi, akkor meg miért ne. A mai fiatalok 90 %-a még életében nem kóstolt mást, ehhez vannak szokva.


A kiírt kérdésre:

A középkorban garantáltan nem voltak olyan jó gyümölcsök, mint az 1980-as években. Még olyanok se, mint most.

Már csak azért sem, mert akkoriban nemesítés szinte egyáltalán nem létezett, inkább csak simán szelektálták a maguktól előforduló változatokat. Az erre ráérő papok is inkább csak a XVIII. sz-ban kezdtek nemesítéssel foglalkozni. Akkortól kezdett igazán javulni a gyümölcsök íze.

2018. febr. 3. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Azt még kihagytam tegnap, hogy a középkori gyümölcstermelők 99 %-a egész életében nem látott oltott gyümölcsfát. (Nem tudom, csak gondolom, hogy 1-2 ember azért már rájött az oltásra akkoriban. De hogy elterjedve nem volt, az biztos, mert még a XX. sz. elején is rendkívül kevés ember értett hozzá.)


Oltás nélkül meg nem tudták igazán terjeszteni a jó fajtákat, így a további szelektálásnak is útját állta, hogy kevésbé jó alapokról indult.

2 lehetőségük volt akkoriban:

- Sarjadzó fákat gyökérsarjról szaporítottak. Ebben az esetben nem alakultak ki jobb változatok, többé-kevésbé ugyanazok az ízek maradtak, és csak a ritka magról szaporítás hozott javulást lassacskán.

- Nem sarjadzó fákat a magok elültetésével szaporítottak. Ez meg nem garantálta, hogy az új fák ne teremjenek rosszabb minőséget, mint az anyafa. A legtöbb ember elültetett pár magot, aztán lett, ami lett. Azt csak kevesen tudták megcsinálni, hogy elültettek 100-at, és a legjobbakat hagyták meg. Ilyen módon a fajtajavításban a 2 lépés előre, 1 hátra ment. Vagy még inkább a 10 előre, 9 hátra. 50 évente tudtak egy kis lépést tenni a minőség javításában, nem 5 évente, mint az újabb korokban.

Ezért nem tudtak a XX-XXI. sz-i minőséghez hasonlót előállítani a középkorban.

2018. febr. 4. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!