Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Newton szerint minden...

Ha Newton szerint minden erővel szemben ugyan akkora ellenerő hat, hogyan mozgunk, vagy kerül mozgásba bármilyen test?

Figyelt kérdés

Például:

Ha én erőt fejtek ki a kihúzott fiókra, azzal szemben ellenerő hat, ha ez ugyan akkora, mint az általam kifejtett erő, hogyan sikerül mégis betolnom a helyére?


Nemrégiben tanultuk ezeket a dolgokat és elképzelésem sincs, ez hogyan működik, a tanárunk pedig nem fejti ki soha, csak szárazon tálal mindent aztán számon kéri.


Valaki megtenné, hogy érthető formában leírja nekem miként van ez?



2020. febr. 5. 12:02
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:

"Ha egyszer minden erőre azonos méretű ellentétes erő hat, akkor ha én X erővel nyomom a fiókot, ő X erővel nyom engem, ha pedig növelem az erőt, hogy a fiók megmozduljon, az ellenerő ugyan úgy növekszik törvényszerűen"

Igen, csak épp ugyanakkora erő bőven hamarabb fog elmozdítani egy 1-2 kilós fiókot, mint egy több tucat kg tömegű embert.

2020. febr. 5. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 A kérdező kommentje:

7-es:


Oké, ez eddig stimmel, de akkor rugaszkodjunk el egy kicsit. Az űrben gyorsított rakéta által keltett energia mire hat? Csak mert odakinn túl sok minden nincs általánosságban. A hajtómű által ellökött anyag a rakétát hajtja, de mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el.

2020. febr. 5. 14:11
 13/38 anonim ***** válasza:
100%

Képzeld el, ahogy Chuck Norris fekvőtámaszt nyom. Ő nyomja a Földet lefelé, és a Föld nyomja őt felfelé. Mindkét erő ugyanakkora és ellentétes irányú.

Vajon a Chuck Norris által kifejtett erő fogja a Földet megmozdítani, vagy fordítva?


Vagy mondjuk, hogy egy üstökös száguld a Jupiter felé. A köztük ható gravitációs erő egyetlen képlettel számolható, mindkettő ugyanekkora erővel hat a másikra. De vajon melyik fog jobban gyorsulni a másik felé, a pici üstökös, vagy a hatalmas Jupiter?

2020. febr. 5. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:

"mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé"

De: közben fékeződik.

Próbáld csak ki, hogy üresen milyen gyorsan bírsz "dobni", és egy 8 kg-os követ mekkora sebességgel tudsz eldobni?

Minél nagyobb tömegű tárgyat próbálsz elmozdítani, annál inkább úgy érzed, hogy egy falnak mentél neki.


Még egy dolog: próbálj meg csónakból dobni - de úgy, hogy a csónak vége felé fordulsz, és úgy hajítasz el egy jó nehéz tárgyat.

El fog indulni a csónak ellenkező irányban. Mivel ilyenkor a lábaddal nyomod.

2020. febr. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
100%

"mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el"

Súlytalanságban te magad mozdulsz hátrafelé. A földön állva pedig a Földet fogod kicsit hátrafelé lökni.

2020. febr. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
100%

"Az űrben gyorsított rakéta által keltett energia mire hat?"

Nem a rakéta kelti az energiát, hanem az üzemanyag égetése az egyik oldalon Newton III. törvénye értelmében erőt fejt ki a rakétára, amitől az gyorsul.


"de mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el."

A kő folyamatosan indulna hátrafelé, csak épp útban van a kezed. Ezért nyomja a kő a kezed mialatt dobod.

2020. febr. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
100%

A rakéta hajtóműben a gáz nyomása a gázt hátrafelé tolja, a rakétát előre.

Dobáskor a karod pedig hátrafelé indulna, de mivel a válladhoz van csinálva, ezért arra fejt ki erőt. Kézfejed a csuklódat nyomja hátrafelé, az a karodat, stb.

2020. febr. 5. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 Wadmalac ***** válasza:
81%

"Az űrben gyorsított rakéta által keltett energia mire hat? Csak mert odakinn túl sok minden nincs általánosságban. A hajtómű által ellökött anyag a rakétát hajtja, de mikor eldobok egy követ, a kezem nem indul el hátrafelé, csak a kő "repül" el."


Pedig pontosan ugyanaz történik.

A kő esetén nem a kezed indul el hátrafelé, hanem te, teljes egészedben indulnál el hátrafelé, ha nem állnál a talajon, súrlódással.


Próbáld meg a kőeldobós trükköt jégen, korcsolyával állva. Akkorát esel, mint a ház. Éppen mert a kő is visszatol téged.

2020. febr. 5. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 dellfil ***** válasza:
69%

Két szkafanderes alak lebeg az űrben, egymástól pár méternyire. Nincs rakétájuk, nincs semmi amit eldobhatnának, semmit nem tudnak levenni a szkafanderjükről, nem tudják kilyukasztani a szkafanderjüket.

Kérdés az, hogy közelebb tudnak e kerülni egymáshoz, úgy hogy a fénynyomást sem használhatják, nem lévén lámpájuk, és minden naprendszertől távol vannak.

(Saját gravitációjukat most felejtsük el, mert csak egy-két óra idejük van találkozni, és legalább tíz méterre vannak egymástól.) Na mit felejtettem ki? :DDD

Tehát hogyan kerülnek közelebb egymáshoz? (Ja, már sok-sok ideje nem változik a távolságuk.)

Az én érzésem szerint sehogy sem tudnak változtatni a helyzetükön. Miért? Azért, amiről ennek a topicnak szólnia kellene. :)

Kérdező! Gondolj bele, mi is az erő-ellenerő jelentősége. Előttem már sokan megkísérelték megválaszolni, általában jól... (szerintem!)


dellfil

2020. febr. 5. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 Wadmalac ***** válasza:
52%

"Tehát hogyan kerülnek közelebb egymáshoz? (Ja, már sok-sok ideje nem változik a távolságuk.)


Az én érzésem szerint sehogy sem tudnak változtatni a helyzetükön."

Szkafiból levegőt kiengedni éri?

Mark Watneynek bejött.

:)

2020. febr. 5. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!