Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a desztillált víz mérgező,...

Ha a desztillált víz mérgező, akkor hogy lehet hogy az infúzióban is az van?

Figyelt kérdés
Annyi helyen hallottam, hogy így káros meg úgy káros, de akkor az infúzióba miért desztillált vizet tesznek? Az nem káros?

2020. febr. 15. 21:32
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
81%

Nagyon alapok hiányoznak kérdező...


Ha valamit intravénásan adnak be, akkor alkalmazkodni kell a keringésed elektrolitszintjéhez (vagy épp helyre kell állítani a szinteket egy súlyos kiszáradásnál, ahol éppenséggel a sók is kiürülnek, felborul az elektrolitháztartás)


Intravénásan beadva egy gyógyszer, vagy injekció formájában lehetséges vagy beoldva az infúzióba. Ha folyamatos adagolás kell, akkor az infúzió a megfelelő, mert nem lehet beadni egy literes injekciót egyszerre.


Inkább fogják, és feloldják egy fiziológiás oldatba, így fokozatosan lecsepeghet anélkül hogy hirtelen felborítaná a folyadék-elektrolit háztartást.

2020. febr. 15. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%

Az is egy egyszerűsítés, hogy a deszt.víz önmagában mérgező. A desztillált víz úgy mérgező, ha sokat iszik belőle az ember felborítja az ion egyensűlyt a szervezetben (többek között azért egy erős oldószer). A szervezet nem arra van "felkészülve", hogy desztillált vizet igyon nagy mennyiségben. Ásványi anyagokban "gazdag" vízhez könnyebb hozzájutni. Tehát ha vizet iszik az ember a szervezet "felkészül" arra, hogy jön egy csomó ásványi anyag is. A deszt.víz esetén ezek nem jönnek, sőt inkább ki fogja oldani a már korábban bejutott ásványi anyagokat.


Kis mennyiségben fogyasztva, megfelelő ion pótlással nem mérgező (pl. ha húslevest főzöl belőle már nem lesz tőle bajod). Az eső víz is gyakorlatilag deszt.viz és sokan azt isszák (sokszor kényszerből) mert nincs más, de már megtanulták, hogy mit kell bele tenni, hogy iható legyen (természeti népek).


A deszt.víz nagy előnye, hogy "tiszta". És azért használják infúzióba mert akkor pontosan be lehet állítani az infúzió összetételét, mert tudható, hogy amiből kiindultak "víz" abban nincs a vízen kívül semmi (gyakorlatilag). Ezt kb. úgy képzeld el, hogy "tiszta lappal indul" az infúzió, könnyebb egy üres papírra írni mint egy olyanra amire már sokan sokmindent felírtak. Az infúziónál lényeges nagyon, hogy pontosan lehessen tudni, hogy melyik anyagból mennyi kerül be a szervezetbe. Egy "egyszerűsített" példa: be kell vinni a betegbe 1 liter infuzióval X anyagból 30mg-ot, Y anyagból 50mg-ot, Z anyagból 25mg-ot. Ha desztillált vízből indul ki a történet akkor elsőként készítenek egy ún. fiziológiás só oldalatot (pl. 1 liter deszt.vízbe beoldanak x g NaCl-t, y g KCl-t, z g CaCl-t, de ennek több változata is van, ma már nem ezt használjak mert vannak jobb összetételek is), majd kimér az ember X anyagból 30mg-ot, Y anyagból 50mg-ot, Z anyagból 25mg-ot ezt is feloldja és beadja. Ha nem deszt.vízből indul hanem egy bármilyen vízből akkor abban már van eleve X, Y, Z anyagból valamennyi, nem tudjuk, hogy mennyi valamennyi van. Mennyit kell hozzá keverni, hogy a fenti számok kijöjjenek? Feltehetően senki nem fogja tudni megmondani. Amíg meg nem méri, hogy X anyagból, Y anyagból, Z anyagból mennyi van a kiinduló oldatban. És mit tud tenni ha pl. 1 liter csappvízben már eleve az X anyagból van 300mg? És pont ez a jó a deszt.vízben ilyen esetben, hogy a legmegfelelőbb oldat pontosan elkészíthető.


A deszt.víz másik előnye, hogy az orvosi gyakorlatban használt deszt.víz előállítás (nem azonos mint a téves deszt.víznek nevezett de valójában ioncserélt víz) során van egy fertőtlenítési lépés is, így az is kizárható, hogy valamilyen fertőzést visz be a szervezetbe az infúzió. Ugyanez csappvízzel megint problémás, mert azt még előtte fertőtleníteni kéne (ami vagy sikerül, vagy nem).

2020. febr. 16. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
92%

Na meg intravénásan adva bármit is baromi fontos a sterilitás és tisztaság.


Belrendszerből felszívódva az anyagok egy sor szűrőn mennek át, és még a máj is elvégzi a méregtelenítést.


Ellenben IV egyből a vérkeringésbe jut minden...

2020. febr. 16. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
81%

Kajak nem értem mi az ami több százezer embernek hiányzik fejben ahhoz, hogy egy ilyen telibeverten egyszerű dolgot értsen mint az ozmózis fogalma.


Nem atomfizika, még csak számolni se kell hozzá.

Hó't egyszerű paraszti tapasztalás az alapja is.


Kezdjük sorban:


1.) A víz a kémiában az a 100%-os H2O-ra vonatkozik. Tehát ha veszel 1 millió molekulát egy köbcenti kémiai értelemben tiszta vízből, akkor abból elméletileg 1 milliónak víz molekulának kell lennie (tekintsünk el attól hogy a levegőből oxigént old magába).


2.) A fent megnevezett kémiai értelemben tiszta vizet DESZTILLÁCIÓVAL hozzák létre, és innen van a neve is. Ez a desztillált víz.

A desztillált víz kémiai értelemben tiszta.

Ez a tisztaság az anyagi összetételére vonatkozik.

Ugyanis pl egy ásványvíz, egy csapvíz, egy patakból vett víz rengeteg minden oldott anyagot tartalmaz (ugyan nem haladják meg a literenkénti milligrammot se, de akkor is fontos a jelenlétük).


A desztvízben nincs semmi se a H2O-n kívül. Kémiailag tiszta, nem oldat.


3.) A természetben van egy jelenség, amit ozmózisnak hívunk.

Ez nagyon konyhanyelven annyit tesz, hogy ha van két oldat, ami valamilyen átjárható határoló közeggel van elválasztva (pl egy vékony hártya, vagy egy valamilyen gél) akkor a nagyobb koncentrációjú oldatból a kisebb koncentrációjú felé fog vándorolni az oldott anyag.

Ez a vándorlás diffúzió útján valósul meg (csak úgy jelzem, hogfy ez amit eddig leírtam MINDEN 7. osztályos kémia könyvben szerepel).


4.) Ha a fent már leírt desztvízhez bármilyen anyagot hozzáadsz (akár konyhasót, akár bármilyen cukrot, akár valami vízben oldódó egyéb ionos vegyületet, vagy vízoldékony molekulát) az onnantól kezdve MEGSZŰNIK desztillált víznek lenni. Mert 1 millió molekulából már nem mind az 1 millió lesz H2O, hanem mondjuk átlagosan 9 millió 900 ezer 99. A lényeg hogy tartalmaz a vízen kivül mást is (oldva).

Az infúzióban NaCl van. Ez pedig a 3-as pontban leírt ozmózis jelensége miatt fontos hogy legyen benne. Ugyanis hogyha desztillált vizet tolnánk szerencsétlen beteg vénájába, akkor a szervezetében a vér só koncentrációja lecsökkenne.


Mit is mondtunk, mi történik ha van egy magasabb, meg egy alacsonyabb koncentrációjú oldatunk félig áteresztő hártyával elválasztva? A nagyobb koncentrációjú törekszik a kisebb felé.


A történet ott válik csak "bonyolultabbá", hogy a sejtjeinkből nem fog tudni kijutni semmilyen oldott anyag, amitől a sejteken belüli térben magasabb a koncentráció mint a sejten kívüli térben. Emiatt az fog történni, hogyha a só nem jön ki a sejtből, akkor a víz molekula fog bemenni.

Ez mit eredményez?

Azt hogy a sejt véges térfogatába egyre több vízmolekula akar bejutni a koncentrációk eltérése miatt (mint mindent a természet, ezt is ki akarná egyenlíteni, csak épp ez az élő sejtnek nem túl jó).

Mivel egyre több vízmolekula jut be a sejt belső terébe, ezért a sejt megduzzad, amit a rugalmas sejtfal csak egy bizonyos mértékig visel el.


Ezért kell a vér só koncentrációjának megfelelő töménységű infúziós oldatot csinálni a desztillált vízből.


Ha sikerül olyan oldatot összeállítani, amiben 100 grammnyi oldatban 0,9 gramm NaCl és a többi az mind víz, azt hívjuk infúziós sóoldatnak.


Őszintén, tényleg nem értem hogy hogyan tudnak mindenféle kuruzslók, meg egészségügyről hazudozó agybajosok embereket ebben a témában átvágni.

Mi nem érthető ezen? Mi olyan fene bonyolult?

Az hogy van benne 2-3 latin eredetű szó, mint "ozmózis"?

Vagy tudni kell hozzá mi az a "molekula", "vegyület", "oldat"?


Ez olyan irgalmatlan módfelett érthetetlen?


Vagy felesleges leírni ezeket időről időre, és elég lenne csak annyit mondani a nyolc osztályos 72 éves Mariska néninek hogy "Ne tessék aggódni, hülyeséget mondanak. Az infúziótól nem lesz baja". Mert tényleg azt érzem, hogy hiába mondom el akármilyen szemléletesen, konyhanyelven, egyszerűen valakiknek a büdös életben nem fog leesni, hogy MIÉRT nem káros az infúziós, és MIÉRT káros önmagában literszám desztvizet szlopálni.

2020. febr. 16. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
100%

#14, Nem akarlak elkeseríteni, de kb 10/8 (nem bio, kémia) érettségivel rendelkező ember nem tudná elmondani rendesen mi az az ozmózis és hogyan működik ez az emberi szervezetben a sejtekben.


Ha tanulták is, elfelejtik...

2020. febr. 16. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
68%

Időről időre arra jutok, hogy az általános és középiskola nem funkcionál a legtöbb ember életében máshogy, csak gyermekmegőrző 16-18 éves korig.


Aztán lehet menni isten hírével ahová tusz, és jól elhiteti magával mindenki hogy rendelkezik az "alap műveltséggel" "Há' hiszen ot van a papííír"....

2020. febr. 16. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
69%

Hát igen, a kémiát, fizikát általában menő "utálni". A matek alapokat még csak-csak... de állítom hogy az emberek 80%-a teljes mértékben elfelejti/ soha nem érti meg az alapokat. Már aki nem megy természettudományos szakra.


Ha feltenném azt a kérdést, hogy mi az az ozmózis valójában, a 25-30 körüli végzett diplomás, értelmiséginek számító barátaim között, szerintem nem tudnának rá válaszolni.

2020. febr. 16. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 TappancsMancs ***** válasza:
53%

Remélem érted kérdező, nagyon alaposan megválaszolták a kérdést. Csak egy kicsit lehet hozzátenni, és nem is mondanám, hogy igazán fontos.


A vegytiszta víz gyakorlatilag a desztillált víz, így még a legkoszosabb vízben is desztillált víz van, nyilván a kosztól eltekintve, maga a víz vegyileg abban is desztillált víz.

A különbségek csak a vízben oldott akármikben vannak, így egy víz lehet szemre is koszos, lehet tiszta és iható és desztillált.


Ami lényeges az annyi, hogy a szervezet az nem külön-külön kezeli a bevitt anyagokat, hanem egy rendszerben. Ha több sót fogyasztunk szomjasak leszünk, mert a sómennyiséghez képest több vizet igényel a szervezet. És fordítva is igaz, ha vegytiszta a megivott víz, akkor kell hozzá a só arányosan.

2020. febr. 16. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 dq ***** válasza:
100%

Egy hoax/városi legenda, hogy a desztillált víz mérgező. Szerintem egy időben így szerepelt a tankönyvekben is, talán még most is. Mindenesetre teljesen alaptalan.


Külföldön élelmiszerboltban kapni.

2020. febr. 16. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 sadam87 ***** válasza:
92%

#14

Alapvetően jó levezetés, de azért pár pontosítást hadd tegyek hozzá:

1.) "(tekintsünk el attól hogy a levegőből oxigént old magába)."

Oxigént is, de a szén-dioxid nagyobb mértékben oldódik (hiszen kémiailag is oldódik), így annak a hatása általában jelentősebb.

3.) "A természetben van egy jelenség, amit ozmózisnak hívunk."

Ebben a pontban a diffúzióról írsz, nem az ozmózisról (a bekezdés végére oda is írtad). Az ozmózisról később, a 4.) pontban írsz.

4.) "mit a rugalmas sejtfal csak egy bizonyos mértékig visel el."

Sejthártya. Sejtfala az emberi sejteknek nincs.

(Már tényleg csak zárójelben szeretném megjegyezni, hogy az ozmózis molekuláris szintű értelmezése egyáltalán nem triviális. Persze ezt nem is kell ismerni az eredeti kérdés megválaszolásához.)



Az jó kérdés, hogy miért ismeretlen ilyen sokak számára az ozmózis folyamata. Mind a kémia, mind a biológia érettségi követelményben szerepel. (Bár tapasztalataim szerint inkább biológia órákon szokott előkerülni). Elég sok információt kell (kéne) megtanulni a diákoknak a középiskolás évek alatt, de senki nem fog mindenre emlékezni. (Jobb esetben elfelejti később nagyrészt, amit nem használ, de nyilván többség meg sem tanul mindent.) Szóval szerintem ki kéne emelni azokat az elemeket, amik mindenkinek fontosak, és a többségnél (akik nem ilyen irányba tanulnak tovább) főleg ezekre helyezni a hangsúlyt. Azzal egyet értek, az ozmózis ezek között kéne, hogy legyen, hiszen egyrészt a hétköznapok során is lehet találkozni vele, másrészt a szervezetünk működésének megértéséhez is nagyon fontos.

Illetve azt is támogatnám, ha nagyobb hangsúly lenne a középiskolában a természettudományokon. Persze úgy, hogy tényleg hasznosítható tudást adjon.

2020. febr. 16. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!