Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A MgO, LiOH, NaH ezek miért...

A MgO, LiOH, NaH ezek miért szilárdak?

Figyelt kérdés

Viszonylag kicsi atomok, tehát a sűrűségük se lenne akkora

Plusz nincs is annyi vegyértékük, amivel megnövelnék a dipólusnyomatékot/momentumot

Az elektronegativitásuk viszont telatíve nagy, de azt nem tudom hogy hogy jön a halmazállapothoz/sűrűséghez



2020. febr. 22. 12:04
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

A tömeggel kapcsoltban három fő hatás van, amit figyelembe kell venni:


1) Molekulatömeg hatása: a molekulatömeg növelésével nő az össz kötés-erősség két molekula között. De ez nem a tömeggel függ össze, hanem a kötések számával. Pl. van egy CH4 (metán) molekulád. Ez 1 db kötést alakít ki egy másik CH4 molekulával. Ezért a metán gáz. Van egy CH3CH2CH2CH2CH2CH3 (hexán) molekulád. Egyetlen kötés erőssége nem növekszik, mégis a hexán folyadék. Mivel a kötések SZÁMA növekszik. Hatszor annyi kötés, végeredményben hatszor olyan erős kötődés.

A szőlőcukorban hidrogén-hidak vannak az -OH csoportok miatt. Ha kismolekulás lenne, akkor folyadék lenne, mint a víz meg az alkohol. De mivel nem egy, hanem HAT hidrogén-hidat tud kialakítani, ezért szilárd.


2) Atomok növekedésével változó elektromos tulajdonságok: Pl. a halogének sorában a polarizálhatóság változik, ezért változik a halmazállapot. A nagyobb atomok polarizálhatóbbak, általában jobban elviselik a plusz töltéseket, mivel az a plusz töltés jobban eloszlik rajtuk, stb. Mivel sokkal több elektronjuk van, ennek megvan a hatása. Általában ez a hatás nem olyan nagyon nagy, de azért van.


3) Szimplán atomtömegre visszavezethető hatás: Pl. a nehézvíz forráspontja 101,4°C. Ezek a hatások azért vannak, mert a kötésekben mindig benne van az atomok tömege is. De ezek a hatások elég kicsik. Úgyhogy csak annyival magyarázni egy anyag halmazállapotát, hogy nagy a moláris tömege, általában nem elégséges.

2020. febr. 25. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Fizikakedvelő ***** válasza:
#11:Milyen forrásokból szeded ezeket a csodálatosan felépített,eszméletlen sokat segítő szövegeket?:D
2020. febr. 25. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
A fejemből. Vegyészmérnök vagyok, ez része volt a tanulmányaimnak.
2020. febr. 25. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Fizikakedvelő ***** válasza:
13:Értem. Szép levezetések:)
2020. febr. 26. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Így már érthető!!


Bárcsak én is így tudnám már a kémiát! :(

2020. febr. 26. 08:51
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!