Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha gyorsulva tágul az Univerzu...

Ha gyorsulva tágul az Univerzum, akkor egyszer majd átlépi a fénysebességet?

Figyelt kérdés
De azt semmi sem lépheti át. Vagy ott befejezi a gyorsulást? Hogy is van ez? Kicsit paradoxon, nem? Laikus vagyok a témában, de szeretek elmélkedni ilyen dolgokon.

2020. márc. 9. 11:52
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

2*Sü: Teljesen jó, egyetértek.

Az már egy másik érdekes kérdés, hogy a pöttyök mihez képest mozognak vagy állnak. Mondjuk két objektum az univerzumban távolodik egymástól. Mi határozza meg, hogy az univerzum tágulása miatt távolodnak, vagy a saját (relatív) sebességük miatt, illetve mi a különbség a kettő között.

Egy másik fontos részlet, hogy a pöttyös labdán a "mérőszalag" is nyúlik, tehát a távolság növekedést nem is lehetne mérni. Ha két pötty között felrajzolunk egy centi beosztást, akkor ugyanannyi osztás marad a távolság, és a labda felületén nincs mód a külső referenciához képesti mérésre. Korábban ezt úgy fogalmaztam, hogy a tér inkább bővül, mint nyúlik, de az igaz, hogy ennek a bővülésnek nincs elvi sebességkorlátja.

2020. márc. 10. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 Alex Fly ***** válasza:

És még egy kérdés: a gyorsulva táguló Univerzumot tekinthetjük-e inerciarendszernek? Mert ha nem, akkor a megfigyelőhöz képest mért fénysebességhez képest gyorsabb mozgást semmi nem tiltja...

(A Földön nyugalomban levő megfigyelőhöz képest pl. az M31 óránként több mint félmillió fényéves sebességgel kering körülötte)

2020. márc. 12. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

"a megfigyelőhöz képest mért fénysebességhez képest gyorsabb mozgást semmi nem tiltja"

De. Sőt, pont arra tiltja, hiszen minden relatív.

2020. márc. 12. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 Alex Fly ***** válasza:

@13: írtam egy példát a látszólag nagyobb sebességű mozgásra. De a Földön álló megfigyelőhöz képest bármely csillag esetén ugyanez a helyzet: a keringési sebessége bőven meghaladja a fénysebességet.

A speciális relativitás csak inerciarendszerekre vonatkozik!

2020. márc. 12. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 Mojjo ***** válasza:

@14: Egy középpont körül forgó megfigyelő szerinted inerciarendszerben van? (Nyilvánvalóan nem)

Plusz az univerzum egésze természetesen nem inerciarendszer, még a felvetést sem értem :D

2020. márc. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
Én ezt a félmillió fényév / órát nem értem. Hol találok ehhez valami adatot?
2020. márc. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 Mojjo ***** válasza:
@16: Pedig egyszerű. Olyasmi ez, mintha elkezdenél a saját tengelyed körül egyhelyben pörögni Győrben, majd kiszámolnád, hogy Debrecen milyen sebességgel kering így hozzád képest. Kicsit benézte a fórumtárs, hogy mikor mihez rögzítünk koordináta-rendszert, meg főleg, hogy melyik lesz inerciarendszer.
2020. márc. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

"Debrecen milyen sebességgel kering így hozzád képest"

Óóóó, értem. :))

Akkor mégiscsak a Nap kering a Föld körül? Meg úgy az egész univerzum? :)))

2020. márc. 12. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 Alex Fly ***** válasza:
@Mojjo: természetesen nem inerciarendszer. Éppen ezért létezhet fénynél nagyobb sebesség. És ha az Univerzum sem tekinthető inerciarendszernek, akkor tapasztalhatunk ekkora sebességeket.
2020. márc. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 Alex Fly ***** válasza:
@18: minden attól függ, mihez viszonyítjuk. És mivel tudomásom szerint nincs kitüntetett nullapont a világegyetemben, így a Földön álló emberhez rögzített koordinátarendszer teljesen egyenrangú azzal, amely szerint a Föld mozog...
2020. márc. 12. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!