Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Micellák milyen alapon állnak...

Micellák milyen alapon állnak össze (kémia)?

Figyelt kérdés

Szóval nem értem magát a jelenséget.

Van pár dolog, amiket tudok meg értek, pl: a nagyméretű zsírsavoldalláncot és poláros feji részt tartalmazó szerves molekulák ha nagy koncentrációban vannak jelen az oldatban, akkor használhatjuk őket oldásra. Az oldás hatékonyságát az adja, hogy a hidrofób farokkal fordul befelé és a hidrofil fejjel lesz kívül.

Viszont én már olyan képeket is láttam, hogy teljesen máshogy fordultak (hidrofillal belül-hidrofóbbal kívül, vagy csak azonos polaritású résszel egyirányba fordultak és ilyen réteget képeztek). Szóval nem pontosan értem, hogy mitől függ, hogy melyik rész hova fordul.

Mikor körbefognak a micellák egy szennyeződést, akkor a szennyeződést mindig ellentétes polaritású/töltésű az őt körülölelő micellákéval?

A micellák maguk miért fordulnak azonos polaritású részeikkel közelebb egymáshoz?

Nem az volt hogy ellentétes töltésű anyagok vonzzák és azonosak taszítják egymást?

Ja és van a feji részben egy olyan hely, ahol a foszfátcsoport egy észterkötéssel csatlakozik a glicerinhez. A foszfátnak egyszeresen negatív töltése van (az oxigénnél). Akkor ez igazából egy savmaradékion?

Köszönöm!



2020. márc. 18. 19:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A hidrofil rész a víz felé fordul, vagy apoláris oldószerben egymás felé.

A hidrofób rész egymásfelé fordul vízben, vagy apoláris oldószer felé.


Igen, savmaradék ionokból állnak javarészt.


Tisztításkor a kosz is nem víz a hidrofil rész szempontjából, ezért cuppan rá, aztán addig addig feszegeti ez a törekvése a koszt, hogy bekerül a micella belsejébe.


Kicsit konyhanyelvű, de remélem segített.

2020. márc. 18. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Aha, köszi, segítettél!!

Igazából még van egy kis kavar, úgy érzem. Tehát itt attól függ, hogy mi- mifelé fordul, hogy apoláris-e vagy sem az oldott anyag. És ha pl csak egy ion van ott, akkor köré is gyűlnek micellák? Vagy az ion körül csak marad a sima hidrát/szolvátburok és a micellák csak nagyobb mértékű molekuláknál jöhetnek szóba?

Azért jön létre micellákból általában kolloid oldat, mert az tartalmaz apoláros és poláros részt is?


Ezen az oldalon: [link]

...a “Most akkor a micella jó vagy rossz?” rész fölött van 1 kép, aminél az utolsó ábrár szintén nem értem. Miért helyezkednek el rétegződve a micellák?

Válaszodat előre is köszönöm!

2020. márc. 18. 20:37
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól gondolom, hogy te mire gondolsz, az egy filmréteg.


A sejthártyánk is hasonlóan épül fel, csak az kettős foszfatid réteg poláris fejek kifelé néznek, belül pedig a farkacskáik vannak. Ezért nem tudnak pl az apoláris anyagok beoldódni egy sejtbe.


Az hogy egy micella belsejébe mi fér bele így kapásból nem tudom, de lipidrendszerekkel már dolgoznak, hogy a belsejükben gyógyszert rejtve lehessen alkalmazni őket (MTA).


Ionokat közvetlen nem vesznek körbe, itt az oldószeren van a hangsúly elsősorban.


Azért alkotnak kolloid rendszert, mert micellákká összeállva már elérik a kolloid mérettartományt.

2020. márc. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az a baj hogy ezt nem lehet elmagyarázni anélkül hogy be ne vezessük az entrópiát.
2020. márc. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Tisztában vagyok az entrópia fogalmával, és a spontán reakciókéval is.

Szóval megpróbálhatod leírni! ;)

2020. márc. 19. 10:10
 6/6 A kérdező kommentje:
Bocsi, tehát akkor ha jól értem, a micellák belsejében vagy semmi nincs, vagy oldandó anyag? (Pl kosz)
2020. márc. 19. 12:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!