Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy külső szemlélő számára...

Egy külső szemlélő számára két egymást követő c-1m/s sebességű jármű mekkora sebességgel tud kommunikálni oda-vissza?

Figyelt kérdés
Tehát adott két egymást követő jármű, melyek sebessége c-1m/s, a követési távolság legyen 1m. Amelyik elől van, mennyi idő alatt juttatja el a fotonját (mint üzenetet) az őt követő járműhöz, ill. fordítva?

2020. márc. 24. 07:17
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

"Vagy ha jelentős a gravitáció akkor pedig nem tekinthetjük inerciarendszernek, ekkor nincs olyan hogy hozzám képest c-1 m/s sebességgel halad, csakis lokális inerciarendszerekről beszélhetünk."


nemertem miaz h nincs olyan h hozzam kepest mennyivel halad, marmint oké ha messze vagy tőllük akkor oké de lokálisan elsőrendig minkoszki metrika van.

meg ha fényről van szo akkor huzol szepen egy null geodezat kozted meg a ket urhajo kozott aztan csinalsz fermi normal koordinatakat es proper timeba mérsz. pl affine parameterben a nullgeodezia menten nezed annak valtozasat a proper (eigen-) idodhoz kepest.

persze felteve h a vilagod null geodeziasan teljes, azaz nincsenek benne szingularitasok pl

2020. márc. 25. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Mondjuk nem világos mi az igazság, de változna-e szignifikánsan bármi, ha nem fotonokkal kommunikálnánk, hanem más részecskével (továbbra is ez az üzenet), melynek sebessége picit kisebb csak, mint fénysebesség, mondjuk v=c-0.001m/s.
2020. márc. 25. 22:45
 13/19 anonim ***** válasza:
60%

Picit változna. (mmint komolyan!)

Fizikában gyakran vannak folytonos dolgok, ez ilyen

Kicsit változás -> kicsit változás

2020. márc. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 dq ***** válasza:
Tanteffun #7-8-ra ránéznél?
2020. márc. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

"nemertem miaz h nincs olyan h hozzam kepest mennyivel halad, marmint oké ha messze vagy tőllük akkor oké de lokálisan elsőrendig minkoszki metrika van."


Nem jól fogalmaztam, sorry. Úgy értettem, hogy a gravitáció mentes Minkowski téridőben végtelen hosszúak az inerciarendszerek. Ez esetben meg lokálisak. Az hogy mekkora egy ir. az attól függ mekkora hibahatárral fogadjuk el még ir-nek. Ezért csak adott hibahatáron belül lesz igaz, nem úgy mint előbbi esetben ahol abszolút pontosan kijön.

2020. márc. 26. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

dq


Persze rádnézek,a második approachodban az időt meg a bosszúságot is fordítva transzformáltad, pl. gamma*T_M = T és nem fordítva.


Az első válaszodat pedig nézem, de nem értem, mi történik benne. Egyáltalán mi az a (c+1) az egyik tört alján (számláló v nevező ki tudja hogy hívják...) ?

2020. márc. 26. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
#15 ha továbbolvasod a válaszomat akk leírom hogy hogyan lehet definiálni fermi normálkoordinátákkal is.
2020. márc. 26. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
09:13 Végigolvastam.
2020. márc. 26. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 dq ***** válasza:

A c+1 az agyhalál, a #2-es válasz elállította a neuronjaim. Helyesen:

: t_hátra = 1m/(c+(c-1m/s)) ~= 1m/2c = 1.667 ns

idő kell az álló rendszerben, amíg az elöl haladó űrhajó jele eléri a mögötte haladót. Viszont ez a 2-es faktor nem segített, szoroznia és nem osztania kellett volna, most már 4-es szorzó van a 2 megoldás között.


Az elnevezéseimet egy kicsit kifejtem.


: álló rendszer: ebben vagyunk mi, ebben mozognak a járművek c-1m/s sebességgel, ebben a rendszerben követik egymást 1m távolsággal.

A #7-es válaszom ebben a rendszerben számol:

hátulról előre

: t_előre = 1m/(c-(c-1m/s))=1s

alatt ér az üzenet, elölről hátra pedig

: t_hátra = 1m/(c+(c-1m/s))~=1m/2c=1.667 ns

alatt.


: mozgó rendszer M: az a rendszer, amelyben a járművek állnak. Ebben a rendszerben a járművek távolsága

: d_M = 1m*γ

és ebben a rendszerben a jel oda-vissza terjedéséhez

: 2*d_M/c

időre van szükség.


Neked nem ezek jönnek ki az álló és mozgó rendszerbeli értékekre?

2020. márc. 26. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!