Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A színek valójában léteznek,...

A színek valójában léteznek, vagy hogyan lehet az alábbiakat értelmezni? (leírást olvasd el ott kifejtem mi a kérdésem valójában)

Figyelt kérdés

Ugye hivatalos definíció szerint a színek valójában a fénynek a különböző hullámhosszai. Ezeket a hullámhosszokat az agyunk és a szemünk érzékeli.


Valahol azt írják azonban hogy objektív módon nincsenek színei a hullámhossznak? Amit én úgy gondolnék, hogy akkor pl lehet csak agyam kreálja a színeket, de amúgy nincsenek? Máshol wikipedian és néhány ilyen tudományos oldalon viszont azt írják, hogy a színinger (színes fényinger) a tudatunktól és látásunktól független természeti jelenség. Tehát akkor színek vannak maguk is. Viszont a színészletet az agyunk csinálja. Akkor most mi van? :D Bocsi ha zavaros de nem nagyon értem ezt.



2020. márc. 24. 15:47
 1/4 anonim ***** válasza:

A hullámhossznak nincsenek színei. A különböző hullámhosszú fény és a vele kapcsolatba lévő egyes anyagok kölcsönhatását érzékeli az agy. Például adott egy kék és egy piros színű tárgy. Érkezik ugyanaz a fény, ráesik e tárgyakra, visszaverődik, belemegy a szemedbe (látod), és az agyad közli: látok egy kék és egy piros tárgyat.

Magyarázat: a fény sok összetevőjű hullámból (energianyalábból) áll. Ha ezek egy tárgyra esnek, a tárgy jellegétől (attól a tulajdonságától, amit színnek nevezünk) függően egyes összetevőket jobban elnyel, másokat jobban visszaver. Ezt érzékeli a szem, és ennyiben az objektív, a tárgy tulajdonsága. Ezután a szem érzékeli ezt a fényt, az agy meg feldolgozza (ez egy bonyolult biokémiai folyamat), és te azt mondod, látok egy piros tárgyat.


Vagyis a tárgy nem csak a tudatodban létezik, az egy valóságos, objektív dolog, azonban az agyad ezt a tulajdonságot kék színnek nevezi. Ha például bekened ezüsttel, akkor majd olyan törtfehér féle színűnek fogod látni. Ha viszont aranyport fújsz rá, hát kapsz egy sárga színt. Ezek mind színek az agyadban, és adott tulajdonságú valóságos létező dolgok.

2020. márc. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az értelemben nincsenek színek, csak a fény különböző hullámhosszai. De ezt a szemünk színnek fordítja le ezért nagyonis célszerű úgy kezelni mintha lennének színek.


Egy másik példával: van-e fájdalom? Végülis csak elektromos impulzusok. De azért ha fájdalomcsillapítás nélkül operálnának akkor gondolom nem azzal vigasztalnád magad, hogy ezek végülis csak elektromos impulzusok.


Úgyhogy szerintem vegyük úgy, hogy színek is vannak meg fájdalom is.

2020. márc. 24. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem érdemes a szezont a fazonnal keverni. Színnek egy adott anyag visszaverési tulajdonságai közül egyet (a visszavert fény hullámhosszának jellegét) nevezzük, ez nem az agyban "keletkezik", ott csak definiálódik. A fájdalom is e formában túlegyszerűsített felfogás.
2020. márc. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 sadam87 ***** válasza:

A szín az egy érzet, ami az agyban képződik. Persze nyilván van köze az érzékelt fény hullámhosszához, lehet vele társítani. De például egyes színek különbözőképpen is kialakíthatók. Például sárgának érzékelhetünk egy monokromatikus (egyféle hullámhosszú) fénysugarat is, de a kék és a zöld fény keverékét is.

#3

A fájdalomérzetről elég egyszerű kimutatni, hogy az agyban keletkezik. Ha a megfelelő rostokat ingerled, akkor kialakul a fájdalomérzet. Jó példa erre a fantomfájdalom: ott a levágott végtag fáj (nem a levágás helyén, hanem maga a már nem létező végtag!), mert sérülnek az idegrostok.

2020. márc. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!