Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez a csernobili erdő égése...

Ez a csernobili erdő égése mennyire veszélyes?

Figyelt kérdés
[link]

2020. ápr. 6. 08:31
 1/6 Wadmalac ***** válasza:

Hát biztos tol a légkörbe némi radioaktív kormot, hamut.

Hogy az milyen messzire okozhat igazi veszélyt, azt én nem tudom megmondani.

A távolsággal hígul a kiszóródás, ezzel a dózis is.

2020. ápr. 6. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 dellfil ***** válasza:
40%

Kb. annyira, mint egy szénnel üzemelő hőerőmű kibocsájtása radioaktív szempontból. Plusz ennek az erőműnek a salaklerakójából származó pornak a veszélyessége.

Ránk kb. annyira mint a Belorussziában/Ukrajnában müködő szenes erőművek. Nem túl nagy a "veszély". Ráadásul ez NEM fog évtizedekig működni. (Az erdő NEM ég évtizedekig. :)


dellfil

2020. ápr. 6. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Kb. annyira, mint egy szénnel üzemelő hőerőmű kibocsájtása radioaktív szempontból."

Hát annál azért több lesz, ki tudja, mennyi lerakódott izotópot húz fel magával a füst azokból az erdőkből.

2020. ápr. 6. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem annyira triviálisan eldönthető. Aki nem szeret olvasni, a végén összefoglalom a saját gondolataim.


Az egy döntő kérdés pl, merre vagy a bolygón? Légköri szempontból (most csak a troposzférával foglalkozva) lehet veszélyes, vagy semmit nem fogsz érzékelni belőle. Magyarországon 3 éghajlat találkozik (csoportosításon ne vitatkozzunk), szóval szélerősség (ilyen időjárásra jellemző) erősen befolyásolja.


Függ attól, hogy milyen izotópokról van szó, tudni illik a károsságot nem csak az aktivitás (koncentráció), hanem sok más tényező befolyásolja. Ezeket a ma használatos effektív dózissal mérik. Ezt nem igazán lehet megbecsülni, mivel az előző két tényezőt nem ismerjük, habár 16x aktivitást mértek a környéken ha jól emlékszem. Ez az izotópok/eloszlásától milyenségétől függően lópikoló és a (relatív) instant halál között van bárhol.


Ami igazán csökkentené a veszélyességet, egy kiadós zuhé lenne. Nem az erdő oltásának végett (mondjuk ez sem árt), hanem azok a radioaktív részecskék (korom, hamu, stb) amik a valós fenyegetéssel bírnak, résztvesznek a víz körforgásában (vagyis nem repülne át már a határon sem).


Figyelembevéve ezt a sok baszkódást, amit leírtam (de még nem fedi a valóságot), azt mondhatjuk, hogy ez biztosan nem fog világvégét hozni.

Tekintve, hogy a környezetbe kerülő izotópok egyébként sem tiszta sugárzók (ez jó), én nem aggódok különösebben emiatt. Az már aggasztóbb, ha az egész porig ég, (jelentős sugárzás lenne) de ez nem holnap fog megtörténni.

Ha valaki mégis biztosra akar menni, akkor menjen nyaralni Afrikába, Dél-Amerikába, Ausztráliába. Sokkal lassabban, kisebb része jut el oda, de ki lesz téve a koronavírusnak, tehát van mit mérlegelni.

2020. ápr. 7. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Ezzel ne az a legnagyobb baj, hgy ég az erdő, hanem az, hogy LEÉG az erdő. Tehát nem lesz ott, és nem fogja majd fel a sugárzás egy talán számottevő részét.
2020. ápr. 9. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Na igen, az erdő szűrőhatása fontos pont.

Volt.


És amit eddig kiszűrt, annak nagy része most füstbe megy.

2020. ápr. 9. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!