Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A dinoszauruszok hideg vagy...

A dinoszauruszok hideg vagy melegvérűek voltak?

Figyelt kérdés

Amint hallottam, az Északi-sarkon is találtak dinoszaurusz maradványokat, ami feltételezni engedi, sőt, 100%-os bizonyíték arra, hogy melegvérű állatok, azaz a madarak ősei voltak. Mivel a hüllők a létfenntartásukhoz szükséges hőt a környezetükből vonják el, kizártnak tartom, hogy a dinoszauruszok hidegvérűek lettek volna. Akkor hogyan maradtak volna életben az Északi-sarkon, ahol akkoriban talán a -60, -70 fokot is meghaladta a hőmérséklet? Szerintetek?


16L


2010. júl. 28. 19:16
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

az északi sarkon biztos, hogy nem találtak semmilyen maradványokat - lévén, hogy ott csak jég és hó van, de nincs szárazföld. (ellentétben a déli sarkkal - és ráadásul, a mai antartktisz földje a dinók korában kimondottan meleg éghajlatú volt...)

amúgy, meg a kérdésre:

mostanában kezd elfogadottá válni az a nézet, mi szerint a dinók melegvérű állatok voltak.

2010. júl. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

folyt.

az, hogy a dinók a madarak ősei, egyáltalán nem újdonság.

2010. júl. 28. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
De eddig ment a duma, hogy hüllők voltak. Ha hideg éghajlaton találtak maradványokat, nyilván a fent felsorolt okokból kifolyólag melegvérű állatok lehettek. Meg a medencecsontjuk is bizonyítja, hogy madarak voltak.
2010. júl. 28. 19:49
 4/9 A kérdező kommentje:
Kicsit...nagy madarak.
2010. júl. 28. 19:50
 5/9 anonim ***** válasza:
77%

Az elsö válaszolót csak megerösíteni tudom:


1) Az Északi-sarkon tudtommal nem találtak dínókat, a délin viszont igen. (A mai Antarktiszt alkotó Gondwana szuperkontinens régebben melegebb övben tartózkodott, ekkor éltek dínók is rajta)


2) A dínók nagyrésze hidegvérü volt, ahogy a a mai hüllök többsége is. De lehettek közülük melegvérüek, mint pl a mai madarak ösei. Bizonyítékaink vannak róla, hogy egyes tengeri öshüllök pl rendelkeztek höszabályozással:

[link]

2010. júl. 28. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Először is abból, hogy bizonyos dinoszauruszok melegvérűek lehettek még nem következik, hogy ezek a madarak ősei voltak, ugyanis a két csoport (már a dinóké és a madaraké) párhuzamos fejlődése sem kizárt. A gond ott van, hogy a mezozoikum elejéről nem ismerünk madár-fosszíliákat, így az, hogy a madarak a dinók leszármazottjai még koránt sem sziklaszilárd tény, sőt, ebben még mindig komoly vita van a paleontológusok között.


Ha tudsz angolul, erről az érem másik oldaláról (már arról, hogy a tollas theropoda dinók és a madarak csupán konvergens evolúció miatt hasonlóak egymáshoz, de nem állnak leszármazási viszonyban) tudok ajánlani egy jó cikket:


[link]


(PDF-formában lehet a teljes cikket letölteni.)


Másodszor sok dinoszaurusz (pl. a theropodák) valóban eljuthatott a fejlettebb hőszabályozás szintjére, de a hivatalos álláspont szerint még ez sem volt egyenértékű a ma élő melegvérű állatokéval (ti. a madarakéval és az emlősökével), ezért is szokták úgy mondani, hogy sem nem hidegvérűek, sem nem melegvérűek voltak, hanem valahol a kettő között.

2010. júl. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Ez egyszerű:D

A dinók nem tudom hogy madarak voltak-e vagy hüllők, de azt tudom hogy a dinók nyílván akkor éltek amikor a Déli-Sarkon még nem volt hó, szóval ebből adódóan nem kellett alkalmazkodnia a hideghez, és mikor a dinók kipusztultak, akkor lett a hó, és úgy találták meg őket!

Szerintem ennyi az egész!:D

De nem tudom mert nem értek hozzá, amúgy meg 14 éves vagyok, de azért szívesen:D

2010. júl. 30. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 amanojaku ***** válasza:
ez az egyik legnagyobb kérdés, még a nagyokosok sem tudják megmondani biztosan
2010. dec. 27. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Gyümölcsök voltak...
2013. okt. 27. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!