Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni fizikában?

Tudnátok segíteni fizikában?

Figyelt kérdés
A termikus kölcsönhatás a téma. Ha az utcán 5°C a hőmérséklet, a lakásban pedig 15°C, és kinyitjuk az ablakot, hány °C lesz a szobában 5 perc múlva, majd 1 óra mulva?

2020. máj. 5. 12:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Aki erre neked hőmérséklet értéket mond, azt azonnal felejtsd el egyszer s mindenkorra. Körülbelül annyi tényezőtől függ ugyanis ez az érték.

De ha a hőmérséklet kiegyenlítődésére vagy kíváncsi, akkor lényegesen egyszerűbb modellre van szükséged.

2020. máj. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Például ha a szoba hangár méretű, az ablak pedig akkora, mint egy könyv? :)))

Valamilyen exponenciálisan csökkenő görbe lesz, de hogy milyen, azt ebből senki nem fogja tudni neked megmondani.

2020. máj. 5. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha a lakásban is csak 15°C van, akkor én inkább nem nyitnék ablakot.


A feladat egyébként, ahogy az első válaszadó is írta: nem ilyen egyszerű. Mekkora az ablak? Van számottevő légmozgás? Mekkora a szoba? A szobába nem áramlik hő egy mellette lévő melegebb szobából? Szigetelt a szoba? Üres a szoba? Stb.


Ez a feladat ilyen esetben csak filozófiailag tárgyalható. Gondolok itt arra, hogy az 5 perc nem elég jóformán semmire. 1 óra viszont, gyenge légmozgás mellett is képes levinni a hőmérsékletet. Ugyan nem 5°C-ra, de akár 10°C-ra.


Triviálisabb példa nem jutott eszembe, de felteszem télen is a nagydolog után kiszellőztetsz. Az illemhely természetesen nem lesz 5 perc szellőzés után 0°C-os, mert tele van tárgyakkal, amiknek van hőkapacitása, a szomszédos szobákból pedig áramlik át hő a falakon keresztül.

2020. máj. 5. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A feladat annyit írt amennyit én írtam. Megkérdeztem a tanárt és azt mondta, hogy csak meg kell becsülni, hogy mennyi lehet a hőmérséklet.

Azért nem gondoltam erre, mert előtte, és utána is számolós feladat volt.

2020. máj. 6. 07:40
 5/6 anonim ***** válasza:

Változatlanul azt tudom mondani, a saját lakásomban nyitott ablaknál öt perc múlva, ha akarom, mondjuk 13 fok lesz, ha akarom, mondjuk 10 fok lesz. Talán 6 fokot nem tudnék produkálni.

Annyit tudnék üzenni a fizika tanárodnak, egy másik fizikatanár szerint a példa ebben a formában nem alkalmas a kívánt tudás kiváltására. Mindössze annyi mondható, öt perc után csökken, 1 óra után jobban csökken, de a külső hőmérsékletet nem éri el.

2020. máj. 6. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tom Benko ***** válasza:

Milyen szakos tanár?

Mitől van 15°C a szobában? Mekkora a légtér? Mekkora az ablak? Ezen adatok nélkül nemhogy megbecsülni, megsejteni sem lehet. A helyes és elfogadható válasz mindkét esetben az [5;15]°C.

2020. máj. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!