Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természet törvényei kizárják...

A természet törvényei kizárják, hogy létezzen "új" halmazállapot, vagy csak nem találkoztunk újabbal az eddigiek mellett?

Figyelt kérdés

2020. máj. 13. 15:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Gyakran fedeznek fel új állapotokat, például a topológiai állapot, de nem szokták halmazállapotnak nevezni, mert az egy köznyelvi dolog, és azt a 3-4 dolgot értjük csak alatta, amit.
2020. máj. 13. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
48%
Mi tiltaná ezt?
2020. máj. 13. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

A halmazállapot definíciója szerint elvileg kifogyott a készlet.

Megvan a szilárd, a folyékony, a gáz és a plazma, ezek közti átmeneti állapotok, ezek keverékei, nehéz új fajtát elképzelni is.

Esetlegesen nem tudom, halmazállapotnak minősülhet-e az abszolút nulla fokon, nulla energiaszintes atomi állapot, amikor nulla Brown-mozgás, nulla kötőerők, gyakorlatilag az atomok lepotyognak a padlóra és néznek bután.


Illetve a furcsa anyag, a "strange matter", ami tömör kvarkanyag. Bár ez szerintem kilóg a halmazállapot fogalma alól, hiszen már atommagok, proton, elektron, neutron sem létezik itt.

Ugyanúgy kérdéses, hogy halmazállapotnak minősül-e a tiszta neutroncsillag mag állapota.


Viszont a szilárd állapoton belül egyre több eltérő fázisállapotot ismerünk meg különböző anyagoknál, a vízjégből is van már tizen-valahány féle.


Szerintem a halmazállapot az anyagi jellemzők egy elég egyszerű területe, ott már nagy csodát nem kell várni.

A szubatomi szinten eltérő állapotok tárháza viszont még biztosan nyitott.

2020. máj. 14. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Esetlegesen nem tudom, halmazállapotnak minősülhet-e az abszolút nulla fokon, nulla energiaszintes atomi állapot, amikor nulla Brown-mozgás, nulla kötőerők, gyakorlatilag az atomok lepotyognak a padlóra és néznek bután."

Abszolút nulla fokon atomja válogatja, hogy hogyan viselkednek, van ahol eltűnnek, van ahol semmi különös nem történik - a kötőerők miért lennének nullák? - szóval ez tényleg atomtól függ. De szerintem egyik atom se potyog le a padlóra.

2020. máj. 14. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
A természet törvényei nem zárják ki. A "halmazállapot" egy jól megfogható fogalom, ilyen tulajdonságokkal rendelkező anyagot hármat ismertünk, míg nem voltak kellő kvantumfizikai tapasztalataink. Ha az anyagi világról további ismereteket szerzünk, akkor mondhatunk valami újat. Most csak annyit, e pillanatban nehéz elképzelni. De bizonyítani, hogy nem is lehetséges, ma nem tudjuk. Tehát meg kell hagynunk a lehetőséget, akkor is, ha később bármi lehet.
2020. máj. 14. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:
80%

"a kötőerők miért lennének nullák?"

Hogy új halmazállapotról beszélhessünk. Már ha tudnak olyat.

Mert amíg kötőerő van, addig a szilárd, az szilárd.


"De szerintem egyik atom se potyog le a padlóra."

Hát enyhe túlzás a megfogalmazás, de a gázok Brown mozgás nélkül a gravitáció miatt ilyesmit kell, hogy csináljanak.


Apropó nulla fok, a szuperfolyékony hélium állapota továbbra is folyékony halmazállapot, vagy teljesen külön kezelendő?

Nulla viszkozitás, nem tudom, felületi feszültség marad-e.

2020. máj. 14. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
100%
Például a Bose-Einstein kondenzátumot szokták kezelni halmazállapotként. Alapvetően halmazállapotnak azt nevezzük, amikor az anyag tulajdonságai az állapotjelzők változtatása során fázisátalakuláson megy keresztül. Eszerint semmi sem tiltja, hogy lehessen újabb halmazállapot.
2020. máj. 15. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!