Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak olyan vegyületek,...

Vannak olyan vegyületek, amiknek a halmazállapotát még úgy sem tudom kitalálni hogy ismerem a kölcsönhatásokat/tendenciákat?

Figyelt kérdés

Pl van a NaCl, sima halogenid só


Ugye minél több az aktív reakciókban résztvevő vegyétékelektron, annál több kötést tud kialakítani, annál nagyobb/kisebb töltéssel tud rendelkezni. Minnél több kötést alakít ki, annál nagyobb az o.p és f.p annál szilárdabb

Na most a NaCl az egy kovalens poláris vegyület, ahol 1db kötést létesít mindket atom 1-1 elektronnal


Kérdezem én, miért lesz ez szilárd ha tudom hogy ilyen alacsony a kötésszáma (játszó vegyértékelektronjai)?



2020. febr. 20. 13:49
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

"Minnél több kötést alakít ki, annál nagyobb az o.p és f.p annál szilárdabb"


Mi?


Hö?


Kétatomos nitrogénmolekula 3 kötést alakít ki és légnemű. Annyira, hogy -196 Celsius a forráspontja.

2020. febr. 20. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Wadmalac ***** válasza:
94%

"Na most a NaCl az egy kovalens poláris vegyület, ahol 1db kötést létesít mindket atom 1-1 elektronnal"


Nekem erősen ionrács rémlik, a környéken kovalens kötés nincs szerintem.

2020. febr. 20. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Köszi!


Igen, tényleg ionos elnéztem


Igen, tudom hogy a nitrogénnél ott 3as kötés van a 2 N atom között,

De van az a szabaly, hogy ha az alsó vízszintes sort (periódust nézed) akkor a 2 vége fele csökken a sűrűség (o.p + f.p) mert egyre kevesebb aktív vegyértékkel tud résztvenni az atomok a reakciókban


Szóval ez nem egy általános szabály, hogy minél több kötést létesít 1 molekulán belül, annál szilárdabb?

2020. febr. 20. 14:26
 4/16 Wadmalac ***** válasza:

"Szóval ez nem egy általános szabály, hogy minél több kötést létesít 1 molekulán belül, annál szilárdabb?"


Gyémánt: minden egyes szénatom-pár közt egyetlen vegyértékelektron alkot kötést.

És bizony nem éppen puhány, plusz 3600 fok felett szublimál.


Szóval ugyan nem vagyok kémikus, de a felvetett kérdésre a válasz biztosan sokkal több paraméterből állapítható meg, mint mondjuk csak a vegyértékelektron-kötésszám vagy kötéstípus.

2020. febr. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

De akkor milyen paraméterek vannak még ami alapján a halmazállapotot el lehet dönteni?

Vagy teljesen biztosra soha nem lehet?


Mert ugye minnél nagyobb a vegyértékszám annál több kötést hoz létre, annál erősebbek a másodlagos kötések (H-híd, dipol dipol, indukált dipol, diszperios, Van der Waals)


Az atomméret is egy paraméter

2020. febr. 20. 14:56
 6/16 Wadmalac ***** válasza:

Talán ez ad némi kiinduló támpontot:

[link]

2020. febr. 20. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszi, végigfutottam


Nagyon újat nem mondott, inkább csak ismétlésnek volt jó


Szóval a kérdésem még mindig él, hogy akkor hiába tudom az általános szabályokat és paramétereket, mégsem tudom megàllapitani mindig 1 vegyület halmazállapotát?

2020. febr. 20. 15:25
 8/16 anonim ***** válasza:

#2

"Nekem erősen ionrács rémlik, a környéken kovalens kötés nincs szerintem."

Valóban, az NaCl szilárd fázisban nagyrészt ionos karakterű, de gáz fázisban Na-Cl kovalens molekulák léteznek.

2020. febr. 21. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Wadmalac ***** válasza:

"de gáz fázisban Na-Cl kovalens molekulák léteznek."

Jogos.

Csak a jelen, szilárd kötéserősségi és fázisváltási tulajdonságokba nem tud beleszólni.

2020. febr. 24. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Egy túrót jogos.

A NaCl klasszikus ionvegyület. Szó nincs arról hogy kovalens lenne. Az a HCl, amiről beszéltek, hogy gázfázisban kovalens, vízben feloldódva meg ionos.

A NaCl egy ionvegyület. Szilárd fázisban is, olvadékban is. Ha kovalens lenne, nem menne a NaCl elektrolízis!

És gázfázisban is ionok vannak kettesével vagy klaszterben, úgy hogy a töltés kifelé semleges legyen. De ionok!

2020. febr. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!