Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Így betekinthetünk a Föld...

Így betekinthetünk a Föld múltjába?

Figyelt kérdés

A távoli csillagok fényét nézve lehet, hogy valamelyik már nem is létezik mert (ha pl 1 millió fényévre van) akkor az egymillió évvel ezelőtti állapotát látjuk. Amennyiben egy ezer fényévre lévő bolygóról ránéznénk a Földre most, az ezer évvel ezelőtti állapotát látnánk, tehát a múltat?


(lenne egy olyan fejlett eszköz (pl. távcső) amivel bármennyire rá lehetne közelíteni a Földre, így az ezer évvel ezelőtt élt embereket látnánk tevékenykedni?)


Úgy értem elméleti szinten létezhet-e ez a lehetőség, ugorjuk át azokat, hogy pl: nincs olyan távcső stb...



2020. máj. 15. 22:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
2020. máj. 15. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 EagleHUN ***** válasza:
60%

Igen így van.


A maiaknál is sokkal sokkal jobb űrtávcsövekkel lehetne a felszínt is látni.


Az emberiség mai legjobb űrtávcsöveinek képein egy idegen naprendszer béli bolygó kb egyetlen egy pixel méretben jelenne meg, ha sikerülne az egyéb akadályokat kiküszöbölni.

2020. máj. 16. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
32%

Már csak az a gond, hogy mondjuk te a mai, 2020. évhez képest akarsz 5000 évvel előbbi eseményt látni. Ehhez ebben a pillanatban kellene "odaugranod" (azt nem tudom, hogyan tennéd egyetlen pillanat alatt) arra az ötezer fényévvel messzebb lévő égitestre, gyorsan belekukkantani, és látnád az 5000 évvel ezelőtti állapotot. Mert ugye a dolog most jutott eszedbe, tehát mos t kellene belenézned a távcsőbe. Ott. Ahová el kellene jutnod. És akkor a távcső minősége nem is számít.


Tehát a gondolatod elvileg kivitelezhetetlen. És ennek az az oka, hogy abban a pillanatban kell belenézned "ott" a távcsőbe, amikor eszedbe jut. A lényeg, hogy az eszedbe jutás és a belenézés között nem telhet el sok év, viszont az odajutás garantáltan több ötezer évnél. Nagyon sokkal több.

2020. máj. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%
Elméletileg örök életünk van, mert ugye ha mindig veszünk levegőt, akkor sose halunk meg.
2020. máj. 16. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 EagleHUN ***** válasza:

#3 amennyiben a kérdező lestoppol egy olyan űrhajót ami közel fénysebességgel megy oda.

(Ha nem is 5000 de mondjuk 50 fényévre mondjuk 51 év saját idő alatt.)

Akkor a relativitás szerint az 51 évig tartó út alatt igaz hogy ő "csak" 50 évet öregszik.

Viszont az indulása után a földön közben eltelt akár több tízezer évet még majd láthatja.

Hangsúlyozom hogy csak az indulása után elteltet.

Tehát ezt te is jól látod hogy a múltba így sem menne a betekintés.

Tehát az valóban kivitelezhetetlen már hogy mondjuk a középkort vagy az ókort lássuk egy messzi bolygóról a földön.

Ahhoz már ott kellene lennie vagy lennünk.

2020. máj. 17. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 EagleHUN ***** válasza:

Puszta fikció, de ha épp most valaki egy másik bolygóról figyelne minket és rögzítené is a múltunkat egy távcsőre szerelt kamerával, egy esetleges jövőbeli találkozásnál ezt meg tudná mutatni és le tudná játszani azoknak akikkel találkozik.


Példának maradjunk csak az 50 fényévnél.

A most hoz képest az 50 évvel ezelőtti múltunkat látják és rögzítik.

Felkerekedünk odamegyünk közel fénysebességgel és megnézzük a mondjuk hasra ütésre 15050 évnyi videófelvételt.

Mert az utazásunk közben is rögzítették továbbra is.


Minderre az idődilatáció és az ikerparadoxon ad magyarázatot hogy miért így történik.


[link]


[link]


Idézet a cikkből:

"Az idődilatáció lehetővé teszi, hogy egy gyorsan mozgó űrhajó rövid idő alatt hatalmas távolságot tegyen meg. Az űrhajón elhelyezett óra rövidebb időtartamot mér, mint a Földön hagyott, nyugalomban lévő óra. Elég nagy sebességeknél az egyéves utazás a Földön tíz évet is jelentene. Állandó 1 g gyorsulással egy emberi élet alatt körbe lehetne utazni az ismert univerzumot, amely (tévesen gondolják néhányan) nem 13,8 milliárd fényév sugarú, ugyanis a tágulás történhet fénysebességnél nagyobb sebességgel is. Az űrutazók több milliárd év múlva térnének vissza a Földre. "

2020. máj. 17. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 EagleHUN ***** válasza:
A saját indulásod előtti múlt (fényei) folyamatosa fénysebességgel távolodik (mindegyik a középkor, ókor is), és mivel annyival vagy gyorsabban egyenlőre nem lehet menni ezeket már "önerőből" meg nem láthatjuk soha! Maximum úgy ha valaki máshol rögzítette ha nem is nekünk hanem magának, de viszont meg is mutathatná ahogy előzőleg leírtam.
2020. máj. 17. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

@EagleHUN

Ez ki van fejtve a legelső válasz által linkelt régebbi kérdés alá, hogy miért nem működne ez a sok fényév távolságból lévő távolságból a Föld megfigyelése.

Ezt is a szőnyeg alá seperve ez az 50 fényévnyi távolságról 15050 évnyi videófelvétel rögzítése meg már ott bűzlik, hogyha negyed fénysebességgel mész az messze nem fénysebesség, ekkor a Földről 200 év alatt tette meg 50 fényév távolságot ez csak 200 év történelem, hol van még a 15050-től.

2020. máj. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 EagleHUN ***** válasza:

#8 Az 50 elé beírtam egy hasra ütéses random számot, nem kezdtem számolgatni. Csak érzékeltetni akartam részben miről van szó.

De ez mindegy is, mert egy mellékszál.


A fő kérdésre a válasz és amiért (jól mondod) nem működik a dolog nagyon egyszerűen kifejthető:

Ami most elmúlt már annak a képe fénysebességgel távolodik tőlünk gömb alakban terjedve minden irányban, ezért soha meg nem előzhető.

(Mivel fénynél gyorsabban nem haladhatunk.)

2020. máj. 17. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
71%

Nem csak az, hanem mindjárt már belinkeltem ilyen kérdést ami ide passzol. Ott részletesebben leírtam.

Ott leírtam már, hogy gömbszimmetrikusan terjednek a fotonok. Ideális esetben is x fényév sugarú gömbfelületen van annyi foton ami a Földről indult és melyek kellenének a kép rekonstruálásához. Valóságban meg sose az ideális eset van. Vannak vesztességek is, vannak más fényhullámok is melyek mintegy zajként hatnak. Teljesen ki is olthatják a Földről érkező adott fényhullámot ha az pont ellentétes fázisú azonos amplitúdójú ...


"Az 50 elé beírtam egy hasra ütéses random számot, nem kezdtem számolgatni."

Ne haragudj, de erről nekem az jött le, hogy valójába nem érted az ikerparadoxont, de mellékszálként felhozod teljesen hibásan a rel.elm. következményeit.

2020. máj. 17. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!