Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elektrotónusos potenciál...

Elektrotónusos potenciál szummálhatósága (fizika, matematika, biológia)?

Figyelt kérdés

Szóval a helyi ingerületi folyamatról azt írják, hogy térkonstans, és hogy a depolarizáció és hiperpolarizáció - mivel nincs refrakter periódusa - térben és időben összeadódnak (szummálódnak).


Kérdésem, hogy mi itt a szummálható? A de- és hiperpolarizáció? Mert akkor annak nem inkább a SZORZATuknak kellene lenni? Csak mert ha az egyiket x-el megnövelem, akkor a másikat ugyanannyival kell csökkenteni, és ez egy bizonyos mennyiség fölött átmehet negatívba is - ezért is nem lehet az összegük. Például vízionszorzat vagy valószínűség. De ha ilyen készségeket mérünk (pl elektromos vezetőképesség, vagy elektrotónusos potenciál) akkor is a szorzatukat kéne venni logikusan, legalábbis szerintem. Vagy tévedek?

Köszönöm!



2020. jún. 15. 16:32
 1/8 sadam87 ***** válasza:

Én nagyon próbálom megérteni, hogy szerinted miért kéne szorozni a kettőt, de sajnos nem jöttem rá. Nem is nagyon értem, hogy akarod szorozni (akkor nem is feszültséget kapnál eredményül).

Elég egyértelmű, hogy az elektortónusos potenciálok összegződnek. Ha például egyszerre nyílnak meg egy helyen nátriumion csatornák (depolarizáló hatás) és káliumion csatornák (hiperpolarizáló hatás), akkor a kettő többé kevésbé kiegyensúlyozza egymást (nyilván attól függően, hogy melyik csatornából mennyi nyílt meg).

2020. jún. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Csak mert ha az egyiket x-el megnövelem, akkor a másikat ugyanannyival kell csökkenteni" nalátod, itt írod h összeadni kell őket.


(x+a) + (x-a) = x + x

viszont


(x+a)*(x-a) nem egyenlő x*x

2020. jún. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 TCA ***** válasza:

A másik, hogy miért baj az, hogy negatív lehetne? A nyugalmi potenciál eleve negatív...

Egyébként helyesebb lenne hipopolarizációt írni, mert a depolarizációt inkább az akciós potenciálnál használjuk, amikor a membránpotenciál polaritása is megváltozik.

2020. jún. 16. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de sajnos így nem vagyok annyira közelebb.

1-es és 2-es válaszoló: hogy miért lehetne szorzás is az én gondolatmenetem szerint, arra az alábbi kérdésre adott válaszok adnak magyarázatot: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany.. - szóval ezért írtam, hogy szorzatnak kéne lennie

3-as válaszoló: miért negatív a nyugalmi potenciál?

2020. jún. 29. 16:43
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

"3-as válaszoló: miért negatív a nyugalmi potenciál?"

Ha ez nincs meg, akkor először inkább tanulj még a membránpotenciál kialakulásáról, és csak utána kezdj el a hipo- és hiperpolarizáció kérdésével foglalkozni.

A hipo- és hiperpolarizációnak elég kevés köze van az egyensúlyi állandóhoz. Amúgy a Goldmann-Hodgkin-Katz egyenletben (amivel a membránpotenciál értéke kiszámolható) szerepel szorzás is, ha ez megnyugtat. Az alábbi diasorban a 4. oldalon találhatod meg az egyenletet.

[link]

2020. jún. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem az elektrotónusos potenciál a térkonstans, hanem a térkonstans egy jellemzője az elektrotónusos potenciálnak. A 37% az 1/e, vagy e^(-1), ami fizikában az (e alapú) exponenciálisan változó (általában lecsengő) folyamatok karakterisztikus időbeli vagy térbeli léptékére utal, amelyen belül a változás már számottevő.


A klasszikus elektrodinamika egyenletei (Maxwell-egyenletek) lineárisak, azaz a különböző források által keltett elektromágneses terek a tér egyes pontjain és az idő egyes pillanataiban vektoriálisan összegezhetők, vagyis a különböző források által keltett jelenségek egymástól független lezajlása eredményeként előálló eredő térerősségek ugyanazok, mintha a forrásokat összeadnánk, és az eredő forrás által keltett tér fejlődését vizsgálnánk. Ezt jelenti a tér- és időbeli szummálhatóság (amit a fizikában egyszerűen linearitásnak hívnak).


De amiről itt szó van, az az elektrotónusos potenciál (tehát a membrán alapból meglévő vezetőképessége), nem az ioncsatornák közreműködése révén létrejövő akciós potenciál. Az ingerek lokális, exponenciálisan lecsengő jellegűből nemlokálissá és fenntarthatóvá történő változásához szükséges egy olyan ingerküszöb átlépése, amely már akciós potenciált vált ki, és amely már végig tud terjedni az idegpályán. Ez utóbbiban már csupán a helyi elektormágneses ingerek összegződnek, hanem itt már egy olyan élettani hatás keletkezik, amelynek adott helyen és időben eredete van, az idegrendszer számára információértékkel bír, és amelyet fel kell dolgozni.

2020. jún. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TCA ***** válasza:
Kérdező, az általad linkelt gyakorikérdés hogyan kapcsolódik a membránpotenciál változásaihoz?
2020. júl. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sadam87 ***** válasza:
Nagyjából sehogy.
2020. júl. 3. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!