Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne, ha két Planck-részec...

Mi lenne, ha két Planck-részecskét (mikro fekete lyukat) ütköztetnénk?

Figyelt kérdés

2020. júl. 17. 02:45
 1/4 anonim válasza:

Hogy szülted meg ezt a kérdést?? Sokan mondják, hogy az egy pillanatnyi állapot így nagy eséllyel összeolvadnának és nyilván hatalmas energia szabadulna fel amit mi nem tudnánk érzékelni mert a gravitációs vonzás olyan nagy lenne hogy egyből saját magába szívná. Hogy lehetne ez ősrobbanás? Azt nem tudom. Egy ősrobbanáshoz egy világegyetem kell, ami ciklikusan mozog. Elfogadott dolog az, hogy amikor az univerzum tágulása meghaladja, a fénysebességet akkor összeomlik az univerzum és keletkezik egy másik. Ha ez nem igaz és eljutunk, odáig akkor egy full sötétségbe lenne az egész világegyetem, ami tágul a semmibe miközben szinte maga is egy semmi. Ebből az elméletből jött az, hogy az világegyetemünk nem végtelen…. hanem megszámlálhatóan végtelen. Ugye ha végtelen, akkor hogy tudna a végtelenbe tágulni.


Olyan elmélet is van hogy amikor egy kvazár eléri az univerzum végét akkor ott egy új keletkezik de ez nem valószínű.


Olyan is van hogy egy feketelyukon belül jöhetnek létre univerzumok mert olyan nagy energiák vannak odabent amit épp ésszel lehetetlen megérteni. Nem is fogjuk, mert hiába mennék oda egy feketelyukhoz, ha már elötte atomokra bomlanánk. Ha be is tudnánk, valamit vinni soha az életbe nem tudna onnan semmit visszaküldeni, mert onnan lehetetlen kijönni kivéve, ha egy kvazár segítségével kijön, de ez mind feltevés és nagyon lehetetlen. Mi külső szemlélő csak azt látnánk, hogy ami belemegy, a feketelyukba az szinte folyamatosan belemegy, mert a tér-idő görbülete ott olyan, amit szintén nem tudunk.


A kérdésedre visszatérve…. Még nálam sokkal okosabb emberek se tudják, ezt csak tippelnek. Tudod, minél többet tudsz, meg annál jobban jössz, rá arra mennyire sok mindent nem tudsz.


Én csak 17 éves vagyok és heti 8 órában fizika tagozaton ezt tanultam. Remélem tudtam segíteni.

2020. aug. 12. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Mojjo ***** válasza:

@1: Ha tényleg ilyesmit tanítottak nektek, akkor azt a fizika tanárt ki kell rúgni. Totál zagyvaság az egész, amit írtál és semmi köze ahhoz, amit a fizika valóban mond.


"Egy ősrobbanáshoz egy világegyetem kell, ami ciklikusan mozog"


Semmiféle ciklikusság nem kell egy ősrobbanáshoz. Voltak ciklikus világegyetem-modellek ugyan, de a ciklikusság nem feltétele az ősrobbanásnak, és jelenleg nagyon úgy tűnik a világegyetem anyagsűrűségéből, plusz a gyorsuló tágulás tényéből, hogy nem ciklikus a világegyetemünk, nem fog visszazuhanni önmagába egy nagy reccsel, hanem örökké tágulni fog.


"Elfogadott dolog az, hogy amikor az univerzum tágulása meghaladja, a fénysebességet akkor összeomlik az univerzum és keletkezik egy másik."


Ez nem, hogy nem elfogadott dolog, hanem ilyen elképzelés soha nem volt a fizikában, ezt felejtsd el. Egyrészt az univerzum tágulásának nem sebessége van, hanem üteme, ami egy 1/s dimenziójú mennyiség. Sebességet két konkrét pont között tudunk definiálni - és jelenleg is, a megfigyelhető univerzumban is ki tudunk jelölni olyan pontokat, amik egymástól jelenleg fénysebesség felett távolodnak.

Pluszba az univerzum tágulására nézve a fénysebességnek semmiféle kitüntetett szerepe nincs, pont ugyanolyan sebesség, mint bármelyik másik, nincs meg a határsebesség jellege. A fénysebesség a térben való mozgáskor határsebesség, de itt a tér maga tágul, ami teljesen más jellegű történet.


"Ebből az elméletből jött az, hogy az világegyetemünk nem végtelen"


Ebből egyrészt semmi ilyesmi nem következne, másrészt NEM tudjuk, hogy a világegyetem végtelen-e vagy sem. A világegyetem görbületéből próbálnak erre következtetni, és a jelenlegi mérések inkább utalnak arra, hogy végtelen, mint hogy nem. De ez még nyitott kérdés.


"hanem megszámlálhatóan végtelen"


A megszámolhatóan végtelen is végtelen. Kétféle végtelen számosság létezik: kontinuum végtelen és megszámolható végtelen. Előbbire példa a valós számok számossága, utóbbira az egész számoké. De mindkettő végtelen. Nincs olyan, hogy nem végtelen, hanem megszámolhatóan végtelen.


"Ugye ha végtelen, akkor hogy tudna a végtelenbe tágulni."


Simán. A végtelen nem jelenti azt, hogy nem bővíthető. Képzeld el az egész számok halmazát. Mennyien vannak? Végtelen sokan. Képzeld el, hogy minden szám kezében van egy tábla, amin a saját száma van. Aztán jön a számok királya, és azt mondja, hogy mindegyik szám törölje le a tábláját, és írja rá az eredeti száma dupláját - és ezt mind meg is tudja tenni, kivétel nélkül. Így viszont kapásból eltűntek a páratlan számú táblák, amiket ki lehet újra osztani újonnan érkező számoknak. Tehát bővítettük a halmazt, hiába volt eleve végtelen. Ugyanígy tud tágulni egy végtelen nagy világegyetem is.


"Olyan elmélet is van hogy amikor egy kvazár eléri az univerzum végét akkor ott egy új keletkezik"


Nem, nincs ilyen elmélet és még csak értelme sincs. A kvazárok ősi galaxis-kezdemények, ma már nem léteznek, csak azért látjuk őket, mert ha sok milliárd fényévre nézünk el, a sok milliárd éves múltat látjuk. Egyrészt. Másrészt az univerzumnak nincs széle, amit el lehetne érni. Vagy végtelen nagy, vagy véges, de határtalan - mint pl egy 2 dimenziós világ lakóinak egy labda felszíne. Harmadrészt még ha lenne is széle - ami nincsn- sem érné el, hisz akármilyen gyorsan távolodónak tűnik _tőlünk_ (!) egy kvazár, ha pár fényévvel távolabb felveszünk egy pontot, az már még gyorsabban távolodik. (A sajátmozgást itt most elhanyagoljuk.)


"onnan lehetetlen kijönni kivéve, ha egy kvazár segítségével kijön, de ez mind feltevés és nagyon lehetetlen"


Nem csak, hogy lehetetlen, de teljesen értelmetlen zagyvaság. Egy fekete lyukból egy kvazar segítségével kijön? Ennek konkrétan semmi értelme és nem létezik ilyen feltevés.


"szinte folyamatosan belemegy, mert a tér-idő görbülete ott olyan, amit szintén nem tudunk."


Ezt már meg sem próbálom értelmezni inkább :)


"és heti 8 órában fizika tagozaton ezt tanultam."


Ami nagyon szomorú és egyben felháborító - feltéve, hogy nem te értetted teljesen félre a tananyagot. Ha nem, akkor azt a fizika tanárt többé tényleg nem lenne szabad engedni tanítani, mert totál zöldségeket hord össze, amit szerencsétlen tanítványok el is hisznek.

2020. aug. 12. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

1-es vagyok.

Először is köszönöm amit írtál én is sokat tanulok belőle. Konkrétan te ezzel foglalkozol?

„Semmiféle ciklikusság nem kell egy ősrobbanáshoz. Voltak ciklikus világegyetem-modellek ugyan, de a ciklikusság nem feltétele az ősrobbanásnak, és jelenleg nagyon úgy tűnik a világegyetem anyagsűrűségéből, plusz a gyorsuló tágulás tényéből, hogy nem ciklikus a világegyetemünk, nem fog visszazuhanni önmagába egy nagy reccsel, hanem örökké tágulni fog.”


Néz meg egy mozaikos fizika tankönyvet 12.o.


„Pluszba az univerzum tágulására nézve a fénysebességnek semmiféle kitüntetett szerepe nincs”


Fénysebességnél a tömegünk végtelenre nőne. Akkor mi lenne utána??


„Nem csak, hogy lehetetlen, de teljesen értelmetlen zagyvaság. Egy fekete lyukból egy kvazar segítségével kijön? Ennek konkrétan semmi értelme és nem létezik ilyen feltevés.”


A kvazárok olyan kilövellések, amik valamilyen időközönként történnek feketelyukakból.

2020. aug. 12. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Mojjo ***** válasza:

@3:

"Néz meg egy mozaikos fizika tankönyvet 12.o."


Be tudnád esetleg fotózni az ide vonatkozó részt, ha megkérlek?


"Fénysebességnél a tömegünk végtelenre nőne. Akkor mi lenne utána??"


A relativisztikus tömegnövekedés a térben való mozgásra vonatkozik, nem a tér tágulása miatti mozgásra. A tér tágulásakor nem lépnek fel relativisztikus hatások. A világegyetem tágulását pedig a tér tágulása okozza, így nincs sem tömegnövekedés, se semmi más relativisztikus hatás.


"A kvazárok olyan kilövellések, amik valamilyen időközönként történnek feketelyukakból"


Nem épp. A kvazárok ősi, kialakulófélben lévő galaxisok aktív magjai. (Amikben valóban találhatóak fekete lyukak, de ez más kérdés.)

Fekete lyukak környékén amúgy valóban szoktak kilökődések történni, de azok a fekete lyukon kívül történnek, bőven az eseményhorizonton kívül. A fekete lyukból, az esemémyhorizont mögül már nem jön ki semmi.

2020. aug. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!