Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a 230/400 V ilyen veszélyes...

Ha a 230/400 V ilyen veszélyes az emberre, miért nem transzformálják lejebb a felhasználói feszültséget?

Figyelt kérdés

Mondjuk pl 70 V ra. Arra az értékre lehetne tervezni készülékeket és egyátalán nem jelentene veszélyt az emberre.

Értem én h ugyanakkora teljesítményhez nagyobb áram kell az vastagabb vezetéket jelent, meg van fi relé meg jó földelés ami véd stb stb.

De végülis nem lenne ez egy egyszerűbb és biztonságosabb megoldás?


2020. júl. 21. 19:08
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
71%

"A 110 V 60 Hz rendszerű országokban sem ritkább a halálos áramütés, mint nálunk."

Egy 60 éves statisztikát nézve (másik nekem nincs), valóban.


"Nem is igazán a feszültség ami számít, hanem az áramerősség."

Mindig akad valaki, aki ki akarja siklatni az eszmecsere vonatát. :D Ez a beszélgetés nyilván nem arról szól, mikor a tescos tolikocsi feltöltődik, hanem a hálózatról, amelyikben általában van annyi teljesítmény, hogy az ember ellenállása szerint áramot a megfelelő ideig áthajtsa a pislogó delikvensen, mely áram ezen feszültségek környékén bőven elegendő a halálos áramütéshez, szóval ez nem kérdés. Kivéve persze a mindenki által olvasott anekdota Pista/Jóska bácsija, akinek ellenállása a végtelenhez tendál, mert olyan érdes a keze, hogy nyugodtan csupaszítja a feszültség alatt levő vezetéket.

2020. júl. 22. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Például legyen a fogyasztó teljesítménye: P=460W

A feszültség U1=230V, az áram I1=P/U1=460/230=2A

Csökkentsük le a feszültséget U2=70V-ra, a fogyasztó most is legyen P=460W-os, az áram I2=P/U2=460/70=6,6A

A vezetéken keletkező veszteség legyen mindkét esetben azonos.

A veszteségek: Pv1=I1²ϱl/A1, Pv2=I2²ϱl/A2

A veszteségek egyenlősége alapján: I1²/A1=I2²/A2

Innen pedig: A2=A1(I2/I1)²=A1(6,6/2)²=11×A1


Azonos teljesítmény, de kisebb feszültség mellett az áram a feszültség csökkentés arányával fordítottan növekszik. A vezetéken fellépő azonos veszteség eléréséhez a keresztmetszetet az áramok arányának négyzetével kell növelni.

6-os a vastagságot írta, ami az átmérő, ez a keresztmetszet négyzetgyökével arányos, azt valóban az áramok arányában kell növelni.


A nagyobb keresztmetszetű vezeték drágább, nagyobb helyet foglal el, nehezebb szerelni...


A jelenlegi 230 V-ról lényegesen kisebb feszültségre áttérni nem igazán megvalósítható. A mostani készülékeink többségét kidobhatnánk és helyettük vehetnénk az új feszültségre készülteket. A 230 V-os hálózat és a készülékek úgy vannak kialakítva, hogy normális használat, sőt hiba esetén sem jelentenek veszélyt az emberre. Ha valaki belenyúl egy feszültség alatt álló lámpa foglalatába, az már nem nevezhető normális használatnak. A lényegesen kisebb feszültség, például 12 V elvileg biztonságosabb lenne, de nem lenne egyszerűbb, mert megvalósítani rendkívül körülményesen lehetne. A hálózati feszültség értékének megválasztásakor a gazdaságossági és az életvédelmi szempontokat is figyelembe vették az arra illetékesek.

2020. júl. 22. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Gugu Gabor ***** válasza:

Szerintem ezt is érdemes megnézni:

[link] [link]

2020. júl. 22. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
Én mindig kipróbálom a linket, miután elküldtem a hozzászólást. :)
2020. júl. 22. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Szirty ***** válasza:
Elküldés előtt érdemes kipróbálni. :)
2020. júl. 22. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
Elküldés előtt még nem teszi tönkre a Gyakori...
2020. júl. 22. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 Szirty ***** válasza:
Utána meg már hiába nézed, nem tudod módosítani.
2020. júl. 23. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Okés, ha nem érted. Elmagyarázom.

Ha látom, hogy a hozzászólásomban levő link nem működik (mert lecsapta a végét a Gyakori), akkor egy KÖVETKEZŐ HOZZÁSZÓLÁSBAN KORRIGÁLOM valahogy. Például két sorba töröm és írom, hogy össze kell rakni.

2020. júl. 23. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 Wadmalac ***** válasza:
A korábbi kommentemben, a magasfrekvenciás értintésbiztonsági hálózat témával tényleg nem találkozott rajtam kívül senki? Vártam, hogy valaki talán reagál...
2020. júl. 23. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Nekem annyi ugrik fel, hogy a hetvenes években volt szó a 3x72 V 200...500 Hz kéziszerszámok bevezetéséről (Nyugatról), de az is inkább elsorvadt, sosem találkoztam gyakorlatibb dolgokkal, mint az érintésvédelmi szabványba belekerülés.
2020. júl. 23. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!