Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akadémikus szinten elfogadott...

Akadémikus szinten elfogadott az időtagadás?

Figyelt kérdés
Én erről a prezentista metafizikában olvastam, de akkor se vettem komolyan. Most egy külföldi fizikus barátom mondta, hogy az idő nem létezik, csak az emberi szubjektum szüleménye.

#idő #fizika #elmélet #részecske #időtagadás #prezentizmus
2020. júl. 29. 23:28
A kérdező szavazást indított:
Idő van.
Idő nincs.
24 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
93%
Az, hogy csak közvetve definiálható, nem azt jelenti, hogy nem létezik. Ha csak az emberi szubjektum terméke lenne, nem szerepelne egy rakás törvényben és képletben.
2020. júl. 30. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%

"külföldi fizikus barátom"

Netán azért nevezed ennek, mert külföldon fizikai munkát végez?

2020. júl. 30. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%

"külföldi fizikus barátom"

Egy az "angol tudósok" közül.

2020. júl. 30. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Tislerics Máté ***** válasza:
92%
Még szerencse hogy fizikus és nem politikus...
2020. júl. 30. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Én anno olyan történetet is hallottam, hogy a gravitáció addig nem létezett, amíg Newton fel nem fedezte, és állítólag ezt a kijelentést egy fizikus hallgató(!) tette.


Ahhoz, hogy valamiről be tudjuk látni, hogy létezik-e vagy sem, előbb magát a létezést kell definiálni. És hirtelen a filozófiában találjuk magunkat.

Hogy értsd; valaki úgy definiálja a létezés fogalmát, hogy amit meg tudunk fogni, az létezik. Ilyen értelemben például a csillagok nem léteznek. Ha nem tévedek nagyot, a fizika úgy "értelmezi" a létezőt, hogy ami mérhető, az létezik. Már pedig az idő eléggé mérhető.

2020. júl. 30. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Tízen éve elméleti fizikus, és idézek egy beszélgetésünkből:

> Time is an artificial concept, you cannot branch something that exists only for human interpretation.

(Az idő elágazásáról beszélgettem vele.)

Most már nem a barátom.

2020. júl. 30. 10:21
 7/13 anonim ***** válasza:
78%
Ez már kezd átmenni ezo kategóriába.
2020. júl. 30. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

És mit értenénk az alatt, hogy az idő nem létezik, ha egyszer objektíve mérni tudjuk, a megmaradó mennyiségek értelmezhetőségének, illetve egyáltalán az állandóság fogalmának egyik alapfeltétele, differenciálegyenletek és függvények független változója, valamint még a térrel együtt nem intuitív módon relatív is, és egy külön elmélet tárgyalja mindezt?


Ez valami tudományos sznobizmus lehet. Manapság divatos nagy tételeket, híres tudósokat és elméleteket, meg évezredes hiedelmeket megcáfolni. A lényeg, hogy nagyot szóljon. A tudományban is vannak Kiszel Tündék, csak ott sokkal egyértelműbben meg lehet ezeket ítélni és ki lehet őket szorítani, mert van egy objektív követelmény: a valósággal történő, kvantitatíven mérhető megegyezés, ami nem ízlés dolga, hanem ténykérdés.


Akadémiai körökben az ilyeneket nem veszik komolyan.

2020. júl. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy ezt náluk (állítólag) egyetemen tanítják. És egy európai országról beszélünk.

Kezdtem azt hinni, hogy én vagyok a hülye...

2020. júl. 30. 11:31
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
És milyen összefüggésben kerül elő? Esetleg valami különleges speciálkollégiumon, ahol az időt is kvantáló új elméletet tárgyalnak? Merthogy a "mezei" kvantumelméletben az idő is csak egy paraméter, ergo valami, ami háttérként adott, ami van, ami telik.
2020. júl. 30. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!